Rok temu pisaliśmy o powstaniu programu pilotażowego Lasów Państwowych, który umożliwił legalne nocowanie „na dziko” w wyznaczonych obszarach polskich lasów. Teraz przyszedł czas na podsumowanie działań i ocen zarówno pracowników nadleśnictw pilotażowych, jak i samych biwakujących.
***
Program, który umożliwił uprawianie bushcraftu i surwiwalu na powierzchni ponad 65 tys. ha obszarów leśnych wystartował 21 listopada 2019 roku i miał trwać do 23 listopada 2020 roku. Decyzją dyrektora generalnego LP okres pilotażu został przedłużony o kolejne dwa miesiące. W tym czasie analizowano ankiety ewaluacyjne oraz prowadzono rozmowy z osobami zaangażowanymi w projekt.
Co sądzą o programie nadleśniczy i koordynatorzy obszarów pilotażowych?
Jak wynika z dotychczasowych danych, większość leśników ocenia pilotaż pozytywnie, a prawie 80% popiera pomysł przekształcenia go w stały program, prowadzony w tej samej lub nieco zmienionej formule.
Nie sprawdziły się główne obawy dotyczące zaśmiecania, palenia ognisk w niewyznaczonych do tego miejscach czy innych rodzajów zauważalnego niszczenia lasu. Większość, bo 77% pracowników, nie zauważyło żadnych zjawisk negatywnych.
Zdecydowana większość ankietowanych wyraża także zainteresowanie udziałem w szkoleniach z przedstawicielami środowiska bushcraftu i surwiwalu w celu integracji i wymienienia opinii.
Kim są i jak odbierają program jego aktywni i potencjalni uczestnicy?
Wśród ankietowanych znajdują się zarówno osoby, które nocowały w lesie (82%), jak i te, które nie mają w tym żadnego doświadczenia (18%). Duża część użytkowników nie utożsamia się również z określeniami takimi jak „bushcraft” czy „surwiwal”.
Głównymi motywacjami, jakimi kierują się osoby zainteresowane programem są chęć bliskiego kontaktu z naturą oraz wyciszenie się z dala od zgiełku miasta.
Na obszarach pilotażowych od początku programu większość pytanych (61%) spędziła 1-2 noce, a na pytanie „Z kim najczęściej nocujesz w lesie?” najwięcej osób odpowiedziało, że spędza ten czas samotnie, rzadziej z jedną osobą lub grupą kilku znajomych.
Ogólna ocena uczestników na temat obszarów pilotażowych jest pozytywna. Dotyczy to przede wszystkim atrakcyjności przyrodniczej terenu, ale również wielkości jego powierzchni i dostępności komunikacyjnej. Dużo osób jednak wyraziło chęć zmiany, trudnej do sprecyzowania, infrastruktury terenu.
Problematycznym dla większości zdaje się być także zakaz pozyskiwania drewna z obszarów leśnych, zakaz rozpalania ognisk poza wyznaczonymi miejscami czy obowiązek poinformowania władz nadleśnictwa o planowanym noclegu.
Co dalej?
Jak pisze Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, środowiska związane z lasem, które są zainteresowane zmianą przepisów wierzą, że uda się ponownie znaleźć elastyczne rozwiązanie.
W cykl konsultacji oraz warsztatów dla leśników i przedstawicieli organizacji promujących bushcraft i surwiwal stale angażuje się wiele osób i grup związanych z outdoorem. Są to m.in. autorzy vloga „Ekwipunek Dźwigany Codziennie” i członkowie grupy Bushcraft Polska, przedstawiciele marki Lesovik czy instruktorzy Leave No Trace Center for Outdoor Ethics.
Na stronie Lasów Państwowych czytamy:
Mamy setki komentarzy wskazujące punkty, nad którymi musimy popracować. Mamy obserwacje miejscowych leśników. Mamy wnioski ze spotkań z koordynatorami pilotażu. Mamy kilka, pewnie burzliwych, dyskusji przed sobą.
Aktualnie jednak, jak informuje na swoim profilu Lesovik, program znajduje się w zawieszeniu, a decyzja w sprawie jego kontynuacji ma zostać podjęta przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych w najbliższym czasie.
Zuzanna Kozerska
źródło: Lasy Państwowe, Lesovik, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu
***
Przeczytajcie także: