Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta!

przez Michał Gurgul | Opublikowano 24 września 2018 14:01

W piątek 21 września w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie została otwarta wystawa „Karol Wojtyła Trentino”. Podczas uroczystości byli obecni między innymi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Asesor ds. kultury Autonomicznej Prowincji Trydentu, dyrektor Trentino Marketing, Maurizio Rossini.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Sanktuarium-muzeum Jana Pawła II w Krakowie jest jednym z najważniejszych na świecie centrów poświęconych postaci św. Jana Pawła II. W części muzealnej Autonomiczna Prowincja Trydentu, za pośrednictwe Trentino Marketing, zorganizowała salę poświęconą głębokiej więzi, która łączyła Papieża „z dalekiego kraju” z regionem Trentino oraz tamtejszymi górami.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził Autonomiczną Prowincję Trentino aż pięć razy, pomiędzy sierpniem 1979 roku a kwietniem 1995. Wizyty te wywoływały wiele emocji. Pamiątką jednej z nich jest niezwykła fotografia Papieża w stroju narciarskim, która została wykonana  w lipcu 1984 roku, gdy Jan Paweł II, w towarzystwie ówczesnego prezydenta Włoch Sandro Pertiniego, przybył do schroniska Poległych na Adamello, na zboczu Lobbii. Kolejnym wzruszającym zdjęciem, jest to, na którym widać Jana Pawła II klęczącego na cmentarzu Tesero przed tablicą pamiątkową  z nazwiskami 268 ofiar katastrofy w Val di Stava.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Karol Wojtyła Trentino – inauguracja

Kontakty nawiązane przez prowincję Trentino z władzami Centrum Jana Pawła II znalazły swój wyraz  w podpisanej dwa lata temu umowie o współpracy. Po finalizacji prac, w piątek 21 września, otwarto wystawę „Karol Wojtyła Trentino”. Uroczystość inauguracji rozpoczęła się od krótkiej ceremonii religijnej, której przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. O oprawę muzyczną podczas ceremonii zadbał, przybyły z Włoch, chór Cima Tosa.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Poza metropolitą krakowskim podczas inauguracji obecni byli: Kustosz Sanktuarium ks. Jan Kabziński, Asesor ds. kultury Autonomicznej Prowincji Trydentu, dyrektor Trentino Marketing Maurizio Rossini, dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej Ugo Ruffino, w imieniu Fundacji Stava Clemente Deflorian oraz polski konsul honorowy w prowincji Trydentu Walter Cappelletto. Po przecięciu wstęgi oraz krótkich wystąpieniach gości specjalnych chór Cima Tosa wystąpił po raz drugi.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Wystawa inna niż wszystkie

Na ekspozycję składają się archiwalne zdjęcia i filmy, które zostały wykonane podczas wizyt Jana Pawła II w Trentino. Znajdują się na niej także dokumenty, wielkie dwustronne panele fotograficzne, pokazujące górskie pejzaże związane z wizytami Papieża w Trentino oraz kilka świadectw ludzi, którzy bezpośrednio zetknęli się z Janem Pawłem II. Są też gabloty, przedstawiające skały, których dotykały stopy Papieża: granit z Adamello, dolomit z Marmolady, porfir ze Stavy, czerwony kamień z trydenckiej katedry i inne eksponaty z epoki związane z górami.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Intencją twórców ekspozycji, zajmującej powierzchnię około 390 metrów kwadratowych i zrealizowanej w całości przez Urząd ds. Wspierania Zatrudnienia i Promocji Środowiska Naturalnego Autonomicznej Prowincji Trydentu, jest nie tylko opowiedzenie, ale także danie zwiedzającym możliwości poczucia głębokiej więzi między papieżem Janem Pawłem II a Trentino.

Symboliczny ślad

Symbolem wystawy jest ślad górskiego buta z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Dlaczego? Odcisk ten ma symbolizować ślad, który papieskie wizyty pozostawiły na tożsamości trydenckiej wspólnoty. Jest także symbolem silnego związku Karola Wojtyły z górami tej ziemi, pamiątką przechadzek po szlakach, które przemierzał, ośnieżonych zboczach, po których zjeżdżał na nartach oraz śladach, które zostawiał w schroniskach, w których zatrzymywał się z lokalnymi przewodnikami.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Ślad ten jest zatem symbolem więzi między ziemią trydencką a Człowiekiem, który kochał jej góry. Jest to jednak również symbol najstarszego sposobu poznawania tych gór – piechotą, bez chodzenia na skróty. Centrum będzie otwarte dla zwiedzających w najbliższych tygodniach.

Wystawa „Karol Wojtyła Trentino” już otwarta! (fot. materiały prasowe Trentino)

Informacja prasowa Trentino

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn