Jak pewnie już wiecie w naszym kraju nie jest tak łatwo znaleźć legalne miejsce na rozłożenie obozu w dziczy. O przepisach ograniczających naszą wolność w tej kwestii pisaliśmy w pierwszym odcinku niniejszego cyklu. Pora rzucić nieco optymistycznego światła na kwestię biwakowania „na dziko” w Polsce.
Czas w las!
Pierwszym, najpewniejszym i najprostszym sposobem na zlokalizowanie legalnego miejsca na biwak (a także bezpiecznego i dozwolonego miejsca do rozpalenia ogniska) jest odwiedzenie strony czaswlas.pl. Jest to leśny przewodnik turystyczny stworzony i cały czas uaktualniany przez Lasy Państwowe.
Na stronie znajdziemy mapę (tutaj), na której zaznaczone są:
- kwatery myśliwskie,
- pokoje gościnne,
- miejsca biwakowe,
- obiekty edukacyjne i muzealne,
- ścieżki dydaktyczne,
- miejsca na ognisko,
- parkingi leśne.
Nas w szczególności interesować będą miejsca biwakowe i miejsca na ognisko. Niestety na mapie nie ma ich tak wiele jakbyśmy sobie tego życzyli, za to korzystając z tej strony mamy pewność, że trafimy w miejsce, w którym spędzimy noc legalnie i – jeśli jest tak oznaczone – rozpalimy również ognisko.
Obszary objęte programem Lasów Państwowych – „Zanocuj w lesie”
Możliwość prawdziwego i legalnego biwaku w głębi dzikiego lasu otworzyła się stosunkowo niedawno. Jest to najpewniejsza i najbezpieczniejsza opcja w kategorii „blisko natury”. O programie „Zanocuj w lesie” przeczytacie tu:
- Zanocuj w lesie – program Lasów Państwowych. Legalny biwak na dziko w Polsce
- Program „Zanocuj w lesie” – najczęściej zadawane pytania
W pierwszym z artykułów znajduje się mapa interaktywna, na której można wyszukać obszary objęte programem.
Wiating, Grupa biwakowa etc.
Pisząc o poszukiwaniach miejsc biwakowych nie sposób nie wspomnieć o stronach, mapach, otwartych grupach i serwisach tworzonych przez społeczności najróżniejszych turystów. To jednak temat nieco kontrowersyjny, ponieważ często udostępniane miejsca nie są weryfikowane pod kątem przepisów obowiązujących na danym terenie. Do informacji podawanych przez te źródła należy więc podchodzić z dystansem, trudno jednak odmówić im nieraz olbrzymiej bazy danych i wygody korzystania z interaktywnych map, na których oprócz miejsc na biwak zaznaczane są często również atrakcje, źródła wody, parkingi i inne przydatne podczas planowania wycieczki punkty. Decyzję o korzystaniu z tych źródeł pozostawiamy Wam, tutaj podajemy tylko kilka przykładów takich narzędzi:
- Wiating czyli chatki w górach
- Grupa Biwakowa
- wiating.pl
- polskicaravaning.pl (dla kamperów)
Red.
***
W cyklu naszych poradników, który stale rośnie, staramy się dzielić tą wiedzą i przydatnymi informacjami. Do tej pory powstały następujące artykuły:
- Biwak na dziko. Przepisy w krajach europejskich
- Biwak na dziko. Gdzie szukać legalnych miejsc?
- Biwak na dziko. Przepisy: noclegi i ogniska
- Biwak na dziko. Leave No Trace
- Zanocuj w lesie – program Lasów Państwowych. Legalny biwak na dziko w Polsce
- Zanocuj w lesie – mapa
- Program „Zanocuj w lesie” – najczęściej zadawane pytania
- Biwak na dziko. Wybór miejsca w terenie
- Biwak na dziko. Typy schronień
- Biwak w hamaku
- Biwak na dziko. Jak się spakować?
- Biwak na dziko. Jesień
- Biwak na dziko. Budowanie własnego schronienia (wkrótce)
- Biwak na dziko. Etyka (wkrótce)
Wszystkie części cyklu zebrane są tutaj:
Miejsce to jedno – na takie biwaki trzeba się odpowiednio przygotować. Ekwipunek, oczywiście także strój. Trochę siedzę w temacie survivalu i moim zdaniem odzież termiczna jest absolutnie nieodzowna. Komfort funkcjonowania, zwłaszcza w chłodną noc jest nieporównywalny. Koszulka i bielizna tego typu jak dla mnie musowo!