Ekspedycja kajakowa polskich podróżników na Spitsbergen

przez Administrator | Opublikowano 24 sierpnia 2016 11:44

Pod koniec czerwca 2016 Rafał Król i Damian Laskowski wyruszyli jednoosobowymi kajakami z Longyearbyen – jedynego miasteczka arktycznej wyspy Spitsbergen – w kilkutygodniową ekspedycję kajakową dookoła północnego Spitsbergenu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wyzwaniem były spore odcinki pokonywane z dala od brzegu na otwartym morzu, ale także sztormy i pływające góry lodowe. Podróżnicy musieli też uważać na ogromne arktyczne zwierzęta, bo ponad tonowe morsy czy orki z łatwością mogły wywrócić kajaki. Trasa ekspedycji wiodła zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewej do prawej wzdłuż zachodniego wybrzeża, gdzie podróżnicy wielokrotnie spotykali niedźwiedzie polarne. W szczycie arktycznego lata temperatura powietrza osiąga maksymalnie 7 °C, a temperatura wody °C.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ekspedycja zakończyła się po pokonaniu 2/3 trasy, czyli ponad 500 km z powodu pęknięcia jednego z kajaków i utraty pływalności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlaczego w kajakach? Jak powiedział Rafał Król:

Zobaczyć niedźwiedzia polarnego w Zoo, to zupełnie co innego niż zobaczyć go z kajaka, trzydzieści metrów od brzegu. A poczuć jak w odległości kilkuset metrów wynurza się napompowana hala tenisowa, która okazuje się stutonowym wielorybem grenlandzkim – to przeżycie wręcz transcendentalne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ekspedycja testowała wiele nowości sprzętowych: suche kombinezony i najnowszą bieliznę marki Helly Hansen, worki i pokrowce wodoodporne firmy Sealline, sprzęt biwakowy Therm-a-Rest oraz sprzęt do gotowania i filtrowania wody marki MSR. Wszystkie brandy należą do koncernu Cascade Design.

Zespół Expeditions.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn