Biwak na dziko. Typy schronień

fot. MG / outdoormagazyn.pl

Obozować możemy na bardzo różne sposoby, jednak dla entuzjastów outdooru czy bushcraftu najpopularniejsze typy schronień to namiot, hamak i tarp. W niniejszym artykule opisujemy je pokrótce, zwracając uwagę na główne zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

***

Namiot

Namiot, czyli klasyczne schronienie podczas biwaku, z pewnością zapewnia najlepszą izolację cieplną. Zamknięta przestrzeń łatwiej się nagrzewa, ponadto namiot może dawać poczucie bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i przedmiotów, które mamy ze sobą.

Klasyczny namiot typu igloo (fot. MG / outdoormagazyn.pl)

Namiot jest rozwiązaniem uniwersalnym: do jego rozłożenia nie potrzebujemy drzew, a więc możemy rozłożyć go niemal gdziekolwiek – co najwyżej będzie nam nieco niewygodnie. Jeśli nawet zaskoczy nas nieoczekiwany opad w ciągu nocy, nie musimy obawiać się pobudki w mokrym śpiworze.

Poza wieloma zaletami spanie w namiocie ma też swoje wady. Przede wszystkim – masa i wielkość namiotu. Nawet bardzo lekkie i kompaktowe modele nie będą tak małe jak hamak czy tarp. Z jednej strony tropik ochroni nas przed niespodziewaną zmianą pogody. Z drugiej – spowoduje szybkie nagrzewanie się wnętrza namiotu wraz z pojawieniem się pierwszych promieni letniego słońca. Ponadto w szczelnie zamkniętym namiocie łatwo zbiera się wilgoć skraplająca się na połach oraz śpiworze.

Ciekawe rozwiązanie: namiot + tarp Haven (fot. sixmoondesigns.com)

Hamak

Spanie w hamaku ma wielu zwolenników – taka forma noclegu często oszczędza nam porannego bólu pleców. Elastyczny materiał sam dopasuje się do naszego ciała, dając komfortowe podparcie. Dodatkowo w hamaku nie straszne jest nam nieprzychylne podłoże – nierówności terenu czy nachylenie nie mają znaczenia, kiedy umościmy się zawieszeni ponad ziemią. Nie musimy się też martwić wilgotnością podłoża.

Jeśli weźmiemy po uwagę nie tylko nasz komfort, ale także dobro otoczenia, hamakowanie ma jeszcze jedną zaletę – ogranicza nasz wpływ na ściółkę leśną wpisując się tym samym w filozofię Leave No Trace. 

Lesovik, hamak Duch Baltic Blue (fot. www.lesovik.eu)

Hamak po spakowaniu jest mały, szybko wysycha i jest łatwy w montażu – do jego zamocowania potrzebujemy jedynie dwóch solidnych punktów mocowania. Jednak sam hamak często nie wystarcza. W czasie niepewnej pogody niezbędny będzie tarp, który ochroni nas przed ewentualnym deszczem. Latem przydatna będzie dodatkowa moskitiera. Niemal zawsze podczas hamakowania warto pomyśleć o karimacie, macie samopompującej lub innej izolacji od strony pleców, gdzie śpiwór jest ściśnięty i izoluje tak dobrze, jak od góry. Podczas zimniejszych nocy przyda się specjalna podpinka, która zapewni dodatkową izolację termiczną.

Tarp

Tarp to konstrukcja, którą zamontować możemy w kilku konfiguracjach. W połączeniu z hamakiem najlepiej sprawdza się daszek dwuspadowy – latem warto zawiesić go wysoko zapewniając sobie dostęp świeżego powietrza. W chłodniejsze i deszczowe dni tarp rozwiesza się nisko, aby lepiej chronił przed deszczem i wiatrem.

Tarp HEKSA Crocodile rozwieszony nad hamakiem z podpinką (fot. lesovik.eu)

Oprócz klasycznego daszku stosuje się też tzw. „diament”, czyli szybką do rozłożenia konstrukcję przypominającą namiot; „kopertę” – chroniącą przed wiatrem i lekkim deszczem konstrukcję w kształcie litery C oraz płachtę biwakową (bivy bag), czyli minimalistyczne rozwiązanie w formie pokrowca na śpiwór.

Bushmen, tarp typu „diament” Ultralight 3×3 (fot. www.bushmen.pl)

Nocowanie pod tarpem (szczególnie na ziemi, nie w hamaku) ma także swoje wady. Ta forma noclegu może być ryzykowna podczas niepogody – zadaszenie nie ochroni nas przed spływającą po ziemi wodą opadową. Otwarta konstrukcja nie gwarantuje też tak dobrej termiki jak namiot, ani nie oddzieli nas od mieszkańców leśnej ściółki – wędrujących na około owadów i pająków.

Redakcja

***

W cyklu naszych poradników, który stale rośnie, staramy się dzielić tą wiedzą i przydatnymi informacjami. Do tej pory powstały następujące artykuły:

Wszystkie części cyklu zebrane są tutaj:

 

Exit mobile version