Łemkowyna Ultra-Trail®. Polski bieg na miarę UTWT odbędzie się w najbliższy weekend!

przez Michał Gurgul | Opublikowano 13 października 2017 12:18

W najbliższy weekend w Beskidzie Niskim odbędzie się słynący z niesłychanie błotnistego charakteru bieg górski Łemkowyna Ultra-Trail®. Bazą imprezy trwającej w dniach 14 i 15 października jest Krynica Zdrój, a w programie pięć biegów na różnych dystansach. Najdłuższy z nich prowadzi Głównym Szlakiem Beskidzkim i pokonuje odcinek 150 km.

Głównym Partnerem Technicznym Łemkowyna Ultra-Trail® jest amerykańska marka Columbia (fot. Łemkowyna Ultra-Trail® profil FB)

Tegoroczna, czwarta już edycja Łemkowyna Ultra-Trail® przyciągnie w Beskid Niski zawodników z całego świata – będzie ich ok. 2000. Rywalizacja odbędzie się na pięciu trasach o różnym dystansie. Najdłuższy i sztandarowy bieg, Łemkowyna Ultra-Trail® 150 wystartuje 14 października o godz. 00:00. Limit czasu na pokonanie tego dystansu to 35, co przy jesiennych, krótkich dniach oznacza, że dużą część trasy zawodnicy pokonywać będą nocą.

Główny Szlak Beskidzki oznaczony czerwonym kolorem, pomiędzy Krynicą, a Komańczą, stanowi trasę tego biegu, a suma zarówno podbiegów jak i zbiegów wynosi niemal 6000 metrów. Pozostałe trasy, na których w najbliższy weekend rywalizować będą biegacze to: Łemkowyna Ultra-Trail® 80 (Krynica – Cyrowa), Łemkowyna Ultra-Trail® 70 (Chyrowa – Komańcza), Łemko Maraton 48 (Iwonicz Zdrój – Komańcza) i Łemko Trail 30 (Puławy Górne – Komańcza). Dokładne opisy poszczególnych tras oraz mapy do ściągnięcia znajdują się na stronie festiwalu.

Beskid Niski w jesiennej aurze będzie areną zmagań 2000 biegaczy górskich (fot. Łemkowyna Ultra-Trail® profil FB)

Klasa i ranga imprezy wzrasta z roku na rok, co szczególnie widoczne było po ostatniej edycji w 2016. Łemkowyna zdobyła wtedy trzy pierwsze miejsca w Plebiscycie Złote Kozice, otrzymała nagrodę Najlepszego Biegu Górskiego oraz Najlepszego Festiwalu Biegowego w sezonie, a także tytuł Najlepszego Biegu na dystansie Ultra. Łemkowyna Ultra-Trail® ma poważne szanse na włączenie do cyklu Ultra-Trail® World Tour®, który dla biegaczy górskich jest odpowiednikiem pucharu świata. Jeśli tak się stanie, Łemkowyna znajdzie się w gronie renomowanych festiwali biegów górskich takich jak UTMB® we Francji, Lavaredo Ultra-Trail® we Włoszech, Ultra-Trail® du Mount Fuji w Japonii czy Western States 100 w USA. Już teraz ŁUT posiada wspólnego z UTMB® Głównego Partnera Technicznego. Dla obu imprez jest nim amerykańska marka Columbia.

Trasy wszystkich pięciu biegów wchodzących w skład Łemkowyna Ultra-Trail® prowadzą czerwonym szlakiem beskidzkim (fot. Łemkowyna Ultra-Trail® profil FB)

Co zatem wpływa na wyjątkowość tego biegu? Z pewnością trasa, która wiedzie wśród szczególnie pięknych jesienią gór Beskidu Niskiego, i którą w dużej mierze zazwyczaj pokrywa błoto. Najdłuższa trasa w 84% prowadzi drogami leśnymi i gruntowymi. W praktyce jednak pierwsza połowa, mniej więcej do Chyrowej (czyli odcinek wspólny dla trasy 150 i 80) to duże ilości błota i wody, które znacząco spowalniają tempo i utrudniają bieg. Pomimo tego, że odcinek ten nie jest bardzo trudny technicznie, wymaga odpowiedniego nastawienia psychicznego i dużego samozaparcia.

Słynne łemkowskie błoto (fot. Łemkowyna Ultra-Trail®)

Zapytany o wyjątkowość ŁUT Bartosz Gorczyca, dwukrotny zwycięzca i rekordzista (17:19:53) na trasie 150 km, odpowiedział tak:

Na pewno warto wyróżnić klimat samego Beskidu Niskiego. Mimo że trasa prowadzi w całości Głównym Szlakiem Beskidzkim to o turystów jest tu trudno, zwłaszcza w tej porze roku – choć i latem biegając po tych terenach mam wrażenie, że część ludzi zjawia się tylko tam, gdzie można dojechać samochodem. Stare zabudowania, łemkowskie chaty i przydrożne kapliczki, mnóstwo pasących się krów – wszystko to po troszku tworzy klimat tego biegu.

Nowy punkt na trasie dwóch dystansów – 80 i 150 km. Tu biegacze będą mogli przystanąć, posilić się i odrobinę odpocząć fot. Łemkowyna Ultra-Trail® profil FB)

Łącznie w tegorocznym biegu na najdłuższym dystansie wystartuje 473 zawodników. Nie zabraknie wśród nich zeszłorocznych zwycięzców Łemkowyna Ultra-Trail® 150: Anny Witkowskiej i Bartosza Gorczycy. W sumie w festiwalu weźmie udział ok. 2000 biegaczy z różnych krajów.

Poniżej znajduje się ciekawie zrealizowany film przedstawiający Łemkowyna Ultra-Trail®:

Michał Gurgul
źródło: Łemkowyna Ultra-Trail® profil FB, ultralemkowyna.pl, napieraj.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn