„Jurek” zwycięża w Popradzie!

przez Administrator | Opublikowano 19 października 2015 19:01

Miła wiadomość przyszła zza naszej południowej granicy. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie zdobył polski film „Jurek”, dokument poświęcony Jerzemu Kukuczce, jednemu z najbardziej uznanych himalaistów na świecie.

Plakat XXIII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Popradzie

Festiwal w Popradzie odbył się już po raz 23 a jego pierwsza edycja miała miejsce w 1993 roku. To najważniejszy słowacki festiwal górski o tej tematyce.

W tym roku międzynarodowe Jury w składzie Krzysztof Kokoryn (Polska), Eberhard Jurgalski (Niemcy) i Jakub Zipser (Słowacja) zdecydował, że Grand Prix festiwalu powędruje Pawła Wysoczańskiego, reżysera filmu „Jurek”.

Paweł Wysoczański (fot. piekaryslaskie.naszemiasto.pl)

„Jurek” to dokument o jednym z najwybitniejszych himalaistów w historii, Jerzym Kukuczce. Paweł Wysoczański pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale też metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum.

Jurek (Paweł Wysoczański)

Jury festiwalu w Popradzie tak uzasadniło swój werdykt:

Z szczegółowy i złożony portret jednego z najwybitniejszych alpinistów w historii.

To już kolejna nagroda dla dokumentu Pawła Wysoczańskiego. Film zdobył m.in. Grad Prix na festiwalach w Vancouver, Lądku Zdroju i Zakopanem. Film jest dostępny na DVD.

Pierwszą nagrodę festiwalu w Popradzie zdobył piękny dokument „Nini” w reżyserii Gigi Giustinianiego. Ten wyjątkowy film będzie można zobaczyć na najbliższym 13. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn