Iglo czy tipi, czyli typy namiotów – poradnika część 2

przez Michał Gurgul | Opublikowano 07 sierpnia 2017 11:52

W kolejnej części poradnika dla pasjonatów campingu sprawdzamy czy warto kupić tipi. Zastanawiamy się również nad innymi namiotowymi opcjami, a jest ich nie mało – zależą oczywiście od rodzaju aktywności i naszych potrzeb.

Namioty tipi ładnie prezentują się na zdjęciach jednak trudno nosi się je na plecach. Nie mieszczą się też do większości bagażników (Foter.com)

Postawmy sprawę jasno: raczej nie warto. Ale może są jakieś inne rozwiązania? Przyjrzyjmy się raz jeszcze typom namiotów przedstawionym w części pierwszej poradnika na pomocnym schemacie:

W kilku prostych krokach sprawdź jakiego namiotu potrzebujesz (gearjunkie.com, tłum. Michał Gurgul)

Dobrze, udało Ci się zawęzić obszar poszukiwań do określonej kategorii. Co dalej? Zobaczmy czym charakteryzują się poszczególne typy namiotów.

Duży namiot rodzinny

Komfort i wygoda prawie jak w domu. W środku znajduje się nieraz więcej niż jedna sypialnia, duży przedsionek, który pomieści sprzęt obozowy, psy i dzieci. Proste i wysokie ścianki umożliwiają łatwe przemieszczanie się w jego wnętrzu – w dużych modelach można nieraz wyprostować się całkiem.

Duży namiot zapewni wygodny nocleg dla całej rodziny oraz przestrzeń do gotowania i przestronne schronienie podczas gorszej pogody. Jeśli cenisz komfort swojej rodziny, a Twój plecak ma koła i umożliwia przemieszczanie się z dużą prędkością, to namiot dla Ciebie (Independent.co.uk)

Dzisiejsze namioty tego typu wykonane są z tych samych materiałów co namioty trekkingowe czy górskie, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w rozbijaniu, jednak ich waga ze względu na gabaryty jest zbyt duża by nosić je dalej niż kilka metrów od bagażnika samochodu.

Namiot kempingowy/campingowy

Gdzieś pomiędzy namiotem trekkingowym, a dużym, rodzinnym pałacem, znajduje się właśnie ten typ. Można byłoby nazwać go „zwyczajnym” namiotem. Nie za duży i nie za mały. Trochę za ciężki by nosić go daleko, albo bardzo wysoko, ale nie tak ciężki by nie dało się go nosić w ogóle. Tego typu namioty są najbardziej popularne. Wybór modeli jest olbrzymi, a ceny przyzwoite. Waga takiego namiotu będzie wahała się w granicach 3 – 4 kg.

To wybór dla tych spośród nas, którzy przemieszczają się głównie samochodem, jednak raz na jakiś czas zapragnął zapuścić się w dzicz. Ciężar takiego namiotu można podzielić między towarzyszy wędrówki: rurki, tropik, sypialnia (fot. Gearjunkie.com)

Namiot trekkingowy

Tu sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana. Priorytetem jest waga, a nie koniecznie przestrzeń we wnętrzu. Wytrzymałość i łatwość rozkładania, też ma dużo większe znaczenie. Przebywając w trudnych warunkach zaczynamy coraz więcej wymagać od sprzętu. Niestety sprzęt taki ma swoją cenę.

Namioty przeznaczone do trekkingów, czyli takie, które możemy spokojnie nosić w plecaku, ważą około 2, maksymalnie 3 kg. Mniejsze wymiary są tu konieczne, jednak warto zwrócić uwagę na namioty o konstrukcji rurek, która pozwala maksymalnie odsunąć ścianki na zewnątrz zapewniając tym samym największą przestrzeń w środku.

Z namiotem trekkingowym dotrzesz w najdalsze zakątki świata – jego waga nie powinna Cię powstrzymać (Foter.com)

Namioty trekkingowe reklamowane są jako namioty 3-sezonowe – duże panele z siateczki posiadają zapinane pokrywy chroniące od zimna, deszczu i wiatru w chłodniejszych warunkach. Dobry namiot tego typu zapewni nam de facto ochronę przez cały rok.

Dla bardziej ekstremalnych turystów oraz posiadaczy grubszych portfeli dostępne są namioty trekkingowe o wadze około 1,5 kg. Oczywiście w tym przypadku – im mniej – tym lepiej.

Namioty górskie

Jeśli w planach mamy podróże z namiotem powyżej lini lasów i kosodrzewiny, niejednokrotnie w warunkach na prawdę zimowych nie pozostaje nam nic innego jak popracować nieco nad kondycją i stanem konta. Namioty górskie są nieco cięższe od trekkingowych i często droższe. Tu liczy się wytrzymałość.

Namiot górski musi sprostać najtrudniejszym warunkom atmosferycznym (Foter.com)

Siły natury wysoko w górach nie pozwalają na kompromisy. Porywiste wichury, gwałtowne opady i zwały śniegu wymagają specjalnej ochrony. Nasze schronienie musi być pewne i niezawodne – czas spędzony w spokoju, we wnętrzu namiotu, to czas odbudowy sił organizmu – będziemy ich potrzebować kolejnego dnia.

W sprzedaży jako 4-sezonowe, namioty te posiadają często dodatkowe słupki, bardziej wytrzymałe materiały oraz patenty zapobiegające dostawaniu się śniegu do wnętrza.

Namioty szybkorozstawialne

To trochę osobna kategoria, jednak warto o niej wspomnieć. Duży rozmiar po złożeniu eliminuje je zupełnie jako namiot używany podczas trekkingu, jednak szybkie i wygodne rozstawianie, może sprawić, że sprawdzi się doskonale jako namiot „samochodowy”. Jego zaletą jest również fakt, że po rozłożeniu sam stoi – nie trzeba koniecznie używać naciągów. Tak jednak jest również w większości namiotów typu „iglo”. To ważna cecha, która umożliwia rozłożenie namiotu na bardzo twardym podłożu. Problem z tego typu namiotem pojawia się gdy pęknie pałąk – bardzo trudno jest go naprawić w polowych warunkach, a bez niego namiot przybiera dość podejrzane i niepożądane kształty.

Ultralekkie schronienia

Oprócz typowych namiotów jest jeszcze kilka możliwości nocowania w dzikim terenie, które mogą zainteresować minimalistów i zwolenników maksymalnej redukcji wagi. Tego typu schronienia nie powinny być raczej Waszym pierwszym zakupem.

Schronienie tego typu to oszczędność wagi dla ekstremistów (Gearjunkie.com)

Płachty, lub peleryny rozkładane na kijach trekkingowych są jedną z opcji. Jest to rozwiązanie niedrogie, bardzo lekkie i nieraz – wielofunkcyjne. Podobną zasadę działania mają namioty piramidowe (przypominające nieco małe tipi), które również nie posiadają podłogi, a do ich rozłożenia wystarczy kij i kilka szpilek. Klasyczne górskie płachty biwakowe, to po prostu duże worki zapewniające ochronę przed czynnikami natury niemal z każdej strony, jednak zazwyczaj para bardzo mocno skrapla się w ich wnętrzu. Czasem do ich lepszego rozłożenia da się wykorzystać linki i elementy terenu.

Inną, ostatnio zyskującą sporą popularność opcją, jest nocleg w hamaku. Oczywiście zastosowanie to jest możliwe prawie wyłącznie w zalesionym terenie, jednak z pewnością ma swój niepowtarzalny klimat. Do dzisiejszych hamaków możliwe jest również dokupienie akcesoriów takich jak moskitiery, płachty przeciwdeszczowe czy puchowe ocieplacze.

Nocleg w hamaku zapewnia ochronę przed zimnem od ziemi, robactwem, i coś jeszcze… (Foter.pl)

Rozwiązania tego typu w trudnych warunkach mogą okazać się dość zawodne, jednak w dysponując odpowiednim doświadczeniem niejednokrotnie można skorzystać z nich z powodzeniem.

W następnej, ostatniej już części poradnika, przedstawimy materiały oraz elementy z jakich zbudowany jest namiot oraz podpowiemy na co zwracać uwagę wybierając się na zakupy. Opiszemy też kilka ciekawych patentów dotyczących życia pod dachem z nylonu.

Michał Gurgul
fot.: Foter.com, Gearjunkie

Poradnik – namioty:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn