Materiały, szczegóły, patenty – czyli życia pod dachem z nylonu część 3

przez Michał Gurgul | Opublikowano 31 sierpnia 2017 13:06

W ostatniej części naszego poradnika opisujemy materiały i elementy z jakich zbudowany jest namiot. Zwracamy również uwagę na istotne szczegóły odróżniające poszczególne modele.

Słońce o poranku motywuje do dalszego działania i szybko osusza tropik (Foter.com)

Niewykluczone, że namiot jest jednym z najbardziej skomplikowanych produktów outdoorowych. Posiada bardzo wiele elementów, materiałów i funkcji. Przed jego zakupem, pomocne może okazać się lepsze zrozumienie budowy i zastosowania tych elementów. Nieraz to te szczegóły są najważniejsze.

Materiały

Tytuł niniejszego poradnika nie miałby sensu gdyby dzisiejsze namioty posiadały nadal tropiki z płótna. Owszem, dalej da się gdzieniegdzie takowe odnaleźć, jednak większość producentów nowoczesnych namiotów stosuje materiały syntetyczne – nylonowe. Zazwyczaj namiot posiada wodoodporny tropik, podłogę z grubego nylonu oraz sypialnię z lekkiego i oddychającego materiału poliestrowego. Niektóre drogie modele posiadają specjalne, ultralekkie materiały takie jak nylon czy polimer impregnowany sylikonem oraz Dyneema.

Tropik

Przede wszystkim musi być nieprzemakalny i dość wytrzymały. Jeśli planujemy częste biwaki w krzakach lub między ostrymi skałami warto wybrać grubszy i trwały materiał. Jeśli częstym celem naszych wędrówek są ciepłe i wilgotne rejony duże znaczeni podczas wyboru namiotu będą miały otwory wentylacyjne w tropiku.

Nawet ciemniejsze kolory namiotów ładnie wychodzą na zdjęciach robionych nocą (Foter.com)

Kolor jest kwestią gustu, ale nie tylko. Żywe kolory ładnie wyglądają na zdjęciach i zapewniają „weselsze” poranki w pochmurne dni, ale też bardziej przyciągają owady i niepożądane oczy np. strażników parkowych. W szarym lub ciemnozielonym namiocie lepiej wtopimy się w otoczenie. Minusem ciemnych kolorów może być jednak szybkie nagrzewanie się wnętrza na słońcu.

Jedna ściana czy dwie?

Większość namiotów jakie znajdziecie w sklepach będą miały dwie ściany. Jedna z nich to nieprzemakalny tropik, a druga – sypialnia z lekkiego materiału. Taka konfiguracja zapewnia odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, izolację i odprowadzanie wilgoci, chroniąc przed porannymi „deszczami” we wnętrzu namiotu.

W niektórych sytuacjach jedna ściana sprawdza się jednak lepiej. Wysoko w górach, w ujemnych temperaturach każda wilgoć zgromadzona na tropiku będzie momentalnie zamarzać. Wtedy namiot tylko z jedną powłoką i odpowiednim systemem wentylacyjnym może zapewnić szybsze odprowadzenie wilgoci na zewnątrz – przed jej skropleniem i zamarznięciem na materiale.

Moskitiera

Ma za zadanie chronić nie tylko przed moskitami, ale przed całym latającym i pełzającym inwentarzem. Sypialnia wykonana w dużej części z moskitiery zapewnia ochronę przed robactwem oraz dobrą wentylację. Jest to wyjątkowo ważne szczególnie w ciepłym i wilgotnym środowisku.

W upalne noce tropik takiego namiotu dwu częściowego można pozostawić w pokrowcu – spędzimy noc pod gwiazdami bez przykrego bzyczenia nad uchem (Foter.com)

Waga netto

Kupując namiot zwróć uwagę na fakt, że producent często podaje dwie wagi. Zazwyczaj interesuje nas bardziej ta niższa – waga samego namiotu. Bo jeśli patrzysz już dokładnie na wagę, to znaczy że chcesz aby była jak najniższa. Na wędrówkę nie musisz więc zabierać dodatkowych słupków, linek, szpilek i zestawów naprawczych. Może nawet nie musisz zabierać pokrowca? Namiot można podzielić np. na pół i tak zwinięty bezpośrednio przytroczyć do plecaka.

Pałąki i słupki

Większość namiotów posiada cienkie pałąki z tworzywa lub aluminiowe. Połączone są we wnętrzu elastyczną gumą ułatwiającą ich łączenie. Warto przyjrzeć się tej gumie przed zakupem – jeśli jest słabej jakości możemy mieć z nią w przyszłości problemy (fot. Gearjunkie.com)

Słupki przekłada się przez szlufki sypialni lub tropiku. Jest to jednak czasochłonne zajęcie dla dwóch osób. Dobrym rozwiązaniem są klipsy. Dzięki nim rurki wystarczy położyć na sypialni i powpinać klipsy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest taka konstrukcja namiotu, która pozwala na nierozłączanie sypialni i tropiku. Jeśli rurki da się dołączyć do tropiku podczas gdy sypialnia zostaje podpięta, zaoszczędzamy sporo czasu i pracy. Tropik zwijamy razem z sypialnią – i tak w ten sposób łatwiej zmieści się do pokrowca.

Jeśli namiot jest większy i bardziej skomplikowany dobrze jest gdy końce słupków oraz “podstawki”, w które się je osadza, oznaczone są w czytelny sposób, np. kolorami.

Dodatkowe słupki mające na celu podtrzymywanie „daszka” w przypadku małych namiotów campingowych najlepiej jest zostawić w domu. „Daszek” montuje się trudno, przy pomocy dodatkowych naciągów, a przestrzeń stworzona w ten sposób nie jest zbyt praktyczna. W przypadku namiotów rodzinnych z dużym przedsionkiem rozwiązanie to może się sprawdzać, otwierając przyjemnie przestrzeń przedsionka, podczas mniejszych opadów lub w celu utworzenia schronienia przed słońcem.

Śledzie i szpilki

Szerokie i ciężkie, choć bardzo wytrzymałe śledzie do naciągów namiotu odeszły już raczej w zapomnienie. Czasem spotyka się je jeszcze w wersji z tworzywa – są lżejsze od aluminiowych poprzedników, jednak chyba nie aż tak wytrzymałe. Większość namiotów posiada szpilki, które ważą bardzo niewiele, ale za to lubią się wyginać. Dlatego gdy ziemia jest twarda, a niebo czyste, czasem lepiej jest ich nie tłuc na siłę kamieniem.

Wytrzymałe i lekkie szpilki można dokupić w oddzielnych zestawach (fot. Gearjunkie.com)

Przedsionek namiotu

Często w trudnych warunkach buty trzeba zabrać ze sobą do sypialni z obawy przed tym, że za bardzo zmokną albo za bardzo zamarzną. Jeśli jednak namiot posiada przedsionek, a pogoda jest w miarę łaskawa, ubłocone i nie pachnące zbyt ładnie buty możemy zostawić na zewnątrz. Część niepotrzebnych rzeczy można również ulokować w przedsionku oszczędzając tym samym przestrzeń w sypialni.

Schowki wewnętrzne

Poszukiwania czołówki przed śródnocną wycieczką za krzaczek, to nic przyjemnego. Zazwyczaj wciśnięta jest gdzieś między brudne menażki, buty lub pod śpiwór kompana. Kieszonki i schowki wewnątrz sypialni są niewielkim dodatkiem, który może znacząco wpłynąć na komfort naszych noclegów. Zazwyczaj znajdują się na jednej ze ścian namiotu, choć jeszcze lepiej jeśli są po dwóch stronach – nie zawsze rozbijając namiot wiemy gdzie „będą głowy”. Dobrym patentem spotykanym w niektórych modelach jest „półka” z siateczki podwieszona pod sklepieniem namiotu, można na nią od boku wrzucić również różne drobiazgi albo przemoczone skarpetki licząc na to, że przeschnął.

Drzwi

No, może nie są to do końca drzwi, a bardziej otwór wejściowy, który powinien być dość duży aby wygodnie wchodziło się i wychodziło z namiotu. Wyższy „próg” zapewni lepszą ochronę wnętrza przed śniegiem, błotem czy wodą jednak utrudni nieco przemieszczanie się. Zamki powinny działać gładko oraz zapewniać odpowiednią szczelność. Jedno wejście do namiotu zazwyczaj wystarczy, szczególnie jeśli jest ulokowane na jego krótszym boku. Dwójce obozowiczów może jednak poprawić komfort dwoje drzwi rozmieszczonych tak, aby nie musieli gramolić się poprzez siebie nawzajem.

Linki

Dobrze jeśli namiot da się rozstawić nie używając linek w ogóle. Tak jest w większości namiotów typu iglo. Unikamy w ten sposób niepotrzebnej pracy, plątaniny i potknięć podczas wieczornych spacerów. Warto jednak zabrać ze sobą kilka linek na wypadek burzy lub silnych wiatrów. Czasem podczas dłuższego postoju można również użyć ich jako sznura do suszenia przepranych w rzece ubrań.

Na twardym podłożu linki można przywiązać do głazów, a w lesie do korzenia, pnia lub gałęzi. Jeśli planujemy obozowanie w kilka namiotów warto rozważyć zakup dodatkowych linek fluorescencyjnych. Jednak podobnie jak z detektorami lawinowymi – to, że nasz namiot będzie je miał nie oznacza, że wszystkie będą bezpieczne.

Życzymy Wam wielu takich poranków (Foter.com)

To już koniec naszego poradnika – mamy nadzieję, że pomoże Wam wybrać właściwy namiot, jednak jak to w życiu często bywa, człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach. Życzymy Wam więc udanego zakupu, ale jeszcze bardziej, udanych przygód i ogromu nowych doświadczeń.

Swoimi pomysłami, przemyśleniami i uwagami na temat namiotów oraz campingu możecie podzielić się z innymi Czytelnikami w komentarzach pod artykułem. A może znacie już jakieś konkretne modele warte uwagi?

Michał Gurgul
fot.: Foter.com, Gearjunkie

Poradnik – namioty:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn