Wędrówki na skrzydłach orła w Tyrolu

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 czerwca 2013 11:47

126 etapów tworzy malowniczą trasę o długości 1480 km i pokonuje 87 000 m wys. Najsłynniejszy szlak Tyrolu kreśli na mapie sylwetkę orła.

Główny szlak, obejmujący 23 etapy, prowadzi z St. Johann w krainie Tiroler Unterland do St. Anton am Arlberg, przecinając między innymi pasma górskie Wilder Kaiser, Brandenberger Alpen, Rofan i Karwendel oraz Alpy Lechtalskie. Trasy regionalne, połączone z głównymi szlakami, biegną przez odnogi doliny Inntal. Orli Szlak w Tyrolu Wschodnim rzeczywiście kreśli na mapie kształt orła, rozpościerającego swe skrzydła na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury w dolinach Virgental i Kalser Tal.

Tyrol (fot. Bernd Uhlig/Tirol Werbung)

Tyrol (fot. Bernd Uhlig/Tirol Werbung)

Szlak dzieli się na Osttiroler Wanderroute – szlak wędrowny Tyrolu Wschodniego, prowadzący łagodnymi trasami z Matrei na zachód, w kierunku doliny Virgental i na wschód w kierunku Großglocknera, oraz Osttiroler Bergsteigerroute– szlak górski Tyrolu Wschodniego, otwierający przed wprawnymi wędrowcami wspaniałe widoki w krainie trzytysięczników.

Tyrolskie Alpy we mgle (fot. Berhard Klocker)

Tyrolskie Alpy we mgle (fot. Berhard Klocker)

Wybrane etapy Szlaku Orła w Tyrolu

Każdy etap na Szlaku Orła w Tyrolu pozostawia na wędrowcach niezatarte wrażenie i sprawia, że chce się pokonywać kolejne kilometry.

Etap 1 – Cesarski wstęp

Wędrówka rozpoczyna się w miejscowości St. Johann w dzielnicy zwanej Hinterkaiser. Po krótkim spacerze w kierunku zachodnim z lokalu Gasthof Rummlerhof należy kierować się na wodospad Schleierwasserfall, cieszący się także dużą popularnością wśród alpinistów. Przy odrobinie szczęścia można tutaj spotkać sportowców pokazujących swoje wspinaczkowe umiejętności.

Do wodospadu prowadzi wąski szlak w kierunku Diebesöfen, który na końcowym odcinku zabezpieczony jest liną. Dalej droga wiedzie przez grotę pod górę aż do wodospadu. Trud wycieczki wynagradza widok strumienia wody spadającego z wysokości 60 m. Ścieżka pnie się dalej w górę w kierunku hali Obere Regalm, mijając strome ściany wspinaczkowe. Celem wędrówki jest schronisko Gaudeamushütte na wysokości 1263 m. n.p.m.

Etap 7 – Ostre ściany skalne i miękkie alpejskie hale

Pasmo alpejskie Rofan jest stosunkowo niewielkie, jednak bardzo cenione przez miłośników pieszych wędrówek. Słynie ono z ostrych ścian wspinaczkowych oraz miękkich wysłanych trawą alpejskich łąk. Szlak orła prowadzi tutaj na zachód, z miejscowości Steinberg do schroniska Erfurter Hütte.

Na tym etapie należy pokonać 1350 m wysokości, wspinając się głównie pod górę. Wędrówka rozpoczyna się przy leśnej chacie Waldhäusl i prowadzi oznakowanymi szlakami przez Durrahof, Rofan i jezioro Zireiner See, które uchodzi za jedno z najpiękniejszych górskich jezior w Tyrolu a dając wiarę lokalnym legendom, ukrywa w swoich wodach złote skarby. Daj szlak wiedzie w kierunku chaty Marchalm.

Stąd biegnie ścieżka na „Schafsteig Rofan“. Po dotarciu na Schafsteigsattel, drogowskazy kierują dalej do celu wspinaczki, schroniska Erfurter Hütte. Zejście do miejscowości Maurach trwa ok. 1 ½ godz., trasę można skrócić, zjeżdżając do wioski kolejką linową.

Etap 8 – Z jeziora Achensee wgłąb pasma Karwendel

Jadąc z Erfurter Hütte kolejką linową do wioski Maurach pokonuje się 800 m. różnicy wzysokości. W Maurach rozpoczyna się ścieżka, która biegnie wzdłuż brzegu jeziora Achensee. Po drodze mija się miasteczko Pertisau, skąd łagodnie wznosząca się dolinka Falzthurntal prowadzi na halę Gramaialm. Jezioro Achensee o powierzchni 719 ha jest największym zbiornikiem wodnym w Tyrolu. W połowie XIX w. nad jeziorem pojawili się pierwsi rybacy.

W roku 1889 zbudowano kolej parową Achensee-Zahnradbahn, która do dzisiejszego dnia przewozi turystów z doliny Inn do stacji Seespitz. Jezioro to doskonałe miejsce na ożeźwiająca kąpiel. Można na nim również uprawiać żeglarsto, kitesurfing czy nawet nurkować. Żwirowa, przejezdna droga prowadzi dalej w głąb doliny w kierunku schroniska Lamsenjochhütte (1953m), do którego droga prowadzi słonecznym zboczem przez liczne serpentyny. Tuż obok już z dala widoczna jest słynna ściana wspinaczkowa Lamsenspitze.

Etap 13 – Zirbenweg, szlak alpejskiej limby

Widok na stolicę Tyrolu – Innsbruck oraz dolinę rzeki Inn ze szlaku Zirbenweg, zastrzeżony jest dla miłośników pieszych wędrówek. Do wioski Igls można dostać się z centrum Innsbrucka autobusem linii J, który łączy dwa lokalne pasma górskie – Nordkette i Patscherkofel.

Jadąc przez las do południowo-wschodniego końca środkowego łańcucha gór Karwendel należy wysiąść przy dolnej stacji kolejki Patscherkofelbahn. Zaraz przy stacji, przy której znajduje się również filia ogrodu botanicznego, rozpoczyna się oznakowany szlak pieszy Zirbenweg, wiodący raz w górę raz w dół, w kierunku wschodnim.

Wzdłuż drogi rośnie las limbowy – jeden z najstarszych drzewostanów limby w Europie. Po dwugodzinnym marszu dociera się do górnej stacji kolejki Glungezerlift, skąd zjechać można z powrotem do Igls.

Etap 18 – Pośród dziewiczej przyrody

Ten etap szlaku orła prowadzi z hotelu Schloss Fernstein do pasma Alp Lechtalskich. Celem wędrówki jest schronisko Anhalter Hütte. Droga do niego prowadzi przez podejście wynoszące 1350 m różnicy wzniesień. Z hotelu ścieżka prowadzi na południe. Po ok. 10 min. marszu zaraz za polem kempingowym ścieżka zakręca w samotną dolinkę Tegestal.

Od tego miejsca biegnie oznakowany szlak na Tarrentonalm i dalej na Anhalter Hütte. Na początku, aż do chaty Schaferhütte biegnie wygodna, leśna dróżka, która następnie zmienia się w górski szlak. Wspinając się stromym trawiastym podejściem na wzgórze Hinterbergjoch należy zachować szczególną ostrożność, gdyż mokra trawa bywa śliska.

Następnie szlak prowadzi w dół do Kromsattel i celu całego etapu, schroniska Anhalter Hütte. Wędrówka prowadzi przez hale porośnięte alpejską roślinnością i górskimi kwiatami.

Etap 23 – Na zachód do St. Anton am Arlberg

Ostatni etap szlaku orła, wiodący ze schroniska Ulmer Hütte do miejscowości St. Anton am Arlberg, jest krótki i łatwy. Początkowo należy pokonać kilkaset metrów wzdłuż przejezdnej drogi. Dalej szlak wije się wśród łąk, a następnie schodzi do malowniczej hali i małego jeziorka. Stąd szeroka droga prowadzi do Steißbachtal mijając po drodze rozległe pastwiska i potok Steißbach, płynący ku ujściu doliny. Droga dalej prowadzi stokiem narciarskim w dół az do chatki Sennhütte. Stąd należy kierowac się dalej po szlaku Mühltobeweg, małym wąwozem obok wodospadu do miejscowości St. Anton. Cel wędrówki znajduje się nieopodal dolej stacji kolejki Galzigbahn i jest nim regionalne muzeum narciarstwa w St. Anton.

Informacja prasowa regionu Tyrol

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn