Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrumie II

przez Administrator | Opublikowano 26 lipca 2015 13:29

Wczoraj, podczas zjazdu na nartach po próbie zdobycia Gasherbruma II zaginął Olek Ostrowski. Trwa akcja poszukiwawcza. 

Przebieg drogi normalnej na Gasherbrum II

Gasherbrum II (8035 m ) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski działali na górze od początku lipca. Wspinali się drogą normalną, czyli drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowo-zachodnim żebrem. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Olek i Piotr atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Po dwóch dniach zespół dotarł do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na szczyt, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu musieli zawrócić z wysokości ok. 7600 m.

Zespół zdecydował o wycofywaniu się do niższych obozów na nartach. Ze szczątkowych doniesień z bazy wynika, że Olek zaginął 25 lipca podczas zjazdu z obozu drugiego do jedynki, najprawdopodobniej wpadł do szczeliny.

Już wczoraj podjęto działania zmierzające do wysłania w rejon zaginięcia śmigłowca, jednak warunki atmosferyczne i późna pora dnia nie pozwoliły na start maszyny.

W bazie pod Gasherbrumem zorganizowano grupę HAPsów (High Altitude Porter), którzy wyruszyli w rejon zaginięcia. Dzisiaj wspinacze Ci prowadzą poszukiwania Olka w rejonie zaginięcia.

Oficjalny komunikat wyprawy, opublikowany dzisiaj ok. godz. 12:00 brzmi:

W dniu wczorajszym podczas zjazdu z C2 do bazy Olek Ostrowski zaginął. Piotr Śnigórski zjechał do bazy i wezwał pomoc. Trwa akcja poszukiwawcza.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn