Skitouring – poradnik A-Z

Świat skitouringu w jednym miejscu. Oto niezależny poradnik Outdoor Magazynu.

***

Podstawy

Pierwszą część niniejszego kompendium kierujemy do początkujących. Bardziej wtajemniczonych zapraszamy prosto do kolejnych działów.

Warsztaty [nowość!]:

Sprzęt

Dobór sprzętu skitourowego to spore wyzwanie. Trudno jest też doradzać, nie znając umiejętności, stylu i zainteresowań konkretnej osoby. Dlatego początkujących zachęcamy do wypożyczania sprzętu. W ten sposób można na własnej skórze sprawdzić jakie rozwiązania nam odpowiadają, a jakie nie. Niemniej, tych kilka artykułów może Wam pomóc w rozeznaniu tematu.

Jak zaznaczaliśmy na wstępie do tej części na początek dobrym pomysłem jest wypożyczenie sprzętu. Koszt całego zestawu to ok. 110-150 zł / dzień. Narty, foki i kije (bez butów) to ok. 60-110 zł / dzień. W wypożyczalniach będziecie mogli wypożyczyć również lawinowe ABC.

Wybrane wypożyczalnie:

fot. outdoormagazyn.pl

Bezpieczeństwo

Na dobry początek, warto zapoznać się z tymi podstawowymi zasadami, które przygotowali dla nas doświadczeni przewodnicy górscy i ratownicy:

Głównym i największym zagrożeniem dla skitourowca są lawiny. Tutaj znajdziecie bardzo ważne i dobre opracowanie tematu. Jeśli gdzieś zobaczycie tę ulotkę w tradycyjnej formie, koniecznie zabierzcie sobie egzemplarz i zerkajcie od czasu do czasu – lawiny to niestety prawdziwie śmiercionośna ręka natury:

Inne artykuły na temat lawin:

Apteczka i pierwsza pomoc

Apteczka to element ekwipunku, którego nie może zabraknąć na żadnej wycieczce. Oto nasz opis apteczki przygotowany z myślą o skitouringu:

Nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, jeśli nie będziemy wiedzieli jak się nim posługiwać – to kolejny truizm, ale jak najbardziej prawdziwy. W dobie rozbuchanego konsumpcjonizmu i nieustannej pogoni (za wszystkim) czasem wpadamy w pułapkę „więcej i szybciej”. Niestety to może prowadzić do tragedii. Rozsądek i doświadczenie to podstawa, tego żaden sprzęt nie zastąpi. Uzbrójmy się więc w cierpliwość, bo doświadczenie zdobywa się powoli.

fot. outdoormagazyn.pl

Planowanie wycieczki

Planując wycieczkę warto sięgnąć do dostępnych przewodników. Dla polskich gór znaleźliśmy takie:

Na naszej stronie znajdziecie też kilka propozycji:

Przewodniki to dobry punkt zaczepienia, dzięki nim poznamy specyfikę danego pasma, atrakcyjne obszary, przepisy obowiązujące na danym terenie oraz charakterystyczne dla niego zagrożenia. Wiele osób czerpie jednak satysfakcję z samodzielnego planowania trasy, takiej jest też nasze podejście. Nic nie pozwala poznać gór tak dobrze, jak godziny spędzone na przeglądaniu mapy, zdjęć satelitarnych i informacji dostępnych na forach internetowych oraz późniejsze buszowanie w terenie.

Mapy, które polecamy

Od czasu do czasu warto również zajrzeć na fora internetowe i grupy FB.

Planowanie trwa cały czas (fot. outdoormagazyn.pl)

Planowanie trwa cały czas. To nie wieczór przed wyjazdem, a raczej codzienne sprawdzanie pogody, warunków, pokrywy śnieżnej, kamerek internetowych. Dzięki takiemu podejściu mamy cały czas świadomość w jaki sposób buduje się pokrywa śniegu, jak jest głęboka, z jakich warstw złożona i jak dobrze związana. Nawet jeśli kolejna wycieczka dopiero majaczy na horyzoncie, warto regularnie odwiedzać poniższe strony (podajemy przykładowe strony dla wybranych pasm górskich).

Prognozy pogody

Komunikaty służb:

Przykładowe kamerki internetowe:

Skitouring w Beskidach (fot. outdoormagazyn.pl)

Szanuj… zieleń

Nie bez przyczyny nasze motto to „przygoda – natura – ekologia”. Jeśli chcemy się cieszyć pięknem dzikich przestrzeni naszego świata, pamiętajmy o tym by szanować przyrodę, również podczas wycieczek na fokach.

Inspiracje

Have fun & stay safe! (fot. outdoormagazyn.pl)

Red.

Exit mobile version