Wyścig o Nagą Górę – kto w tym sezonie powalczy o pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat?

przez Administrator | Opublikowano 30 grudnia 2015 15:23

Można powiedzieć, że u podnóży Nanga Parbat robi się tłoczno. Jak na zimę. W tym sezonie górę chce atakować pięć zespołów. Co ciekawe, aż w trzech z nich są Polacy.

Mierzący 8126 m n.p.m. szczyt Nanga Parbat jest jednym z dwóch jeszcze nie zdobytych zimą ośmiotysięczników. Poza „Nagą Górą” na zimowych śmiałków czeka także K2.

Adam Bielecki i Jacek Czech

Po kilkudniowym trekkingu do bazy pod Nanga Parbat 29 grudnia 2015 roku dotarł zespół Polaków – Adam Bielecki i Jacek Czech. Towarzyszy im ekipa TVN24, dzięki której o poczynaniach himalaistów będziemy mogli dowiadywać się na bieżąco z telewizji.

Jacek Czech i Adam Bielecki w Ameryce Południowej

Jacek Czech i Adam Bielecki w Ameryce Południowej

Zgodnie z planami, Bielecki i Czech chcą zdobyć Nanga Parbat w stylu alpejskim, wspinać się będą Drogą Kinshofera.

Przebieg Drogą Kinshofera na Nanga Parbat

Przebieg Drogą Kinshofera na Nanga Parbat

Co ważne, zespół jest już zaaklimatyzowany po pobycie w Ameryce Południowej. Jak mogliśmy dowiedzieć się z relacji:

Zakończyliśmy pierwszą część wyprawy :) Wszystko poszło zgodnie z planem, mianowicie spędziliśmy łącznie 14 nocy na wysokości 4000m. lub więcej. Pięć nocy na 5200 m, dwie na 5800 m i trzy noce na 6750 m. Na szczycie wiało okrutnie i wszystkie wyprawy poza nami wstrzymały swoją działalność. My stwierdziliśmy, że na Nandze i tak może być gorzej, więc nie ma co się rozczulać nad sobą :). Teraz zegar zaczął tykać i według mojej teorii mamy trzy tygodnie aby wejść w stylu alpejskim na Nangę.

Oznacza to, że jeśli pogoda pozwoli, himalaiści mogą właściwie „z marszu” przystąpić do ataku szczytowego.

Tomek Mackiewicz, Elisabeth Revol, Arsalan Ahmed, czyli The International Rubber Duck Expedition

Międzynarodowy zespół złożony z Polaka, Francuzki i Pakistańczyka zamierza atakować Nanga Parbat niedokończoną drogą zespołu Messnerowie-Eisendle-Tomaseth z 2000 roku. To właśnie na tej drodze Mackiewicz i Revol osiągnęli w ubiegłym roku wysokość około 7800 m n.p.m.

The International Rubber Duck Expedition 15/16. Od lewej: Elisabeth Revol, Tomek Mackiewicz, Arsalan Ahmed

The International Rubber Duck Expedition 15/16. Od lewej: Elisabeth Revol, Tomek Mackiewicz, Arsalan Ahmed

Członkowie wyprawy pod nazwą The International Rubber Duck Expedition 15/16 (Międzynarodowa Wyprawa Gumowej Kaczuszki 15/16) muszą jeszcze zdobyć aklimatyzację, co też planowane jest na najbliższe dni jeśli pogoda będzie sprzyjała.

Daniele Nardi i Alex Txikon

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn