Travelery 2018 – przyznano najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce

przez Wojciech Słowakiewicz | Opublikowano 16 maja 2018 16:45

Travelery to najbardziej prestiżowe nagrody podróżnicze w Polsce. Redakcja miesięcznika National Geographic Traveler już po raz dwunasty wyróżniła polskich podróżników, odkrywców, naukowców i pisarzy.

Małgorzata Wojtaczka

Małgorzata Wojtaczka

Człowiekiem Roku została Małgorzata Wojtaczka pierwsza Polka, która po 69 dniach samotnej wędrówki zdobyła biegun południowy.

Przeszła ok. 1300 km w skrajnie niskich temperaturach przy sile wiatru przekraczającej 40 km/h, ciągnąc za sobą sanie ze 100 kg ekwipunku. Na biegun dotarła bez żadnej pomocy z zewnątrz. Za ten nieprawdopodobny wysiłek oraz hart ducha kapituła postanowiła przyznać jej nie tylko nagrodę w kategorii Wyczyn Roku, ale też uhonorować ją tytułem Człowieka Roku National Geographic.

Podróżnikami Roku zostali Michał Woroch i Maciej Kamiński poruszający się na wózkach inwalidzkich. W drogę wyruszyli w listopadzie 2016 r. Starym land roverem, który gruntownie przerobili, dostosowując do swoich potrzeb, przejechali 40 tys. km i kilkanaście krajów w obu Amerykach. Swoją przygodę zaczęli w Buenos Aires. Przez wschodnią Patagonię dotarli do Ziemi Ognistej i Ushuaia. Stamtąd ruszyli w górę kontynentu wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. W Kostaryce mieli zakończyć wyprawę, ale postanowili jechać dalej, na Alaskę. Spełnili dwa ze swoich wielkich marzeń: Michał – przepłynął kawałek Amazonki i dotarł do Iquitos, Maciej – zawitał do mekki hazardu, czyli Las Vegas. Tam z powodu awarii silnika musieli w lipcu 2017 r. przerwać wyprawę. I udowodnili, że mimo niepełnosprawności można pokonać wiele przeszkód i spełniać marzenia. Na trasę chcą wrócić w maju tego roku.

Wszystkich laureatów możecie poznać na stronie www.national-geographic.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn