Jubileuszowy Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz (11-13 maja)

przez Administrator | Opublikowano 05 marca 2018 14:19

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” – to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się w dniach 11-13 maja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na „wielkich rzeczach”, które  – za sprawą polskich alpinistów –  działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu (8848 m) jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata. W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej, na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi – Kanczendzondze (8586 m) uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczendzongę Południową (8494 m) i Kanczendzongę Środkową (8482 m).  Ekspedycją kierował Piotr Młotecki  – wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W br. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego eksploratora gór.

Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W 7 lipca tego roku minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbrum I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.

Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone filmy, prelekcje, wystawy.

W programie XXV PFA przewidujemy również czas na K2 (8611 m), drugi szczyt Ziemi, na którym aktualnie działają polscy himalaiści. Czy uda się polskim wojownikom lodowym dokonać pierwszego zimowego wejścia na tę najtrudniejszą górę? W czasie Przeglądu będziemy już znali odpowiedź i być może będzie okazja do złożenia gratulacji zwycięzcom…

Znaczna część programu tegorocznego Przeglądu będzie związana z sukcesami młodych, utalentowanych polskich wspinaczy oraz realizatorów filmów.

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są góry, problemy przekraczania granic życia i śmierci, którzy interesują się historią polskiego alpinizmu i współczesnymi osiągnięciami naszych zdobywców gór. Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina.

Wstęp – jak zawsze –wolny!

Szczegółowe informacje na stronie organizatora.

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn