Piotr Chmieliński na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

przez Michał Gurgul | Opublikowano 25 października 2018 20:05

Zapraszamy na stoisko Wydawnictwa Bezdroża, w piątek 26 października w godzinach 16.00-18.00, które w imieniu Wydawnictwa Stapis gościć będzie Piotra Chmielińskiego, autora wyjątkowego zbioru reportaży o wyprawach na Amazonkę i nie tylko…

Piotr Chmieliński i Aleksander Doba (fot. materiały prasowe Stapis)

Zbiór reportaży Piotra Chmielińskiego dokumentuje siedem ambitnych wypraw podróżniczych i eksploracyjnych, w których autor pełnił rolę koordynatora, doradcy i opiekuna, a także tych, w których sam brał udział. W książce znalazły się zarówno historie świetnie wszystkim znane, takie jak Druga i Trzecia Wyprawa Transatlantycka Aleksandra Doby, jak i te, o których wiemy nieco mniej, na przykład Wheelchair Trip – nieprawdopodobna podróż po Ameryce Południowej na wózkach inwalidzkich Michała Worocha i Macieja Kamińskiego. Dzięki Dawidowi Andersowi i Hubertowi Kisińskiemu dowiemy się o tym, jak można pokonać Amazonkę rowerem, a od Pete’aCaseya nauczymy się, że czasem warto rzucić wszystko i na dwa lata zniknąć w amazońskiej dżungli. W fascynujących obrazach Gabriele Croppiego odkryjemy Amazonkę w czerni i bieli, a za sprawą dwóch wypraw badawczych autora niniejszej książki, dowiemy się, gdzie leży prawdziwe źródło Amazonki…Wykorzystane w książce teksty były publikowane w latach 2014-2018 jako bieżące relacje z poszczególnych etapów podróży, m.in. w „National Geographic”.

Siedem niesamowitych reportaży o wyjątkowych ludziach i ich dokonaniach:

 • Druga Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby – lata 2013-2014
 • Trzecia Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby – lata 2016 i 2017
 • Rowerem po Amazonce Dawida Andresa i Huberta Kisińskiego – rok 2015/16
 • Wheelchair Trip Michała Worocha i Macieja Kamińskiego – rok 2016/17
 • Fotograficzna podróż od ujścia do źródła Amazonki Gabriele Croppi – rok 2017
 • Wyprawy badawcze do źródeł Amazonki z udziałem autora, realizowanych w latach 2012 i 2013 pod auspicjami National Geographic Society i The Explorer’s Club w Nowym Jorku
 • Pete Casey. Na piechotę i wpław od ujścia Amazonki do jej źródeł

Wyprawy i podróże Piotra Chmielińskiego (fot. materiały prasowe Stapis)

Patronami medialnymi są:

 • National Geographic Traveler
 • The Explorers Club – Oddział Polski
 • www.granice.pl – wszystko o literaturze

***

Pływanie po oceanie to wielka frajda. Nie zamierzałem pływać w pięciu sztormach, a takie mam za sobą. Mam nadzieję, że ten, który uszkodził mi ster, to był już ostatni.

– Aleksander Doba

Chcę przeżyć wspaniałą przygodę. Z tego, co się orientuję,jeszcze nikt nie przejechał Amazonki rowerem. Jednak tego nie planowałem, rowerem po prostu wyszło najtaniej.

– Dawid Andres

Kuracja amazońska pozwoliła mi spojrzeć na siebie z boku, z pewnej perspektywy, pozwoliła mi dojść do siebie. Dopiero teraz jestem w stanie zrozumieć i ocenić skalę problemu, w którym tkwiłem. Amazonka na zawsze pozostawi swoistą rysę w moim życiu, doświadczenie,które uczy, pokazuje coś nowego, coś dobrego.

– Hubert Kisiński

To jedna z tych rzeczy, które uwielbiam w podróży. Niespodziewanie spotyka się kogoś, kto w ułamku sekundy potrafi pokazać, że na życie można spojrzeć z innego punktu widzenia. W ułamku sekundy może zarazić siłą i dobrym myśleniem, które zostają już z nami do końca.

– Michał Woroch

Wyprawy nauczyły mnie tego, że należy mieć uszy i oczy szeroko otwarte, uśmiech na twarzy, a wtedy nic złego nie może się przytrafić.

– Maciej Kamiński

Postrzegam tę podróż jako coś organicznego. To potężne doświadczenie składające się z wielu różnych połączonych ze sobą aspektów.

– Gabriele Croppi

Myślę o dalszej wędrówce w kategoriach krótkich celów:kolejna większa miejscowość, przekroczenie jakiegoś ważnego akwenu. Nie zastanawiam się i nie planuję,kiedy dotrę do źródła Amazonki, bo ten cel jest jeszcze bardzo odległy w czasie i przestrzeni.

– Pete Casey

***

Piotr Chmieliński – kajakarz, podróżnik, eksplorator oraz biznesmen i ekspert w dziedzinie ochrony środowiska. Pierwszy w świecie człowiek, który przepłynął Amazonkę od źródeł do ujścia. Współzałożyciel wyprawy Canoandes’79, w ramach której wraz z innymi jej członkami dokonał pierwszego w historii spływu kanionem rzeki Colca w Peru oraz eksploracji kilkudziesięciu rzek w obu Amerykach. Dwukrotnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa – zespołowo i indywidualne. Inicjator i uczestnik ekspedycji badawczych do źródeł Amazonki. Od lat zaangażowany w promowanie i wspieranie logistyczne, organizacyjne, finansowe i medialne ekspedycji oraz osiągnięć podróżników polskich i międzynarodowych. Autor licznych publikacji na tematy podróżnicze i eksploracyjne. Honorowy Obywatel Rzeszowa. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Informacja prasowa Wydawnictwa Stapis

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
 1. Piotr Chmielinski pisze:

  Będzie też podpisywał książkę „Wyprawy i podróże” jeden z bohaterów książki Michał Michnik Woroch z WheelchairTrip. ZAPRASZAMY!!

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn