Emocje i rekordy podczas XIV Polar Sport Skitour im. Basi German

przez Michał Gurgul | Opublikowano 05 marca 2019 18:57

Walka do samego końca i zwycięstwo dosłownie o włos. Słowak Jakub Śiarnik, jeden z czołowych zawodników Pucharu Świata, zwyciężył w XIV Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi. Najszybszą z pań na blisko 12-kilometrowej trasie okazała się Aleksandra Chruściel. “200 osób na starcie! Czegoś takiego jeszcze nie było” – cieszył się Piotr Krygowski z Polar Sportu, organizator imprezy.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. materiały organizatora)

W miniony weekend odbyła się 14. edycja kultowych zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German i trzecia Snow Leopard Day – projektu marki Dynafit na rzecz ochrony śnieżnej pantery. Doskonała atmosfera towarzysząca imprezie z roku na rok przyciąga do Zawoi setki fanów skiturów. Tak też było i tym razem. Pod Mosornym Groniem dopisała i pogoda oraz zawodnicy: z polskiej i europejskiej czołówki, a także amatorzy, którzy w tej odmianie białego szaleństwa stawiają dopiero swoje pierwsze kroki.

Na starcie stanęło blisko 200 zawodniczek i zawodników, a limit uczestników wyczerpał się na długo przed startem. W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowo ciekawą trasę. Jak mówi Piotr Krygowski, organizator imprezy:

To było 12 wymagających kilometrów o sumie przewyższeń 900 m, z dwiema pętlami. Pierwsza z nich została wytyczona w rejonie stoków Hali Śmietanowej, a druga w sąsiedztwie Polany Broźki oraz Dolnych Młaków, skąd zawodnicy krętą drogą stokową kierowali się na prowadzący do upragnionej mety grzbiet Mosornego Gronia. Fajna, widokowa trasa przez polany, momentami ostre podejścia i długie ciekawe zjazdy. Start znajdował się tradycyjnie u podnóża Mosornego, meta na szczycie. Warunki były doskonałe: w piątek spadło kilka centymetrów śniegu, w sobotę lekko to wszystko zmroziło, więc trasa była szybka.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Katarzyna Osikowska-Tasz)

Najszybciej pokonał ją Jakub Śiarnik (Karpos/Scarpa) – zajęło mu to 1 godzinę 3 minuty i
47 sekund. Ale dla Słowaka nie było to łatwe zwycięstwo. Tylko o kilka długości nart wyprzedził młodego, ale utytułowanego już zakopiańczyka Marcina Rzeszótko (Buff Team Poland) – 1:03:58. Trzeci na mecie zameldował się Marcin Piętka (KS Kandahar/GOPR Beskidy) – 1:08:06.

Katarzyna Osikowska-Tasz

Wśród pań triumfowała Aleksandra Chruściel (KAGB GOPR) – 1:32:08, przed Małgorzatą Czeczott (UKA) 1:44:29 i Barbarą Barut-Skupień (Speleo Klub Bielsko Biała) 1:55:54.

Śladem najlepszych podążyli też najmłodsi, którzy rywalizowali na skróconej pierwszej pętli zawodów. Zwyciężył Antek Elantkowski z Zakopanego.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi Germa (fot. Rafał Ślęzak)

Zawodnicy walczyli w sumie w ośmiu kategoriach; specjalną nagrodę odebrali także posiadacze najszerszych nart oraz najbardziej kreatywni: właściciele najciekawszego ubrania. Dzięki wsparciu marki Dynafit każdy z uczestników otrzymał plecak i opaskę, na najlepszych czekały bony o łącznej wartości ponad 12 000 złotych.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. materiały organizatora)

Brawa należą się wszystkim startującym za wsparcie dwóch szlachetnych celów. 100 procent wpisowego, 24 105 zł, trafiło na konto fundacji “Na Start im. Basi German”, organizatora wyjazdów górskich i narciarskich dla dzieci z domów dziecka. Od trzech lat każdy startujący dokłada się również na rzecz Snow Leopard Trust, zajmującego się ochroną gatunku śnieżnej pantery. Dynafit jako główny sponsor zawodów, którego logo zdobi właśnie ten wyjątkowy drapieżnik oraz partner organizacji postanowił zamienić każdy metr przewyższenia pokonany przez zawodników na 1 eurocent. Uzbierana kwota przekazywana jest  na pomoc dla 200 pakistańskich pasterzy i ich rodzin, by przeciwdziałać kłusownictwu.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. Katarzyna Osikowska-Tasz)

Od trzech lat idea realizowana jest w wielu krajach świata: w akcji w ten sam weekend na początku marca bierze udział jednocześnie jedenaście europejskich krajów i wspierała program naukowy badający naturalne siedlisko irbisów oraz pierwszy globalny spis statystyczny mający na celu kompleksową ewidencję populacji gatunku. Wiarygodne dane opisujące liczebność gatunku z uwzględnieniem krajów jego występowania to podstawa dla każdego badacza. Precyzyjne informacje dot. populacji pozwolą naukowcom opracowywać efektywniejsze programy ochrony i zapobiegać dziesiątkowaniu naturalnego siedliska śnieżne. Podczas zawodów w Zawoi zawodnicy pokonali razem 195 000 metrów przewyższenia, znacząco przyczyniając się do globalnego wyniku 1 604 138 metrów. Dynafit zasilił konto Snow Leopard Trust dotacją 16 042 euro.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. materiały organizatora)

Dzięki wspaniałej rodzinnej wręcz atmosferze, jaką przez lata udało się wypracować organizatorom, Polar Sport Skitour przyciąga równie wielu zawodników co kibiców. Na tych ostatnich oprócz pięknych widoków i sportowych emocji czekały także atrakcje w postaci panelu edukacyjnego z konkursami pod nazwą „Przygoda z Babiogórskim Parkiem Narodowym”, który poprowadzili pracownicy BGPN oraz testy najnowszych skiturowych propozycji sprzętowych od marki Dynafit oraz K2. Aktywni rodzice mogli na czas startu zostawić swoje pociechy pod okiem wykwalifikowanej kadry z Klubu Odlotowych Mam, które zafundowały maluchom świetną zabawę. Gości imprezy na koniec przyjął pensjonat Beskid.

XIV Polar Sport Skitour im. Basi German (fot. materiały organizatora)

Fundacja „Na Start” im. Basi German oraz firma Polar Sport pragnie podziękować wszystkim sponsorom oraz wolontariuszom bez pomocy których organizacja tak dobrej imprezy nie byłaby możliwa. Dziękujemy, że znów byliście z nami!

Informacja organizatora

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Gabriel pisze:

    Brawo Barbara Barut-Skupień

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn