Już dziś: Quo vadis Himalaizm? Gołąb i Bargiel w Gliwicach

przez Administrator | Opublikowano 12 października 2017 12:30

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników gór i sportów ekstremalnych. 12 października w auli Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości spotkają się: pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięcznika Gaszerbrum I – Janusz Gołąb oraz Andrzej Bargiel, czyli człowiek, który jako pierwszy na dwóch deskach zjechał ze szczytu Broad Peak.

Takiego wydarzenia dawno w Gliwicach nie było. Quo vadis Himalaizm? – to tytuł panelu, podczas którego Janusz Gołąb oraz Andrzej Bargiel zastanowią się nad kondycją dyscypliny mającej w Polsce, a w szczególności w naszym regionie, wyjątkowe tradycje. Nasi rodacy licznie figurują na listach zdobywców najwyższych szczytów świata, a ze Śląskiem związani byli, bądź są, tak znani himalaiści, jak: Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, czy Adam Bielecki. Rodowitym gliwiczaninem jest również Janusz Gołąb.

Moment na taką debatę nie jest przypadkowy. Odbędzie się ona w przededniu Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 – ostatni ośmiotysięcznik, który nie został jeszcze zdobyty zimą. Przedsięwzięcia, w którym oprócz Janusza Gołąba (pełniącego funkcję kierownika sportowego) uczestniczył będzie także inny gliwiczanin Jarosław Botor.

Można powiedzieć, że himalaizm znalazł się na rozdrożu, a w związku z tym rodzą się różnego rodzaju pytania. Czy przed himalaistami stoją jeszcze sportowe wyzwania? A może himalaizm stanie się ekstremalną turystyką komercyjną? Jakie są szanse na zimowe wejście na K2? Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że o przyszłości himalaizmu dyskutować będą osoby, których aktywność w najwyższych górach świata ma różny charakter: wspinacz i himalaista oraz skialpinista. Jaka jest ich ocena obecnej sytuacji i jakie snują wizje przyszłości? Tego dowiedzieć się będzie można na spotkaniu.

Na panel dyskusyjny Quo vadis Himalaizm? zapraszają partnerzy wydarzenia: Salomon, 8a.pl, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju oraz portal wspinanie.pl. Spotkanie odbędzie się 12 października w auli Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości przy ulicy Bojkowskiej 37. Początek o godz. 19. Już od godziny 17:30 będzie można posilić się kupując w jednym z food trucków serwujących jedzenie dla uczestników imprezy. Wstęp darmowy!

Informacja organizatorów

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn