Zastanawiasz się, gdzie się wybrać z dzieckiem w góry? Chcesz je górami zarazić, a nie zrazić? Aby zaszczepić w najmłodszych pasję do wędrowania warto zacząć od prostych tras, które będą mogli pokonać przynajmniej częściowo na własnych nogach. Dobrze jest też planować wycieczki tak, aby w pobliżu był punkt gastronomiczny lub inne atrakcje w razie kryzysu. Oto propozycje pięciu łagodnych szlaków o różnych długościach, które mogą stać się ciekawym celem pierwszych rodzinnych wycieczek.
***
Kozia Góra – 683 m (Beskid Śląski)
Trasa: 3,5 km
Czas przejścia (dla osoby dorosłej): 1:23 godz
Wycieczkę można zacząć w miejscowości Bystra czerwonym szlakiem, a przy Równi pod Kozią obrać niebieski szlak (wariant przedstawiony poniżej). Inną opcją jest częściowo wybetonowany, zielony szlak, na którym poradzą sobie koła turystycznego wózka. Z przedszkolakami warto wybrać się szlakiem żółtym, oferującym wiaty turystyczne i polanki idealne na odpoczynek. Szczyt Koziej Góry to atrakcyjne miejsce dla dzieci. Znajduje się tam plac zabaw i lokal gastronomiczny, a także sporo przestrzeni do wyładowania resztek energii.
Dębowiec z Bielska-Białej + Szyndzielnia – 1026 m n.p.m. (Beskid Śląski)
Trasa na Dębowiec: około 1 km (30 minut)
Cała trasa: 5,1 km
Czas przejścia (dla osoby dorosłej): 2:30 min
Wejście na Dębowiec (686 m n.p.m.) to przyjemny i krótki spacer – tę trasę na własnych nogach pokonają nawet najmniejsze dzieci. Na stoku Dębowca znajduje się tor saneczkowy, który będzie dodatkową atrakcją. Maluchom z pewnością spodoba się też spory plac zabaw, a dorosłym schronisko oferujące posiłki i napoje. Jeśli czujecie niedosyt wędrowania, możecie ruszyć dalej i wejść na Szyndzielnię. Na szczyt kursuje też kolejka gondolowa — ratunek dla zmęczonych małych nóżek.
Wielka Racza – 1236 m n.p.m. (Beskid Żywiecki)
Trasa: 5,2 km
Czas przejścia (dla osoby dorosłej): 2:23 godz
Żółty szlak prowadzący na Wielką Raczę to najłatwiejszy i najkrótszy wariant. Szeroka, kamienista droga pnie się łagodnie i nie będzie stanowić większego problemu dla przedszkolaka. Trasa jest jednak dość długa, więc lepiej ocenić możliwości dziecka. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama (szczególnie jeśli skorzystamy z platformy widokowej). W schronisku PTTK na Wielkiej Raczy można odpocząć, napić się herbaty i kupić pamiątkową pocztówkę.
Hala Boracza – 870 m n.p.m. (Beskid Żywiecki)
Trasa: 5 km
Czas przejścia (dla osoby dorosłej): niecałe 2 godziny
Startując w Żabnicy czarnym szlakiem ruszamy na długi spacer do schroniska PTTK na Hali Boraczej. Ta trasa będzie idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi, które czasem potrzebują wspomagania wózkiem. Na wytrwałych wędrowców czeka w schronisku wyjątkowa nagroda — słynne jagodzianki.
Czupel – 933 m n.p.m. (Beskid Mały)
Trasa: 2,7 km
Czas przejścia (dla osoby dorosłej): około 50 minut
Czupel to najwyższy szczyt Beskidu Małego, należący do Korony Gór Polski. Dla starszych dzieci może być to dobry początek przygody ze zdobywaniem kolejnych szczytów Korony. Dla młodszych dzieci — długi spacer z pięknymi widokami. Na trasie nie ma żadnych trudności terenowych, dlatego będzie świetną opcją na pierwszy samodzielny marsz. Szczyt góry jest mało atrakcyjny i nie ma na nim żadnego punktu gastronomicznego, więc warto zabrać więcej przekąsek!
***
Może Cię zainteresować:
- Korona Gór Polski – sprawdź, jakie szczyty do niej należą
- Gdzie pojechać w góry wiosną? Sprawdź 5 malowniczych tras na trekking w Beskidach!
- Bezpieczeństwo w górach – 4 zasady, o których trzeba pamiętać
- Siedem najczęstszych błędów turystów górskich
- Nowy szlak długodystansowy: „The Loop”, czyli wielka pętla beskidzka