Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Bezdroża, w piątek 26 października w godzinach 16.00-18.00, które w imieniu Wydawnictwa Stapis gościć będzie Piotra Chmielińskiego, autora wyjątkowego zbioru reportaży o wyprawach na Amazonkę i nie tylko…
Zbiór reportaży Piotra Chmielińskiego dokumentuje siedem ambitnych wypraw podróżniczych i eksploracyjnych, w których autor pełnił rolę koordynatora, doradcy i opiekuna, a także tych, w których sam brał udział. W książce znalazły się zarówno historie świetnie wszystkim znane, takie jak Druga i Trzecia Wyprawa Transatlantycka Aleksandra Doby, jak i te, o których wiemy nieco mniej, na przykład Wheelchair Trip – nieprawdopodobna podróż po Ameryce Południowej na wózkach inwalidzkich Michała Worocha i Macieja Kamińskiego. Dzięki Dawidowi Andersowi i Hubertowi Kisińskiemu dowiemy się o tym, jak można pokonać Amazonkę rowerem, a od Pete’aCaseya nauczymy się, że czasem warto rzucić wszystko i na dwa lata zniknąć w amazońskiej dżungli. W fascynujących obrazach Gabriele Croppiego odkryjemy Amazonkę w czerni i bieli, a za sprawą dwóch wypraw badawczych autora niniejszej książki, dowiemy się, gdzie leży prawdziwe źródło Amazonki…Wykorzystane w książce teksty były publikowane w latach 2014-2018 jako bieżące relacje z poszczególnych etapów podróży, m.in. w „National Geographic”.
Siedem niesamowitych reportaży o wyjątkowych ludziach i ich dokonaniach:
- Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby – lata 2013-2014
- Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby – lata 2016 i 2017
- Rowerem po Amazonce Dawida Andresa i Huberta Kisińskiego – rok 2015/16
- Wheelchair Trip Michała Worocha i Macieja Kamińskiego – rok 2016/17
- Fotograficzna podróż od ujścia do źródła Amazonki Gabriele Croppi – rok 2017
- Wyprawy badawcze do źródeł Amazonki z udziałem autora, realizowanych w latach 2012 i 2013 pod auspicjami National Geographic Society i The Explorer’s Club w Nowym Jorku
- Pete Casey. Na piechotę i wpław od ujścia Amazonki do jej źródeł
Patronami medialnymi są:
- National Geographic Traveler
- The Explorers Club – Oddział Polski
- www.granice.pl – wszystko o literaturze
***
Pływanie po oceanie to wielka frajda. Nie zamierzałem pływać w pięciu sztormach, a takie mam za sobą. Mam nadzieję, że ten, który uszkodził mi ster, to był już ostatni.
– Aleksander Doba
Chcę przeżyć wspaniałą przygodę. Z tego, co się orientuję,jeszcze nikt nie przejechał Amazonki rowerem. Jednak tego nie planowałem, rowerem po prostu wyszło najtaniej.
– Dawid Andres
Kuracja amazońska pozwoliła mi spojrzeć na siebie z boku, z pewnej perspektywy, pozwoliła mi dojść do siebie. Dopiero teraz jestem w stanie zrozumieć i ocenić skalę problemu, w którym tkwiłem. Amazonka na zawsze pozostawi swoistą rysę w moim życiu, doświadczenie,które uczy, pokazuje coś nowego, coś dobrego.
– Hubert Kisiński
To jedna z tych rzeczy, które uwielbiam w podróży. Niespodziewanie spotyka się kogoś, kto w ułamku sekundy potrafi pokazać, że na życie można spojrzeć z innego punktu widzenia. W ułamku sekundy może zarazić siłą i dobrym myśleniem, które zostają już z nami do końca.
– Michał Woroch
Wyprawy nauczyły mnie tego, że należy mieć uszy i oczy szeroko otwarte, uśmiech na twarzy, a wtedy nic złego nie może się przytrafić.
– Maciej Kamiński
Postrzegam tę podróż jako coś organicznego. To potężne doświadczenie składające się z wielu różnych połączonych ze sobą aspektów.
– Gabriele Croppi
Myślę o dalszej wędrówce w kategoriach krótkich celów:kolejna większa miejscowość, przekroczenie jakiegoś ważnego akwenu. Nie zastanawiam się i nie planuję,kiedy dotrę do źródła Amazonki, bo ten cel jest jeszcze bardzo odległy w czasie i przestrzeni.
– Pete Casey
***
Piotr Chmieliński – kajakarz, podróżnik, eksplorator oraz biznesmen i ekspert w dziedzinie ochrony środowiska. Pierwszy w świecie człowiek, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia. Współzałożyciel wyprawy Canoandes’79, w ramach której wraz z innymi jej członkami dokonał pierwszego w historii spływu kanionem rzeki Colca w Peru oraz eksploracji kilkudziesięciu rzek w obu Amerykach. Dwukrotnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa – zespołowo i indywidualne. Inicjator i uczestnik ekspedycji badawczych do źródeł Amazonki. Od lat zaangażowany w promowanie i wspieranie logistyczne, organizacyjne, finansowe i medialne ekspedycji oraz osiągnięć podróżników polskich i międzynarodowych. Autor licznych publikacji na tematy podróżnicze i eksploracyjne. Honorowy Obywatel Rzeszowa. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Informacja prasowa Wydawnictwa Stapis
Będzie też podpisywał książkę „Wyprawy i podróże” jeden z bohaterów książki Michał Michnik Woroch z WheelchairTrip. ZAPRASZAMY!!