„Zanocuj w lesie” to projekt dzięki któremu już od 1 maja 2021 roku do dyspozycji miłośników bushcraftu i surviwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Przedtem takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.
***
Od redakcji
Cieszy nas, że możemy być świadkiem pozytywnych przemian zachodzących w naszym kraju. Zainteresowanie szeroko pojętym outdoorem i łaknienie bliskości przyrody wśród Polaków rosną, a wraz z nimi rośnie grono osób lubiących biwaki na dziko. Na szczęście, dzięki wzorowej postawie przeważającej większości z nas, wcześniejsza powściągliwość i nieufność organizacji rządowych zmieniła się w otwartość i przychylność. Uszanujmy to! Dalej dbajmy o przyrodę, nie zostawiajmy po sobie śladów i zachowujmy się przyzwoicie. Dzięki temu działa program „Zanocuj w lesie”, dzięki temu wszyscy możemy cieszyć się dziką przyrodą. Tak trzymać!
Mapa
Aby najszybciej znaleźć obszary, na których można legalnie biwakować, skorzystaj z mapy (jeśli mapa się nie ładuje, odśwież stronę):
Przypominamy też, że fragmenty lub całe obszary wyznaczone do nocowania mogą być czasowo wyłączane z użytkowania ze względu na sytuację przeciwpożarową lub inne względy związane z bezpieczeństwem nocujących oraz otaczającej ich przyrody.
3 x Z: Zaplanuj, zanocuj, zabierz
Należy pamiętać, że bez względu na to jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego. Utrzymany jest także zakaz używania otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Przypominamy, że bez zmian pozostaje zakaz zbierania drewna czy palenia ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz inne kwestie wynikające z ustawy o lasach, w tym zakaz wjazdu do lasu pojazdami, takimi jak kampery.
Każdy kto będzie chciał nocować w lesie – w wyznaczonych strefach – dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.
Zobacz również:
10 faktów o programie „Zanocuj w Lesie”
Regulaminy „Zanocuj w lesie” – Lasy Państwowe
- Regulamin korzystania z obszarów objętych Programem, na których terenie dopuszczone jest używanie kuchenek gazowych
- Regulamin pozostałych obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie”
Strona programu „Zanocuj w lesie”:
Redakcja na podstawie materiałów LP
***
W cyklu naszych poradników, który stale rośnie, staramy się dzielić tą wiedzą i przydatnymi informacjami. Do tej pory powstały następujące artykuły:
- Biwak na dziko. Przepisy w krajach europejskich
- Biwak na dziko. Gdzie szukać legalnych miejsc?
- Biwak na dziko. Przepisy: noclegi i ogniska
- Biwak na dziko. Leave No Trace
- Zanocuj w lesie – program Lasów Państwowych. Legalny biwak na dziko w Polsce
- Zanocuj w lesie – mapa
- Program „Zanocuj w lesie” – najczęściej zadawane pytania
- Biwak na dziko. Wybór miejsca w terenie
- Biwak na dziko. Typy schronień
- Biwak w hamaku
- Biwak na dziko. Jak się spakować?
- Biwak na dziko. Jesień
- Biwak na dziko. Budowanie własnego schronienia (wkrótce)
- Biwak na dziko. Etyka (wkrótce)
Wszystkie części cyklu zebrane są tutaj: