Odwrót na Gasherbrumie II. Olek i Piotr zjeżdżają do bazy

przez Administrator | Opublikowano 24 lipca 2015 13:40

Niestety nie udała się próba ataku szczytowego na Gasherbruma II, podjęta przez Olka Ostrowskiego i Piotra Śnigórskiego. Ze względu na trudne warunki i zmęczenie polski zespół, który zamierzał po zdobyciu wierzchołka zjechać z niego na nartach, musiał się wycofać.

Przebieg drogi normalnej na Gasherbrum II

Ostatnia wiadomość z oficjalnego FB wyprawy brzmi:

Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Olek i Piotrek na wysokości ok 7600 m n.p.m. zmuszeni byli przerwać atak szczytowy. Wycofują się do niższych obozów zjeżdżając na nartach!!! Niech wracają bezpiecznie – trzymamy kciuki!

Gasherbrum II (8035 m ) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Zespół działał na górze od początku lipca. Olek i Piotr wspinali się drogą normalną, czyli drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowym-zachodnim żebrem.

Atak szczytowy rozpoczęli 21 lipca. Jak informowali, mimo trudnych warunków (miejscami śnieg po pas), 23 lipca dotarli do obozu III. Dzisiaj w nocy podjęli zakończoną na wysokości 7600 m próbę wejścia na szczyt.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn