Szlaki wędrowne Rota Vicentina w Portugalii nagrodzone

przez Administrator | Opublikowano 04 kwietnia 2016 12:04

Rota Vicentina, sieć pieszych szklaków turystycznych wytyczonych w zachodniej i południowej części Portugalii, otrzymała europejski certyfikat „Leading Quality Trails – Best of Europe” przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej. Portugalska Rota Vicentina jest pierwszym nagrodzonym szlakiem w Europie Zachodniej.

Rota Vicentina (fot. Jo‹o Mariano)

Rota Vicentina (fot. Jo‹o Mariano)

Specjalny certyfikat jakości „Leading Quality Trails – Best of Europe” przyznawany jest szlakom turystycznym, które otrzymały wystarczającą liczbę punktów po przeanalizowaniu szeregu czynników, takich jak m.in. piękno krajobrazu, lokalne atrakcje przyrodnicze i kulturowe (np. wodospady, jaskinie, wąwozy, zamki, historyczne budowle), bezpieczeństwo, dostęp do infrastruktury turystycznej (punkty gastronomiczne, transport publiczny, miejsca piknikowe, noclegi itd.), rodzaj drogi (ziemna, asfaltowa, z kostki itp.), jakość oznakowania szlaku. Oceny szlaku dokonuje Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej (European Ramblers Association – ERA), które zrzesza 61 organizacji turystycznych z 34 krajów, w tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Portugalska Rota Vicentina pozytywnie przeszła to badanie, z wynikiem o wiele wyższym od wymaganego minimum. W całej Europie jest 12 tras, które otrzymały certyfikat LQT (w Danii, Niemczech, Austrii, Luxemburgu i w Grecji), ale portugalska Rota Vicentina jest pierwszym nagrodzonym szlakiem w Europie Zachodniej. Stanowi to potwierdzenie, że region Alentejo i wybrzeże Costa Vicentina, przez które wiedzie Rota Vicentina, są wiodącą destynacją dla turystyki pieszej i przyrodniczej. Dzięki międzynarodowemu certyfikatowi, więcej osób ma szansę poznać ten wyjątkowy, portugalski szlak.

Rota Vicentina (fot. Jo‹o Mariano)

Rota Vicentina (fot. Jo‹o Mariano)

Fotografias promocionais Rota Vicentina © Jo‹o Mariano - 1000olhos.pt

Rota Vicentina obejmuje obecnie 400 km oznakowanych tras, ciągnących się od Santiago do Cacém na zachodzie Portugalii do Przylądka Świętego Wincentego (Cabo de S. Vicente), uznawanego w średniowieczu za koniec świata, leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu tego kraju. Szlak umożliwia doświadczenie zarówno autentycznej atmosfery portugalskich wiosek i okolicznej przyrody, jak i zaskakująco dzikie wybrzeże Alentejo, w tym naturalny park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

Rota Vicentina_Logo_400x400

Rota Vincentina to w rzeczywistości 3 trasy:

  • Historical Way (Caminho Histórico) – odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez miasteczka i wioski, lasy drzew korkowych (charakterystyczne dla regionu Alentejo), łańcuchy górskie, wzdłuż rzek. Można ją pokonać pieszo lub na rowerze górskim. Cały szlak ma 230 km i jest podzielony na 12 odcinków (od 12 do 25 km długości),
  • Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) – biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, często klifami i plażami, z pięknym widokiem na ocean. Szlak nie jest wskazany dla osób z lękiem wysokości, wieje tu też silny wiatr. Składa się z 4 odcinków oraz 5 dodatkowych tras startujących z Historical Way. W sumie Fishermen’s Trail ma 7 tras (od 6 do 22 km długości), do pokonania wyłącznie na piechotę,
  • Circular Routes (Percursos Circulares) – to 5 krótkich tras na pół dnia spaceru (od 3,5 do 13 km długości), które rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu. Docenią je ci, którzy dopiero rozpoczynają piesze wędrówki. Pozawalają doświadczyć zarówno spokoju przyrody, jak i podpatrzeć życie tutejszych mieszkańców. Prawie wszystkie trasy można przejechać na rowerze.

Film prezentujący szlak znajduje się tutaj: https://vimeo.com/rotavicentina.

Ze względu na chłodniejszą pogodę, sprzyjającą długim wędrówkom, najlepszym terminem na wyprawę jest okres od września do czerwca.

Szlak Rota Vincentina zainaugurowano w 2012 roku, jako wynik współpracy pomiędzy władzami publicznymi a lokalnymi przedsiębiorcami, którzy uznali turystykę przyrodniczą (nature tourism) jako sposób na znaczący rozwój tych wyjątkowych regionów. W 2015 r. szlak wzbogacono o dodatkowe trasy Circular Routes.

Dokładne informacje nt. poszczególnych odcinków szlaku Rota Vicentina można znaleźć na: http://en.rotavicentina.com/.

Informacja Visit Portugal

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn