28 października odsłonięcie pomnika tragicznie zmarłych alpinistów KW Katowice

przez Administrator | Opublikowano 19 października 2015 19:45

Andrzej Hartman, Rafał Chołda, Jan Nowak, Mirosław Dąsal, Jerzy Kukuczka, Artur HajzerTomasz Kowalski zostali w górach na zawsze. W ostatnią środę października (28.10) w katowickim Parku Kościuszki nastąpi uroczyste odsłonięcie poświęconego im pomnika. Jego budowę w znacznej mierze sfinansowali miłośnicy gór z całego kraju.

Pomnik stanie w Parku Kościuszki w Katowicach (wizualizacja Wojciech Stróż)

Wszyscy upamiętnieni na pomniku alpiniści byli członkami Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Nie mają swoich mogił tutaj, „na dole”. O budowie poświęconego im obelisku mówiono w katowickim KW już od wielu lat. Od samego początku było oczywiste, że najlepszym miejscem do jego umieszczenia powinno być sąsiedztwo kościoła p.w. Świętego Michała Archanioła w Parku Kościuszki w Katowicach – to właśnie bowiem w tej świątyni od niemal 30 lat odbywają się nabożeństwo żałobne w intencji tragicznie zmarłych członków KW Katowice.

Starania te nabrały tempa po tym jak 10 lutego 2014 r. powstał Honorowy Komitet Budowy Pomnika Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. W tym czasie istniał już projekt obelisku autorstwa Bogusława Burzyńskiego, a jego wykonania podjął się Marek Klyta.

Inicjatywę KW Katowice poparły władze samorządowe. 29 października 2014 r. Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę w sprawie „wzniesienia i lokalizacji pomnika Alpinistów z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze”. Na dofinansowanie jego budowy przeznaczono też środki z miejskiego budżetu.

Pasja Gór - ludzie

Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez pieniędzy pozyskanych podczas zbiórki publicznej „Pasja Gór”, odbywającej się jesienią 2014 r. za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. W jej promocję zaangażowali się znani ludzi gór, m.in. Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Janusz Majer, Artur Małek, Ignacy Nendza oraz Martyna Wojciechowska.

W sumie do zbiórki przyłączyło się 362 darczyńców, ofiarowując ponad 40 tysięcy złotych.  W zebranie funduszy zaangażowały się również przedsiębiorstwa związane ze Śląskiem oraz z upamiętnionymi Alpinistami. Wielki wkład miały datki od rodzin i  przyjaciół upamiętnionych oraz od miłośników gór.

KW Katowice

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn