Ostrzeżenie przed bardzo silnym wiatrem w górach

przez Administrator | Opublikowano 09 lutego 2016 11:13

W najbliższych godzinach w Tatrach zapowiadany jest bardzo silny wiatr, jego siła może dochodzić do 180 km/h. W takich warunkach odradzana jest wszelka aktywność górska, także na szlakach położonych w dolinach.

moko_01

Na stronie Polskich Łowców Burz czytamy:

W związku z sytuacją synoptyczną, jaka w najbliższych kilkudziesięciu godzinach jest prognozowana w środkowej części Europy, należy spodziewać się bardzo silnego wiatru fenowego w południowej części Polski, w szczególności na terenach górskich i podgórskich. Jego prędkość w Sudetach może osiągać od 70 do 110 km/h, w zachodniej części Beskidów do 100-130 km/h, w Beskidzie Sądeckim, Niskim i w Bieszczadach do 80-110 km/h, a na Pogórzu Karpackim do 70-90 km/h. Jednak najsilniejszy wiatr spodziewany jest w Tatrach i w rejonie Zakopanego. Prognozuje się tam porywy wiatru osiągające prędkość do 110-140 km/h, a w wyżej położonych częściach Tatr nawet do 160-180 km/h! Największe nasilenie wiatru prognozowane jest we wtorek w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych. W polskiej części Karpat mocno ma wiać niemal przez całą noc z wtorku na środę.

gorycz

Andrzej Maciata na stronie TOPR apleuje: Na najbliższą dobę w Tatrach prognozowany jest bardzo silny wiatr w porywach do 180 km/h. Odradzamy jakąkolwiek działalność górską. Poruszanie się będzie dalece utrudnione i bardzo niebezpieczne, nawet na dojściach do schronisk.

Ponadto w Tatrach panuje lawinowa „trójka”, szlaki są oblodzone, bez odpowiedniego sprzętu nikt nawet nie powinien myśleć o górskiej wędrówce.

       źródło: TOPR, Polscy Łowcy Burz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn