Regulamin dotyczy wyłącznie obszarów wyznaczonych na terenach nadleśnictw wchodzących w skład LKP.
***
Lasy Państwowe:
Miło nam powitać Cię w lesie zarządzanym przez Lasy Państwowe. To obszar, na którym możesz biwakować. Zanim oddasz się relaksowi na łonie natury, przeczytaj, proszę, zasady korzystania z udostępnionych na ten cel terenów. Ufamy, że pozostawisz to miejsce bez śladu swojej obecności. Nie jesteś jedynym, który korzysta z tego miejsca.
Miłego obcowania z lasem!
Regulamin korzystania z obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”
- Gospodarzem terenu jest nadleśniczy Nadleśnictwa.
- Obszar pilotażowy oznaczony jest na mapie, a w terenie wyznaczają go słupki oddziałowe o numerach [na terenach górskich nie ma słupków – red.]
- Możesz tutaj bezpłatnie odpocząć, lecz pamiętaj, bez względu na to, jakiego wyposażenia używasz do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego.
- W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. Jednak będzie nam miło, gdy do nas napiszesz i dasz znać, że się do nas wybierasz.
- Nocleg powyżej limitu osób i czasu, określonego w pkt. 4, należy zgłosić mailowo na adres nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko zgłaszającego,
- telefon kontaktowy,
- mail kontaktowy,
- liczbę nocy (daty),
- liczbę osób,
- planowane miejsce biwakowania (nazwa obszaru),
- zgodę na przetwarzanie danych osobowych.
- Jeśli zamierzasz nocować w lesie, rekomendujemy użycie własnego hamaka, płachty biakowej, a w wypadku rozbicia namiotu pamiętaj, żeby robić to na trwałej, twardej nawierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.
- Zanim wyruszysz do lasu, sprawdź na mapie zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego.
- Sprawdź informacje na stronach nadleśnictw dotyczące obszarów, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków itp.
- Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Sprawdź ich lokalizację na mapie lub zapytaj koordynatora programu w nadleśnictwie.
- Pamiętaj, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania, mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu wynikający z zapisów art. 26 ustawy o lasach (np. wykonywane są zabiegi gospodarcze). Korzystanie z nich jest zabronione. Sprawdź informacje na stronie www nadleśnictwa lub zapytaj koordynatora programu w nadleśnictwie.
- Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, oznacza się tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz w przypadku okresowego zakazu, wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania zakazu. W trosce o swoje bezpieczeństwo nigdy nie łam tych zakazów.
- Sprawdzaj prognozy pogody dla obszaru, na którym przebywasz. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnuj z pobytu w lesie.
- Pamiętaj, że nie jesteś jedynym użytkownikiem lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Bądź widoczny np. używaj sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostaw na noc zapalone, widoczne z daleka światło.
- Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Jeśli zależy Ci na rozpaleniu ognia, zaplanuj wycieczkę tak, aby uwzględniała miejsca do tego przeznaczone. W razie wątpliwości skontaktuj się z koordynatorem programu w nadleśnictwie.
- Drewno na rozpalenie ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą. Wyjątkiem są następujące lokalizacje, w których znajdziesz drewno do rozpalenia na miejscu.
- Pozyskiwanie drewna i innego materiału w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych, jest zabronione.
- Na obszarze pilotażowym możesz używać kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:a) Sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Sprawdzisz je na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ lub https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy – wybierając w menu „Mapy BDL / „Mapa zagrożenia pożarowego”. W przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!b) używanie kuchenek dozwolone jest tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru,c) zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.
- Nie wjeżdżaj do lasu pojazdem silnikowym, zaprzęgowym ani motorowerem. Jeśli przyjechałeś samochodem, pamiętaj, żeby pozostawić go na pobliskim parkingu leśnym lub innym miejscu do tego wyznaczonym.
- Możesz pozyskiwać na własny użytek owoce, grzyby i zioła. Zanim je pozyskasz, upewnij się, że są jadalne i nie podlegają ochronie gatunkowej oraz że nie znajdujesz się w oznakowanym miejscu, w którym zbiór płodów runa leśnego jest zabroniony.
- Weź z domu worek na odpadki i zabierz je ze sobą. W środku lasu nie znajdziesz kosza na śmieci.
- Zachęcamy Cię, abyś do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używał pudełek i butelek wielokrotnego użytku.
- Nie wyrzucaj pozostałości jedzenia, które przyniosłeś za sobą. Mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom.
- Załatwiając potrzeby fizjologiczne, zatrzyj po sobie ślady. Ogranicz używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych.
- Jeśli zabierasz na wyprawę swojego pupila, pamiętaj, żeby trzymać go cały czas na smyczy.
- W trosce o bezpieczeństwo swoje i dzikich zwierząt zachowaj odpowiedni dystans. Nie podchodź do nich i nie próbuj ich karmić.
- Zwróć uwagę na to, żeby nie planować noclegu na trasie przemieszczania się leśnych zwierząt (charakterystyczne wąskie, wydeptane ścieżki).
- W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy słupek oddziałowy i podaj osobom przyjmującym zgłoszenie numery, które są na nim widoczne (dla terenów górskich „W razie zagrożenia zdrowia znajdź najbliższy charakterystyczny obiekt w terenie, który będziesz umiał opisać osobom przyjmującym zgłoszenie”).
- Pamiętaj, że nie jesteś jedynym gościem lasu. Zachowaj ciszę.
- Zapoznaj się ze zasadami bezpiecznego i etycznego przebywania na obszarze.
- W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z Nadleśnictwem [lista na końcu artykułu].
Listę Nadleśnictw biorących udział udział w programie pilotażowym znajdziecie na końcu artykułu.
Źródło: Lasy Państwowe
***
Wszystkie odcinki cyklu “Biwak na dziko” (niektóre linki mogą być jeszcze nieaktywne – pracujemy nad tym):
- Biwak na dziko. Przepisy: noclegi i ogniska
- Biwak na dziko. Gdzie szukać legalnych miejsc?
- Biwak na dziko. Leave No Trace
- Biwak na dziko. Wybór miejsca w terenie
- Biwak na dziko. Typy schronień
- Biwak na dziko. Jak się spakować?
- Biwak na dziko. Etyka
- Biwak na dziko. Regulamin korzystania z obszarów pilotażowych LP
- Biwak na dziko. Przepisy w innych krajach Europy
- Biwak na dziko. Budowanie własnego schronienia
- Biwak na dziko. Jesień
***
Nadleśnictwa biorące udział udział w programie pilotażowym:
- Antonin RDLP w Poznaniu / Lasy Rychtalskie
- Baligród RDLP w Krośnie / Lasy Bieszczadzkie
- Brzeziny RDLP w Łodzi / Lasy Spalsko-Rogowskie
- Celestynów RDLP w Warszawie / Lasy Warszawskie
- Chojnów RDLP w Warszawie / Lasy Warszawskie
- Cisna RDLP w Krośnie / Lasy Bieszczadzkie
- Czarna Białostocka RDLP w Białymstoku / Puszcza Knyszyńska
- Dąbrowa RDLP w Toruniu / Bory Tucholskie
- Dojlidy RDLP w Białymstoku / Puszcza Knyszyńska
- Drewnica RDLP w Warszawie / Lasy Warszawskie
- Elbląg RDLP w Gdańsku / Lasy Elbląsko-Żuławskie
- Gdańsk RDLP w Gdańsku / Lasy Oliwsko-Darżlubskie
- Gryfino RDLP w Szczecinie / Puszcze Szczecińskie
- Jabłonna RDLP w Warszawie / Lasy Warszawskie
- Janów Lubelski RDLP w Lublinie / Lasy Janowskie
- Karnieszewice RDLP w Szczecinku / Lasy Środkowopomorskie
- Karwin RDLP w Szczecinie / Puszcza Notecka
- Kliniska RDLP w Szczecinie / Puszcze Szczecińskie
- Lubsko RDLP w Zielonej Górze / Bory Lubuskie
- Łagów RDLP w Radomiu / Puszcza Świętokrzyska
- Międzychód RDLP w Szczecinie / Puszcza Notecka
- Milicz RDLP we Wrocławiu / Lasy Doliny Baryczy
- Mrągowo RDLP w Olsztynie
- Oborniki RDLP w Poznaniu / Puszcza Notecka
- Olsztyn RDLP w Olsztynie / Lasy Olsztyńskie
- Osie RDLP w Toruniu / Bory Tucholskie
- Pisz RDLP w Białymstoku / Lasy Mazurskie
- Polanów RDLP w Szczecinku / Lasy Środkowopomorskie
- Sieraków RDLP w Poznaniu / Puszcza Notecka
- Skwierzyna RDLP w Szczecinie / Puszcza Notecka
- Syców RDLP w Poznaniu / Lasy Rychtalskie
- Szklarska Poręba RDLP we Wrocławiu / Sudety Zachodnie
- Świeradów RDLP we Wrocławiu / Sudety Zachodnie
- Trzebciny RDLP w Toruniu / Bory Tucholskie
- Tuchola RDLP w Toruniu / Bory Tucholskie
- Warcino RDLP w Szczecinku / Lasy Środkowopomorskie
- Wejherowo RDLP w Gdańsku / Lasy Oliwsko-Darżlubskie
- Włocławek RDLP w Toruniu / Lasy Gostynińsko-Włocławskie
- Woziwoda RDLP w Toruniu / Bory Tucholskie
- Wronki RDLP w Pile / Puszcza Notecka
- Żmigród RDLP we Wrocławiu / Lasy Doliny Baryczy
- Nadleśnictwo Nawojowa
- Nadleśnictwo Niepołomice
- Nadleśnictwo Piwniczna / RDLP w Krakowie
- Nadleśnictwo Wisła
- Nadleśnictwo Bielsko / RDLP w Katowicach.
Super. Takie przepisy są już w innych państwach. Cała Skandynawia ma to super dopracowane. Polecam takie miejsca na Bornholmie. Są tam zarówno tzw. prymitywne pola namiotowe oraz sheltery. Tutaj link do mapy https://visitbornholm.com/pl/mapa?f=295