„Smak gór” po raz czwarty!

przez Administrator | Opublikowano 23 września 2015 19:16

Ukazało się czwarte wydanie „Smaku gór”, książki himalaisty Ryszarda Pawłowskiego. Wydanie zostało uzupełnione o nowe opowiadania i zdjęcia.

Smak Gor Ryszard Pawłowski 2015

Ryszard Pawłowski wziął udział w ponad 300 wyprawach w różne góry świata. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, w tym K2 (8611 m n.p.m.) płn. filarem. Jest jedynym Polakiem, który 5-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m n.p.m.). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi.

Ryszard Pawłowski

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club, stowarzyszenia zrzeszającego odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Szkoli młodych adeptów alpinizmu. Występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei.

Na skrzydełkach książki możemy przeczytać:

Bez znieczulenia, prosto, ale ze swadą – o górach i sobie. Wywiad-rzeka z pięciokrotnym zdobywcą Mt. Everestu to książka i dla tych, którzy pół życia spędzają za biurkiem, marząc o ekstremalnych doznaniach, i dla tych, którzy są gotowi zza biurka po te doznania ruszyć. W „Smaku gór” Ci drudzy znajdą odpowiedź, czy warto ruszyć z Ryszardem Pawłowskim.

Iza Szumielewicz
Radio Zet

Niezwykły bohater i bardzo interesująca lektura, którą można czytać na wiele sposobów:

  • po pierwsze jest to okazja do bliższego poznania Ryszarda Pawłowskiego, jedynego polskiego wielkiego alpinisty i himalaisty, który jest zarazem utalentowanym organizatorem i przewodnikiem komercyjnych wypraw w góry wysokie;
  • po drugie jest to okazja do szukania odpowiedzi na pytanie o rolę doświadczania gór i ich smakowania w życiu bohatera książki i jego górskich partnerów;
  • po trzecie „Smak gór” to oryginalnie pomyślana, dobrze zredagowana i świetnie wydana książka, jedyna i niepowtarzalna, godna właśnie Ryszarda Wielkiego Wysokogórskiego.  W bogatym polskim piśmiennictwie inspirowanym górami „Smak gór” ma swoje jedyne i niepowtarzalne miejsce.

Michał Jagiełło
alpinista, ratownik górski, pisarz, poeta, publicysta,
były dyrektor Biblioteki Narodowej

 

Książka porusza rzadko opisywaną ciekawą tematykę z pogranicza alpinizmu i wysokogórskiej komercji, relacji przewodnik klient. Reporterska formuła dobrze ujawnia relatywizm w postrzeganiu gór. Smak Gór to również subiektywne spojrzenie Pawłowskiego na góry, etykę i życie w ogóle.

Krzysztof Wielicki
himalaista, zdobywca Korony Himalajów

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn