Ślicznotki na śniegu – otwarcie wystawy Museo Nazionale della Montagna z Turynu w Muzeum Tatrzańskim

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 13 czerwca 2013 15:41

W najbliższy piątek 14 czerwca o godz. 18 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25, zaprasza na otwarcie trzech wystaw muzeum turyńskiego. Wystawy pokazywane będą do października 2013.

Jeden z eksponatów wystawy (fot. Muzeum Tatrzańskie)

Jeden z eksponatów wystawy (fot. Muzeum Tatrzańskie)

Museo Nazionale della Montagna (Narodowe Muzeum Górskie) z Turynu we Włoszech przygotowało wystawy trzech swoich kolekcji:

  • Ślicznotki na śniegu. Okładki czasopism 1880-1940.
  • Kolorystyczne impresje. Góry w litografiach fotochromowych 1890-1910
  • Piękności w pejzażu górskim. Akt artystyczny. Fotografie Georges-Louis Arlauda i Marcela Meysa.

Muzeum Tatrzańskie współpracuje z Muzeum turyńskim już od 2009 roku. W czerwcu 2009 roku muzeum włoskie zaprezentowało w willi Koliba najstarsze fotografie górskie z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku, autorstwa m.in. słynnych braci Auguste-Rosalie i Louis-August Bisson, którzy jako jedni z pierwszych fotografowali masyw Mont-Blanc. W terminie listopad 2009 – kwiecień 2010 Muzeum Tatrzańskiego pokazało w Turynie dużą wystawę „Tatry – czas odkrywców”.

Museo della Montagna z kolei przygotowało na lato 2010 duży pokaz swoich zbiorów związanych z historią i kulturą górskiej części Piemontu, który oglądać można było w kilku filiach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Z tej okazji pokazaliśmy również filmy górskie ze zbiorów Museo della Montagna.

Muzeum turyńskie posiada zbiory górskie nie tylko alpejskie, ale z różnych części świata oraz niezwykle bogate archiwum filmowe i fotograficzne; jest też siedzibą International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej największe festiwale filmów górskich na świecie.

W okresie listopad 2013 – marzec 2014 Muzeum Tatrzańskie planuje pokazać w Turynie wystawę plakatu tatrzańskiego. Jej otwarcie zbiega się z „Dniami polskimi w Turynie”, organizowanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Otwarcie wystawy Muzeum Tatrzańskiego ma być wydarzeniem towarzyszącym „Dni polskich”.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn