Marcin Świerc drugim zawodnikiem wyścigu CCC – UTMB. Najlepszy występ Polaka w historii!

przez Piotr Turkot | Opublikowano 01 września 2017 20:41

Marcin Świerc, zawodnik Salomon Suunto Team zajął 2. miejsce w biegu CCC (Champex-Courmayeur-Chamonix) rozgrywanym w ramach Festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc. Bieg wystartował punktualnie o godzinie 9, ale uczestnicy zostali powiadomieni przed startem, że 101 kilometrowa trasa zostanie ze względów bezpieczeństwa skrócona o 2,5 km.

Marcin Świerc na trasie biegu CCC podczas UTMB 2017 (fot. arch. Salomon Suunto Team)

Kamery usytuowane na starcie kilkukrotnie pokazywały naszego zawodnika. Wyglądał na bardzo skoncentrowanego i niezwykle zmotywowanego. Marcin wystartował bardzo dynamicznie i w pierwszych obrazach z kamer zaraz po starcie widać było, że biegnie na czele całego wyścigu.

Na pierwszym punkcie pomiarowym pojawił się na 15. pozycji, z której jak się później okazało rozpoczął najlepszy pościg swojego biegowego życia. W miarę upływu kilometrów rozkręcał się i co kilkanaście, kilkadziesiąt minut zostawiał za plecami kolejnych biegaczy. Kiedy dotarł do punktu w La Champex, który był mniej więcej połową trasy, był już na 3. pozycji.

Marcin Świerc na trasie biegu CCC podczas UTMB 2017 (fot. arch. Salomon Suunto Team)

Bieg był rozgrywany w niezwykle szybkim tempie. Zabawa w pościg za kolejnymi zawodnikami powoli przechodziła w obawę, czy Marcin nie daje się ponieść za bardzo emocjom i nie narzuca zbyt wysokiego tempa. Przecież to szalone tempo musiało się w pewnym momencie na nim odbić. Nic z tych rzeczy.

Marcin na kolejnym punkcie był już drugi tylko za świetnie dysponowanym dzisiaj Amerykaninem Haydenem Hawksem. Marcina próbował za to gonić ubiegłoroczny zwycięzca dystansu UTMB – Ludovic Pommeret.

Marcin Świerc na mecie biegu CCC podczas UTMB 2017 (fot. Bartłomiej Trela)

Kolejne kilometry przebiegały według podobnego schematu. Marcin tracił nieco minut do prowadzącego Amerykania, ale z drugiej strony mozolnie budował przewagę na Francuzem. Kolejne relacje i zdjęcia w mediach społecznościowych pokazywały dobrze dysponowanego Marcina, nie było spodziewanych grymasów na twarzy, była za to koncentracja, a czasami pojawiał się nawet uśmiech.

Komentujący sprawozdawcy na kanale wyścigu mieli olbrzymi problem z wymową nazwiska Świerc, szybko wymyślili zastępstwo w postaci „Polish power”. Z pewnością nie przypuszczali, że będą te słowa powtarzać do samego końca biegu.

Marcin Świerc na mecie biegu CCC podczas UTMB 2017 (fot. Kirsten Kurtebein)

Ostatecznie Marcin nie tylko utrzymał 2. pozycję, ale powiększył przewagę nad trzecim zawodnikiem do 8 minut i z czasem zameldował się na mecie!

Wyniki:

  1. Hayden Hawk, czas: 10 h 24 min 30 sek
  2. Marcin Świerc, czas: 10 h 42 min 49 sek
  3. Ludovic Pommeret, czas: 10 h 50 min 47 sek

Pełne wyniki na stronie – utmbmontblanc.com.

***

W ostatnim numerze Outdoor Magazyn mieliśmy przyjemność rozmawiać z Marcinem, który uświetnił również okładkę gazety. Wywiad znajdziecie w wersji pdf Outdoor Magazyn:

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn