Rowerem Na Krańcach Świata – rozmowa z Mateuszem Waligórą

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 03 czerwca 2013 12:03

Agnieszka i Mateusz Waligórowie niedawno wrócili z kilkunastomiesięcznej rowerowej podróży po Ameryce Południowej, podczas której pokonali 13 tysięcy kilometrów. Wkrótce podejmują się nowego wyzwania – chcą przejechać na rowerach legendarny szlak Canning Stock Route w Australii. O tym jak spełniać marzenia, rozmawiamy z Mateuszem Waligórą.   

Mateusz i Agnieszka Waligóra (fot. nakrancach.pl)

Mateusz i Agnieszka Waligóra (fot. nakrancach.pl)

Aneta Żukowska: Otrzymaliście prestiżowy grant podróżniczy  Polartec® Challenge. Waszym celem jest przejazd rowerem przez pustynny szlak Canning Stock Route w Australii, jedną z najtrudniejszych tras off-road na świecie. Do tej pory bez dodatkowego wsparcia udało się to tylko jednej osobie. Jak będzie wyglądać Wasza wyprawa?

Mateusz Waligóra: Pierwszy raz ruszamy na wyprawę, która ma ściśle określony cel. Jest nim samodzielny przejazd bez wsparcia samochodu terenowego szlakiem Canning Stock Route, prowadzącym przez jedno z najbardziej izolowanych miejsc na ziemi – australijski outback. Szlak rozciąga się na przestrzeni dwóch tysięcy kilometrów i wiedzie przez trzy pustynie: Gibsona, Wielką Pustynię Piaszczystą oraz Tanami. Chcemy powtórzyć wyczyn Jakuba Postrzygacza, który jako pierwszy przebył całą trasę na rowerze w 2005 roku. Będziemy liczyć wyłącznie na siebie i to, co zmieścimy na rowerach. Nasza wyprawa ma też drugi cel – przybliżenie sytuacji rdzennych mieszkańców terenów, po których będziemy się poruszali.

Atakama (fot. nakranacach.pl)

Atakama (fot. nakranacach.pl)

Na_Kranacach_Swiata21

Na_Kranacach_Swiata22

Na_Kranacach_Swiata23

Jaki sprzęt ze sobą zabieracie?

Ta wyprawa wymaga od nas skompletowania całkowicie nowego ekwipunku. Przede wszystkim pokonanie szlaku możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki użyciu specjalnych rowerów wyposażonych w szerokie, 4-calowe opony. Modele, które wybraliśmy to Neck Romancer Pug, produkowane przez amerykańską firmę Surly. Dodatkowym elementem całej rowerowej układanki jest jednokołowa przyczepa Extrawheel – ruszamy ze specjalnym prototypem stworzonym we współpracy z tą polską marką. Jej głównym zadaniem jest transport zapasów wody – nawet 35 litrów! Ponadto warto wspomnieć o urządzeniach, które umożliwią nam bycie samowystarczalnymi – panele solarne Brunton, zasilające między innymi nawigację GPS Garmina, telefon satelitarny oraz całą elektronikę. Ta z kolei po raz kolejny zabezpieczana będzie hermetycznymi skrzyniami Peli – nie zawiodły nas nigdy w trakcie poprzednich wypraw, i pomimo ich wagi, postanowiliśmy po raz kolejny im zaufać. Zabieramy absolutnie minimalną ilość bardzo lekkiego i z założenia niezawodnego sprzętu. Nasza odzież, także ograniczona do minimum, złożona jest głównie z produktów wykonanych z dzianin syntetycznych. Polartec®, który prócz sponsorowania nas finansowo w ramach przyznanego grantu, zapewnia także odzież dając nam w jej wyborze wolną rękę. Wybraliśmy głównie produkty marki Mammut z dzianiny Polartec® Power Dry i Polartec® Power Stretch. W trakcie wyprawy będziemy korzystać z liofilizowanej żywności polskiej marki Lyofood oraz nowozelandzkiej Back Country Cuisine.

Peru, Cordillera Blanca (fot. nakrancach.pl)

Peru, Cordillera Blanca (fot. nakrancach.pl)

Na_Krancach_Swiata14

Na_Krancach_Swiata12

Lista współpracujących z Wami marek jest już całkiem pokaźna. Jak wygląda z Waszej perspektywy pozyskiwanie sponsorów?

Pozyskiwanie sponsorów to niestety trudna sprawa, biorąc pod uwagę fakt, iż staramy się nawiązywać długotrwałe relacje. Stawiamy na długofalową współpracę wierząc, iż nasze doświadczenie i uwagi przekładają się na udoskonalanie produktów trafiających finalnie na rynek – tak jak to na przykład ma miejsce w przypadku naszej współpracy z markami MSR i Hilleberg.

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Makary napisał(a):

    Ble, przesadziliście.

  2. […] KOLOS za wyprawę „Ameryka Południowa siłami natury”: Michał Kozok WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Karpackie wyzwanie”: Wojciech Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak, Szymon Pietrowski WYRÓŻNIENIE za wyprawę „Na krańce świata” – rowerowy trawers Andów: […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn