Nowe symbole w polskich komunikatach lawinowych

przez Administrator | Opublikowano 29 grudnia 2017 12:48

Od tego sezonu polskie służby lawinowe uzupełniły komunikaty lawinowe o nową ikonografię. Zmiana ma służyć ujednoliceniu informacji lawinowej na terenie Europy.

Konferencja Europejskich Służb Lawinowych, Tutzing

Zmiany zostały uchwalone na w czerwcu br. w Tutzing na Konferencji Europejskich Służb Lawinowych (European Avalanche Warning Services, EAWS), ale to wynik dłuższego procesu, o którym pisaliśmy już w w ubiegłym rokuJednym z ustaleń konferencji było uzgodnienie standardów. Europejskie służby, czyli także TOPR i GOPR, mają posługiwać się ujednoliconą:

  • skalą zagrożenia lawinowego,
  • klasyfikacją wielkości lawin,
  • terminologią lawinową

oraz stosować:

  • odpowiedni układ komunikatu lawinowego wzbogacony właśnie o problemy lawinowe.

Celem standaryzacji jest zmniejszenie bariery językowej w rozumieniu komunikatów oraz poprawienie ich jakości. Dzięki uniwersalnym symbolom, wspinacz, narciarz czy turysta powinien łatwiej zrozumieć przekaz komunikatu lawinowego także poza ojczystym krajem. Służby zostały zobowiązane do wydawania komunikatów także w języku angielskim.

Najbardziej widocznym efektem standaryzacji jest pojawienie się ikon problemów lawinowych w komunikatach TOPR i GOPR. To pięć ikon informujących o potencjalnych zagrożeniach:

Problemy lawinowe mają w standardowym komunikacie znajdować się na trzecim poziomie piramidy informacyjnej, po stopniu zagrożenia lawinowego i strefach najbardziej zagrożonych (wystawy, wysokości).

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn