Tragiczny bilans w Tatrach z ostatnich dni. TPN i TOPR apelują o ostrożność

przez Administrator | Opublikowano 30 grudnia 2015 20:30

W samą tylko środę 30 grudnia w Tatrach zginęło pięć osób, również we wcześniejszych i kolejnych dniach doszło do wielu wypadków, niestety są wśród nich zdarzenia śmiertelne. Tatrzański Park Narodowy i TOPR apelują o ostrożność i powstrzymanie się od wychodzenia w wyższe partie Tatr.

W środę 30 grudnia w rejonie Skrajnej Salatyńskiej Przełęczy między Brestową a Salatyńskim Wierchem w słowackich Tatrach Zachodnich, 31-letni turysta ze Słowacji zginął na miejscu po upadku po stromym zboczu. W słowackich Tatrach Wysokich zginęło trzech taterników – dwóch pod Pośrednią Granią, jeden w Dolinie Rówienki. W polskiej części gór do tragicznego wypadku doszło na Kozim Wierchu, gdzie zginęła młoda turystka.

Warunki w Tatrach są bardzo trudne, szlaki są pokryte lodem (fot. TPN)

Warunki w Tatrach są bardzo trudne, szlaki są pokryte lodem (fot. TPN)

We wtorek 29 grudnia turystka zginęła w Żlebie Kulczyńskiego. 25 grudnia podczas zejścia ze Świnicy w kierunku Zawratu z rejonu łańcuchów odpadł mężczyzna, niestety po dotarciu do poszkodowanego ratownicy TOPR stwierdzili jego zgon. Następnego dnia kolejny turysta zginął w rejonie Czajek.

Reanimacja poszkodowanego nad Kazalnicą Mięguszowiecką 2200 m npm. W tle Kazalnica z drugą grupą ratowników (fot. Andrzej Mikler/TOPR)

Reanimacja poszkodowanego nad Kazalnicą Mięguszowiecką 2200 m npm. W tle Kazalnica z drugą grupą ratowników (fot. Andrzej Mikler/TOPR)

Czarna seria wypadków trwa nadal, do 3 stycznia na przestrzeni tygodnia zginęło już na tatrzańskich szlakach 14 osób.

W Tatrach występują skrajnie trudne warunki – szlaki są oblodzone, bardzo łatwo o pośliźnięcie. Ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego proszą turystów o powstrzymanie się z wędrówkami po wyższych partiach gór:

“Kolejny raz apelujemy do turystów o powstrzymanie się od wysokogórskich wycieczek. Warunki w Tatrach są bardzo trudne. Nawet używanie raków, czekana nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa”.

topr

W związku z ostatnimi wydarzeniami także Tatrzański Park Narodowy wystosował apel do turystów:

“W ostatnich dniach w Tatrach zdarzyło się kilka tragicznych wypadków. Ponownie apelujemy do turystów o rozwagę podczas górskich wypraw, szczególnie że słoneczna pogoda zachęca do wędrówek.

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Na najniżej położonych odcinkach występują śladowe ilości śniegu i lodu. Im jednak wyżej, tym jest go więcej.

W wyższych partiach szlaki są mocno oblodzone lub pokryte bardzo twardym, zlodowaciałym śniegiem. Poślizgnięcie w takich warunkach może mieć tragiczne skutki.

Obowiązkowo należy posiadać raki i czekan. Podkreślamy jednak, że trzeba umieć ich używać. Osoby początkujące zachęcamy do nauki chodzenia w rakach w dolinach, gdzie poślizgnięcie się nie będzie groziło upadkiem z dużej wysokości. Do niezbędnego wyposażenia należy zaliczyć również kask. Na niektórych szlakach niezbędne mogą się okazać umiejętności taternickie i sprzęt wspinaczkowy (m.in. lina, uprząż). Bardzo ważne w takich warunkach jest doświadczenie w uprawianiu zimowej turystyki wysokogórskiej.

Zakładanie raków zalecamy również na szlakach niżej położonych, do górnej granicy lasu. Podczas krótkiej dolinnej wycieczki mogą wystarczyć raczki lub nakładki antypoślizgowe. Bardzo pomocne będą kijki.

Pamiętajmy również o zagrożeniu lawinowym. Aktualnie, 30 grudnia, obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Podczas wędrówek w czasie zagrożenia lawinowego należy wyposażyć się dodatkowo w tzw. zestaw lawinowy (detektor, sonda, łopatka). Zalecamy również używanie innego sprzętu lawinowego, np. wypornościowego plecaka.

Przypominamy także, że tatrzańskie jeziora nie sąd ostatecznie zamarznięte, aby bezpiecznie wchodzić na ich taflę.

Wybór trasy dostosować do panujących warunków, swoich umiejętności, doświadczenia i posiadanego sprzętu. O pomoc w wyborze trasy można się zwrócić do pracowników Punktu Informacji Turystycznej TPN (ul. Chałubińskiego 44, rondo Jana Pawła II,tzw. rondo kuźnickie, w Zakopanem, tel. (+48) 18 20 23 300, e-mail: infotur@tpn.pl). Można tam uzyskać szczegółowe informacje o aktualnych warunkach w górach. Codzienny komunikat turystyczny dostępny jest na stronie www.tpn.pl w zakładce Zwiedzaj.

Turysto! Tatrzański Park Narodowy stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Najważniejsze są odpowiednie przygotowanie i wyposażenie, ocena zagrożeń i zdrowy rozsądek. To zależy od Ciebie!!!”

Przypominamy numer alarmowy do TOPR: 601 100 300, na telefon można także pobrać aplikację “Ratunek“. Dbajcie o siebie!

Źródło: TPN, TOPR, Tygodnik Podhalański

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Karol J. pisze:

    Maniaków nic nie powstrzyma…

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn