Od tego sezonu polskie służby lawinowe uzupełniły komunikaty lawinowe o nową ikonografię. Zmiana ma służyć ujednoliceniu informacji lawinowej na terenie Europy.
Zmiany zostały uchwalone na w czerwcu br. w Tutzing na Konferencji Europejskich Służb Lawinowych (European Avalanche Warning Services, EAWS), ale to wynik dłuższego procesu, o którym pisaliśmy już w w ubiegłym roku. Jednym z ustaleń konferencji było uzgodnienie standardów. Europejskie służby, czyli także TOPR i GOPR, mają posługiwać się ujednoliconą:
- skalą zagrożenia lawinowego,
- klasyfikacją wielkości lawin,
- terminologią lawinową
oraz stosować:
- odpowiedni układ komunikatu lawinowego wzbogacony właśnie o problemy lawinowe.
Celem standaryzacji jest zmniejszenie bariery językowej w rozumieniu komunikatów oraz poprawienie ich jakości. Dzięki uniwersalnym symbolom, wspinacz, narciarz czy turysta powinien łatwiej zrozumieć przekaz komunikatu lawinowego także poza ojczystym krajem. Służby zostały zobowiązane do wydawania komunikatów także w języku angielskim.
Najbardziej widocznym efektem standaryzacji jest pojawienie się ikon problemów lawinowych w komunikatach TOPR i GOPR. To pięć ikon informujących o potencjalnych zagrożeniach:
- Świeży śnieg
Mechanizm powstawania lawin jest związany z trwającym lub ostatnim opadem. Wielkość dodatkowego obciążenia działającego na pokrywę jest najważniejszym czynnikiem sprzyjającym wyzwoleniu lawiny.
- Śnieg przetransportowany przez wiatr
Mechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego.
- Przetrwała słaba warstwa
Mechanizm zagrożenia związany jest z istnieniem w starej pokrywie słabej warstwy zbudowanej zwykle z kryształów szronu wgłębnego, form kanciastych lub zasypanego szronu powierzchniowego.
- Mokry śnieg
Mechanizm polega na pojawieniu się lub istotnemu zwiększeniu zawartości płynnej wody w pokrywie śnieżnej pod wpływem opadu deszczu lub operacji słonecznej.
- Ślizgający się śnieg
Mechanizm oparty jest na zjawisku ślizgania się całej pokrywy śnieżnej na gładkim podłożu takim jak trawiaste stoki czy skały.
Problemy lawinowe mają w standardowym komunikacie znajdować się na trzecim poziomie piramidy informacyjnej, po stopniu zagrożenia lawinowego i strefach najbardziej zagrożonych (wystawy, wysokości).
Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl