Krzysztof Wielicki ogłosił koniec wyprawy na K2

przez Administrator | Opublikowano 05 marca 2018 11:52

Po rekonesansie w wykonaniu Adama Bieleckiego i Janusza Gołębia oraz po analizie sytuacji pod K2, Krzysztof Wielicki podjął decyzję o tym by zakończyć zimową narodową wyprawę.

Baza Narodowej Wyprawy Zimowej na K2 (fot. Janusz Gołąb)

Komunikat Krzysztofa Wielickiego o zakończeniu akcji górskiej na K2:

W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2. Wpływ na decyzję o zakończeniu akcji miały następujące czynniki:

  1. Wynik rekonesansu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb w dniu dzisiejszym. Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1, C2 oraz C3.
  2. Prognoza pogody, która potwierdza tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018
  3. Brak możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7200m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03.
  4. Zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi. W ostatnich 8 dniach zanotowaliśmy łącznie ponad 80cm opadów śniegu.
  5. Ostrzeżenie z Portalu Ventusky o dużych opadach na wys. 7600 m.
  6. Złe prognozy na okres po 11.03.2018.

Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników.

Adam Bielecki dodał na swoim fanpage na Facebooku:

Niestety w tym roku góra okazała się za trudna, a my za słabi. Kilkudniowy opad śniegu zasypał poręcze, a wiatr zniszczył namiot w ABC i prawdopodobnie namioty w wyższych obozach. Póki co akcja na górze jest zbyt niebezpieczna, a nam brakuje czasu by czekać na lepsze warunki. Eh trzeba będzie tu wrócić, bo K2 jest do zdobycia zimą! Dziękuje Wam za wszystkie ciepłe słowa i niesamowity doping.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn