Rower miejski damski i męski – jaki model wybrać?

przez Piotr Turkot | Opublikowano 20 marca 2019 9:59

Rower miejski cieszy się coraz większą popularnością szczególnie wśród osób mieszkających w bardzo dużych, a przez to często zatłoczonych i zakorkowanych miejscowościach. Jaki jest zatem idealny rower do jazdy rekreacyjnej?

Rower miejski

Czym powinien charakteryzować się rower miejski?

Wbrew nazwie, rower miejski nie służy jedynie do jazdy po mieście. Z powodzeniem sprawdzi się poza miastem, np. na płaskich leśnych ścieżkach czy wiejskich drogach, jednakże niestety nie ma co oczekiwać po nim możliwości jazdy po cięższych, górzystych terenach. Rower ten podczas rekreacyjnych przejażdżek jest znacznie bardziej wygodny niż np. model górski czy kolarzówka. Mimo pozornego podobieństwa, istnieje pomiędzy nimi sporo różnic w budowie. Warto wiedzieć więcej na temat poszczególnych elementów konstrukcji roweru, aby móc świadomie wybrać wersję najlepiej odpowiadającą konkretnym potrzebom.

Rower miejski damski i męski – rama

Decydując się na zakup konkretnego roweru, należy zwrócić uwagę na jego ramę. Można wyróżnić ramę męską i damską. Istotny jest nie tylko materiał, z którego rama jest wykonana (zazwyczaj aluminium lub włókno węglowe), ale też jej wytrzymałość. Ważny jest również wzrost właściciela roweru. To on determinuje rozmiar ramy, na który powinno się zdecydować. Nieprawidłowo dobrana rama może skutkować niewygodną pozycją na rowerze, czego efektem jest znaczne ograniczenie przyjemności płynącej z jazdy. Nigdy nie kupujmy roweru „na oko” – najlepiej jest zawsze go osobiście sprawdzić i „przymierzyć”.

Hamulce i biegi

Ważnym elementem, na który powinno się również zwrócić uwagę, wybierając rower miejski męski albo damski, jest jakość oraz liczba biegów oraz hamulce. Tradycyjne miejskie rowery, zwłaszcza modele sprzed wielu lat, nie posiadają żadnych przełożeń, a ich hamulce są zintegrowane z tylną piastą (tzw. torpedo). Nowsze i droższe modele są wyposażone w przełożenia oraz zaawansowane hamulce rolkowe lub szczękowe. Przerzutki są zazwyczaj wbudowane w piastę. W zależności od modelu, może być od 3 do nawet kilkunastu biegów w najdroższych modelach. W każdym mieście znajdziemy górkę czy podjazd utrudniające płynną jazdę, dlatego dla własnego komfortu dobrze jest wybrać  rower z przynajmniej 3 przerzutkami, które pomogą nam pokonać nierówności.

Rower miejski męski oraz damski – niezbędne wyposażenie

W przypadku zakupu miejskiego jednośladu dobrze jest zwrócić uwagę na jego wyposażenie. Niektóre dodatki mogą się nam przydać, z innych można natomiast zrezygnować. Co jest zatem niezbędne? Przede wszystkim dobrze jest posiadać bagażnik. Jeśli jest on dodatkowo wyposażony w koszyk, to przewiezienie większych zakupów czy choćby podręcznej torebki lub plecaka będzie bardzo komfortowe i proste. Istotna jest również osłona łańcucha, która nie tylko poprawia estetykę roweru, ale też chroni odzież przed zabrudzeniami. Jest przy tym bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy – dzięki niemu nie ma obaw, że nogawka spodni czy długa spódnica wkręcą się w łańcuch. Warto zwrócić też uwagę na solidne błotniki, które ochronią ubranie podczas jazdy w deszczu. Kupując miejski rower nie powinno się też oszczędzać na siodełku. Powinno być ono wygodne, szerokie i dobrze amortyzowane. Co więcej, dobrej klasy siodełko może być również prawdziwą ozdobą roweru.

Zakup roweru miejskiego w wersji damskiej lub męskiej bywa niełatwym zadaniem. Dlatego przed wyborem konkretnego roweru warto jest przejrzeć szeroki wybór modeli dostępnych na stronie https://allegro.pl/kategoria/rowery-miejskie-16482. Porównanie wymienionych wyżej elementów w konkretnych modelach z pewnością pozwoli na wybór najbardziej odpowiedniego jednośladu.

Artykuł sponsorowany

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn