“Wszystko o K2. Ostatni atak lodowych wojowników” Piotra Trybalskiego – premiera już 19 września

przez Michał Gurgul | Opublikowano 19 września 2018 11:20

19 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się “Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” Piotra Trybalskiego – książka będąca reporterskim zapisem i analizą jednej z największych w historii himalaizmu zimowej wyprawy na drugi szczyt Ziemi i próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków.

 

K2. Ci, którym udało się ją zdobyć, mówią jednym głosem: to najtrudniejsza góra świata, zimą nikt jej nie pokona. No chyba że… Polacy.

Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 (8611 m n.p.), która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Zespół himalaistów pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

“Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to znakomity reportaż ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

Fragment książki:

K2 jest obojętne.

Milcząco i bez namiętności patrzy na tych, którzy próbują się z nim zmierzyć. Sami ze sobą. Ze słabościami. Z kalkulatorem  okien pogodowych i prędkości wiatru. Z kilometrami lin, dziesiątkami śrub lodowych i kolorowymi namiotami. Tak samo obojętne na tych, którzy szukają tu poklasku tłumów, jak i tych, którzy pragną mistycznych doznań. Tych, którzy poszukują tu Boga, i tych, którzy Boga tutaj tracą. Na kobiety i mężczyzn. Na Polaków i Rosjan, Japończyków i Francuzów. Na wielkie oblężnicze narodowe wyprawy i dwuosobowe zespoły. Na tych, którzy marzenia mają, i na tych, którzy właśnie je stracili.

K2 stoi.

Nie czeka.

K2 po prostu jest. (…)

Krzysztof Wielicki siada do stołu, otwiera klapę laptopa i zaczyna pisać: „W oparciu o głęboką analizę sytuacji, w porozumieniu z zespołem, zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2”.

***

Piotr Trybalski

 

Dziennikarz, fotograf, autor książek i licznych publikacji prasowych, zdobywca nagrody Travel Photographer of the Year. Od wielu lat podróżuje, organizując wyprawy ekspedycyjne, warsztaty fotografii reporterskiej i krajobrazowej. Współautor książki “Ja, pustelnik”o życiu Piotra Pustelnika, trzeciego Polaka zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.  Obecnie pracuje nad kolejną książką o górach – biografią Andrzeja Zawady, legendarnego lidera wypraw wysokogórskich i fundatora himalaizmu zimowego.

Informacja prasowa

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn