TOPR podsumowuje ferie zimowe: 52 akcje ratownicze

przez Administrator | Opublikowano 03 marca 2014 14:56

Polskie Tatry niewątpliwie stanowią atrakcyjny cel zimowych wyjazdów – co cieszy i nie dziwi. Budzi za to wątpliwości stan przygotowania niektórych turystów do górskich aktywności oraz brak wyobraźni. 

Tegoroczne ferie zimowe trwały od 18 stycznia do 28 lutego. Jako pierwsi wypoczywali uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Następnie szkolną przerwę miała młodzież z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Jak podsumowuje Andrzej Marasek, ratownik TOPR, w trakcie ferii ratownicy pomagali turystom w Tatrach 52 razy. Na szczęście nie doszło do żadnego tragicznego wypadku wśród odpoczywających w górach, ale sporo nieprzygotowanych osób wędrowało po Tatrach.

Tatry 3 marca 2014

Tatry 3 marca 2014 – Morskie Oko

Tatry 3 marca 2014

Tatry 3 marca 2014 – Dolina Pięciu Stawów

Sporo interwencji było spowodowanych tym, że turyści wychodzili na wysokogórskie wyprawy bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy górskiej, bez odpowiedniego sprzętu i z nieznajomością topografii. Często dochodziło do pobłądzeń – relacjonował Marasek.

Aktualne warunki w Tatrach

Aktualne warunki w Tatrach

A co konkretnie się działo?

Oto kronika TOPR:

26.02. 2014

Za nami kolejny tydzień bez śniegu, mrozu i prawdziwie zimowych warunków. Na szczęście, w ciągu nocy temperatura spada w okolice 0 stopni, co pozwala na przygotowanie ratrakami sztucznie śnieżonych tras i stosunkowo poprawne warunki do jazdy na nartach. W Tatrach chociaż biało, to śniegu niewiele, poza rejonem Kasprowego nie ma warunków do wycieczek skiturowych. Tydzień minął ratownikom dość spokojnie. Doszło do kilku interwencji.

W nocy z 17 na 18.02 na prośbę pogotowia, z Wysokiego nad Tarasówką, ratownicy przetransportowali poważnie chorego mieszkańca do oczekującej w rejonie Zgorzeliska karetki.

Nad ranem z Kalatówek przetransportowano do szpitala dziecko z podejrzeniem zapalenia wyrostka.

We wtorek, 18.02, po godz. 13 z drogi na Kalatówki przetransportowano do szpitala 34-letniego turystę z Brzegów, który upadając doznał urazu kolana.

Po godz. 18 powiadomiono TOPR, że na Przeł. między Kopami znajduje się turysta z bolesnym urazem barku. Z pomocą pospieszyli ratownicy z Hali Gąsienicowej. Po udzieleniu pierwszej pomocy 44-letniego turystę z Warszawy przetransportowano skuterem do Murowańca i dalej, samochodem, przewieziono do szpitala.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn