Outdoor Magazyn
  • Start
  • Aktualności
    • Wspinaczka
    • Tatry
    • Alpinizm
    • Himalaizm
    • Biegi górskie i trail
    • Podróże
    • Poza trasą
    • Narty
    • Rajdy
    • Drytooling
    • Rowery
    • Szkolenia/Warsztaty
    • Konkursy
    • Jaskinie
    • Triathlon
    • Praca w outdoorze
  • Kierunki
    • Miejsca
    • Relacje
    • Wyprawy
  • Poradniki
    • Trekking & Góry
    • Skitouring
    • Turystyka
    • Trail running i Rajdy
    • Freeride
    • Biegówki
    • Fotografia & Film
    • Kuchnia
  • Testy
    • Obuwie
    • Odzież
    • Sprzęt & akcesoria
  • Sprzęt
    • Nowości
    • Poradnik sprzętowy
    • Przegląd rynku
    • Sklepy outdoorowe
    • Przewodniki
  • Ludzie
  • Kultura
    • Festiwale
    • Film
    • Książki
    • Prasa
    • Wystawy i Teatr
  • Patronat
  • Outdoor Mag
  • Gdzie kupić?
Brak wyników
View All Result
  • Start
  • Aktualności
    • Wspinaczka
    • Tatry
    • Alpinizm
    • Himalaizm
    • Biegi górskie i trail
    • Podróże
    • Poza trasą
    • Narty
    • Rajdy
    • Drytooling
    • Rowery
    • Szkolenia/Warsztaty
    • Konkursy
    • Jaskinie
    • Triathlon
    • Praca w outdoorze
  • Kierunki
    • Miejsca
    • Relacje
    • Wyprawy
  • Poradniki
    • Trekking & Góry
    • Skitouring
    • Turystyka
    • Trail running i Rajdy
    • Freeride
    • Biegówki
    • Fotografia & Film
    • Kuchnia
  • Testy
    • Obuwie
    • Odzież
    • Sprzęt & akcesoria
  • Sprzęt
    • Nowości
    • Poradnik sprzętowy
    • Przegląd rynku
    • Sklepy outdoorowe
    • Przewodniki
  • Ludzie
  • Kultura
    • Festiwale
    • Film
    • Książki
    • Prasa
    • Wystawy i Teatr
  • Patronat
  • Outdoor Mag
  • Gdzie kupić?
Brak wyników
View All Result
Outdoor Magazyn
Brak wyników
View All Result

Wraca rywalizacja w Golden Trail Series. Historyczne Sierre-Zinal z Bartkiem Przedwojewskim już w niedzielę!

Michał Gurgul Michał Gurgul
10 sierpnia 2018
Bieganie/Running, Biegi górskie, Wydarzenia
0
Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Podziel się na FacebookuPodziel się na Twitterze

Sierre Zinal to z pewnością jedno z najbardziej interesujących wydarzeń w biegach górskich każdego roku. Mówi się, że te zawody są dla biegów górskich tym czym Maraton w Nowym Jorku dla środowiska biegów ulicznych. Zawody w szwajcarskich Alpach zostaną rozegrane po raz 45, a więc ich historia liczy sobie niewiele mniej niż historia najstarszego w Polsce maratonu w Dębnie. W tym roku wyścig zapowiada się z kilku względów naprawdę imponująco, co więcej na starcie zobaczymy również naszych rodaków: Bartka Przedwojewskiego i Marcina Rzeszótko.

Wraca rywalizacja w Golden Trail Series. Historyczne Sierre-Zinal z Bartkiem Przedwojewskim już w niedzielę! (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Na wyjątkowość tegorocznej edycji składa się co najmniej kilka powodów. Po pierwsze szwajcarskie Zinal bedzie areną zmagań jednych z najbardziej utytułowanych zawodników w historii biegów górskich: Kiliana Jorneta i Marco De Gasperi. Co więcej, chociaż Kilian wygrywał na tej trasie pięciokrotnie, a Marco trzykrotnie, nie uchodzą oni wcale za faworytów. Do Szwajcarskiego Zinal ściągnęło bowiem według organizatorów ponad 70 zawodników i 40 zawodniczek ze światowej elity. Łącznie w biegu weźmie udział 4500 biegaczy. Jakie są powody aż tak mocnego współzawodnictwa? Otóż tegoroczna edycja biegu jest również trzecim wyścigiem cyklu Golden Trail Series – swoistej biegowej Ligi Mistrzów, która została wymyślona i jest wspierana przez markę Salomon. Po rywalizacji w Zegamie i Chamonix na trasie Marathon du Mont Blanc, Sierre Zinal jest właśnie trzecim z pięciu przystanków na drodze najlepszych biegaczy górskich świata. Jeśli dodamy do tego, że szwajcarskie zawody są także trzecim przystankiem Pucharu Świata federacji WMRA (to właśnie w ramach tej federacji odbywały się w tym roku MŚ w Długodystansowym Biegu Górskim w Karpaczu) sami widzicie, że poziom będzie wyśrubowany do maksymalnych możliwości. Mamy więc do czynienia z sytuacją bardzo nietypową, tegoroczne Sierre Zinal to nie tylko prestiż i historia samej imprezy, ale także miejsce zmagań różnych federacji i komercjalizacji działań w biegach górskich, co powinno bardzo mocno przełożyć się to na poziom rywalizacji.

Historyczne Sierre-Zinal już w niedzielę! (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Wyjątkowa jest także sama trasa. 31 km i 2100 metrów przewyższenia może nam nieco przypominać profil Biegu Marduły. Nic bardziej mylnego. Ale po kolei. Zawodnicy rywalizujący w serii Golden Trail Series to z pewnością nam kibicom, nazwiska bardziej znane, kojarzone rzeczywiście z górskimi trasami i ultamaratonami. Rywalizacja w Pucharze Świata WMRA mobilizuje zawodników o nieco innym biegowym CV. Upraszczając, możemy powiedzieć, że Puchar Świata WMRA to trasy łatwiejsze techniczne, nieco krótsze, z mniejszą ilością przewyższeń, ale na pewno szybsze. Idealnym przykładem takiej trasy jest choćby trasa MŚ w Karpaczu, stosunkowo szybka, prosta techniczne.

Profil trasy Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

W niedzielę 85 % przewyższeń zawodnicy pokonają na dystansie pierwszych 10-11 km. Pozostałe 20 km to szerokie jak na alpejskie warunki ścieżki, raptem z kilkoma niewielkimi podbiegami i zbiegami. Nawet końcówka biegu nie będzie faworyzowała zawodników specjalizujących się w zbiegach. Zawodnicy będą bowiem finiszować na wysokości około 1650 metrów n.p.m kończąc zawody prostym, szybkim i krótkim zbiegiem. To właśnie dlatego na tej trasie więcej do powiedzenia mogą mieć zawodnicy dla nas mniej znani, bardziej crossowi, przełajowi czy nawet wywodzący się z ulicy, a w sporej części tacy właśnie biegają w Pucharze Świata WMRA.

W Szwajcarii spotkają się więc dwa biegowe światy. Największymi gwiazdami tegorocznego Pucharu Świata federacji WMRA są z pewnością Andrea Mayer i Francesco Puppi. Zawodnicy bardzo mocni, mimo, że w naszym środowisku znani tylko nielicznym. Najlepszym zawodnikom rywalizującym z PŚ WMRA będą stawiali czoła najlepsi specjaliści cyklu Golden Trail Series, bardzo często te nazwiska, które kojarzymy z pierwszymi miejscami na największych światowych biegach górskich. Obok wspomnianych Kiliana i De Gasperiego do Szwajcarii przyjeżdżają: Max King, Robert Krupicka, Marc Lauenstein, Ricardo Meija z Meksyku – pięciokrotny zwycięzca, Rob Simpson i jeszcze blisko 70 innych pretendentów do zwycięstwa wymienianych przez organizatorów. Podobnie jest u Pań. Niezwykle mocno będzie wygladał skład Salomona z Laurą Orge i Ida Nilson na czele. Jest też Mimmi Kotka, Stevie Kremer, Megan Kimmel, Yngvild Kaspersen czy zwyciężczyni z 2016 roku Michelle Maier.

Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Dla nas Polaków kolejnym punktem przyciągającym uwagę będzie z pewnością występ dwójki rodaków: Bartka Przedwojewskiego i Marcina Rzeszótki, który dostał się na listę startową dosłownie w ostatniej chwili. Bartek Przedwojewski to z pewnością jeden z bardziej utalentowanych biegaczy młodego pokolenia, który wprowadził od zeszłego roku sporo świeżości i jakości w świecie biegów górskich w Polsce. Bartek w maju w pierwszej odsłonie cyklu GTS w słynnej Zegamie, zajął świetne 3. miejsce czym wprawił w osłupienie międzynarodową czołówkę. Następnie nie wystąpił w Chamonix bowiem przygotowywał się do MŚ w Karpaczu. Teraz wraca do rywalizacji, po dwóch odsłonach cyklu zajmuje ciągle miejsce w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. O swoich przygotowaniach i szansach opowiada poniżej:

Czuje się dobrze, mocno przepracowałem ostatnie tygodnie. Bardzo się cieszę, że wystartuje w Szwajcarii, to będzie moja pierwsza wizyta w Alpach. Bieg będzie bardzo szybki, a większość przewyższeń jest zaraz na początku. Wiem też zawody w tym roku mają dodatkową renomę. Obok swojego już przecież sporego prestiżu, są w serii GTS jak i w Pucharze Świata WMRA. Chciałbym bardzo wejść w pierwszą dziesiątkę zawodów, ale będzie to trudne. Strasznie się cieszę, że wreszcie będzie szansa przybić „piątke” z Kilianem. Mam nadzieje, że nie tylko na starcie, ale też na mecie.

Marcin Rzeszótko, który również startował w Hiszpanii prezentując się z bardzo dobrej strony, także będzie chciał pokazać pazura. Nasi zawodnicy wczoraj dojechali do Zinal.

Jak wspomniałem powyżej wyścig zapowiada się na bardzo szybki i jeśli tylko warunki pogodowe dopiszą będzie szansa na pobicie rekordu trasy, który ma już solidne wąsy. Rekord pochodzi z 2003 roku i należy do Jonathana Wyatta, obecnego prezydenta WMRA i sześciokrotnego mistrza świata w biegach górskich. Wyatt przebiegł tę trasę w niewiarygodnym czasie 2:29:12. Wyatt jest także jedynym sportowcem, który pobiegł poniżej 2h30! Co więcej tylko trzy razy udało się zejść poniżej 2:31 – dwukrotnie zrobił to Marco De Gasperi i raz Ricardo Mejia.

Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Trasa wyścigu jest nie tylko szybka, ale przede wszystkim piękna. Przez większą część trasy zawodnicy będą obserwowani przez pięć „czterotysięczników” Weisshorn (4506 m), Zinalrothorn (4221 m), Obergabelhorn (4073 m), Matterhorn (4478 m) i Dent Blanche (4357 m). Meta usytuowana jest w kameralnym miasteczku Zinal, które przywita sportowców w tłumie publiczności, zawsze wyjątkowo licznej i entuzjastycznej. Samo miasteczko jest po prostu ośrodkiem narciarskim położonym na wysokości 1675 m n.p.m. Według ostatniego spisu ludności mieszkało tam 697 osób.

Oto film przedstawiający podsumowania zeszłorocznej edycji:




Najlepsze w historii zawodów wyniki mężczyzn (czas / miejsce w edycji zawodów / imię i nazwisko zawodnika / rok osiągnięcia czasu):

  1. 02:29:12 / 1 / WYATT Jonathan / 2003
  2. 02:30:18 / 1 / DE GASPERI Marco / 2011
  3. 02:30:50 / 1 / DE GASPERI Marco / 2008
  4. 02:30:59 / 1 / MEJIA Ricardo / 2001
  5. 02:31:20 / 2 / COSTA Cesar / 2011
  6. 02:31:36 / 1 / DE GASPERI Marco / 2012
  7. 02:31:54 / 1 / JORNET Kilian / 2014

Kobiecy rekord również nie jest najmłodszy, bo pochodzi z 2008 roku i należy do Czeszki Anny Pichrtovej. Czas Anny to 2:54:26. Także w tym przypadku mało znajdziemy w historii biegu zawodniczek, którym udało się zejść poniżej 3 godzin. Lista ta obejmuje tylko Annę Pichrtovą (potem Strakovą, która wygrała 4 razy, Szwajcarkę Angeline Joly, Niemkę Michelle Maier, Kenijkę Lucy Wambui Murigi, Szkotkę Angela Mudge i Włoszkę Elisę Desco.

Sierre-Zinal (fot. materiały organizatora / Przemysław Ząbecki)

Najwięcej zwycięstw w Sierre Zinal posiadają: Rica Mejia i Kilian Jornet Burgada, którzy otwierają tabelę z pięcioma zwycięstwami wśród mężczyzn i Anna Pichrtova Strakova z czterema wygranymi wśród rywalizacji Pań.

Najlepsi biegacze w poprzednich pięciu edycjach (zawodnik i zawodniczka):

  • 2017 – JORNET BURGADA Kilian (E) 02:33:06, – MURIGI Lucy Wambui (KEN) 02:58:40
  • 2016 – MAMU Petro (ERI) 02:33:38, – MAIER Michelle (GER) 02:58:41
  • 2015 – JORNET BURGADA Kilian (E) 02:33:14, – MURIGI Lucy Wambui (KEN) 02:56:41
  • 2014 – JORNET BURGADA Kilian (E) 02:31:54, – KREMMER Stevie (US) 03:03:12
  • 2013 – LAUENSTEIN Marc (CH) 02:32:14, – DESCO Elisa (I) 02:58:33

Zawody odbędą się w niedzielę 12 sierpnia. 4500 zawodników będzie startowało w kilku seriach z dziesięciominutowymi przerwami. O godzinie 10 wystartuje elita. Kibicujcie mocno!

Zapraszamy na salomonrunning.pl, gdzie postaramy się na bieżąco śledzić zawody.

Przemysław Ząbecki

Tags: Bartłomiej PrzedwojewskiGolden Trail SeriesMarcin RzeszótkoSalomonSierre Zinal
Michał Gurgul

Michał Gurgul

Naczelny OM, wspinacz, amator fotografii, poszukiwacz przygód.

Powiązane wiadomości

fot. Ultra miles of Beskid Wyspowy
Bieganie/Running

Ultra miles of Beskid Wyspowy – V edycja już w kwietniu

27 stycznia 2023
fot. Piotr Oleszak
Bieganie/Running

Chudy Wawrzyniec w dwóch odsłonach, TriCity Trail w zawieszeniu

24 stycznia 2023
fot. City Trail
Bieganie/Running

CITY TRAIL: znamy zwycięzców edycji w Poznaniu i Szczecinie

23 stycznia 2023
Następny artykuł
Kasia podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy w 2017 roku – meta biegu na 64 km (fot. Jacek Deneka / UltraLovers)

Trzeba uważać na marzenia… one naprawdę mogą się spełnić - rozmowa z Katarzyną Solińską

Zegarek Nautica® SURFSIDE (fot. Nautica®)

Marynarski styl: SURFSIDE

Kilian Jornet wygrywa Sierre-Zinal (fot. Martina Valmassoi / Patrycja Sap)

Kilian Jornet wygywa Sierre-Zinal. Bartek Przedwojewski nie powtórzył sukcesu z Zegamy.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Subskrybuj!

Zapisz się do naszego newslettera. Będziesz dostawał informacje o nowościach na stronie.

Najnowsze

Fjällräven Classic 2023 - wkrótce rusza sprzedaż biletów (fot. Fjällräven)

30 stycznia ruszy sprzedaż biletów na trekkingi Fjällräven Classic 2023

Informacja prasowa
27 stycznia 2023
0

Wędrowanie z całym wyposażeniem na plecach, rozkładanie własnego namiotu, gotowanie własnego jedzenia i podążanie własnym tempem razem z grupą ludzi...

Skituring poradnik

Skitouring – poradnik A-Z

Redakcja
27 stycznia 2023
0

Świat skitouringu w jednym miejscu. Oto niezależny poradnik Outdoor Magazynu. *** Podstawy Pierwszą część niniejszego kompendium kierujemy do początkujących. Bardziej...

fot. Ultra miles of Beskid Wyspowy

Ultra miles of Beskid Wyspowy – V edycja już w kwietniu

Informacja prasowa
27 stycznia 2023
0

Beskid Wyspowy oferuje biegaczom bardzo zróżnicowane trasy do biegania. Niewielkie góry zwane wyspami, łączą w sobie zarówno łagodne ścieżki leśne...

Serwis skitourowy – zrób to sam

Redakcja
26 stycznia 2023
0

Jeśli chcemy, aby nasz sprzęt skitourowy był sprawny i służył jak najdłużej, najwygodniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług...

© 2010-2022 Outdoor Magazyn - Magazyn sportów outdoorowych.

Brak wyników
View All Result
  • Wydarzenia
  • Sprzęt
  • Kierunki outdoor
  • Kultura
  • Testy
  • Poradniki
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

© 2010-2022 Outdoor Magazyn

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist