Przed nami V Bydgoski Festiwal Podróżnicy

przez Administrator | Opublikowano 22 kwietnia 2015 11:02

W dniach 24-25 kwietnia odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy. Impreza odbywa od 2011 roku w Bydgoszczy, przy kilkutysięcznej widowni w Akademickiej  Przestrzeni Kulturalnej, przy ul. Królowej Jadwigi 14.

Dwa dni święta podróżniczego dla ludzi z pasją, ludzi aktywnych dzieci, młodzieży, dwa dni historii, geografii, dziedzictwa narodowego oraz rekreacji, warsztatów jogi, sportów wodnych i górskich. Organizatorzy przygotowali program, który obejmuje 20 prezentacji z różnych stron świata, wystawy, pokazy artystyczne, konkursy i filmy.

V-Jubileuszowa-Edycja-Festiwalu-Podroznicy

Za osiągnięcia w dziedzinie podróży, wypraw i ekspedycji związanych z Polską, kulturą i dziedzictwem narodowym oraz najlepszy pomysł poznania świata, Kapituła, której honorowym Członkiem jest Elżbieta Dzikowska przyznaje trzy nagrody – Statuetki im. Tony’ego Halika oraz dwa wyróżnienia. W poprzednich edycjach statuetki trafiły do kapitana Bronisława Radlińskiego i załogi jachtu Solanus, Aleksandra Doby, kapitan Marty Sziłajtis-Obiegło, Ryszarda Tunkiewicza i Jacka Michalskiego, Tomasza Grzywaczewskiego, Bartosza Malinowskiego i Łukasza Drożdża, Roberta Draka wraz z załogą, która spłynęła Kanionem Colorado, Macieja Czaplińskiego i Łucji Matusiak.
Gośćmi specjalnymi festiwalu są zawsze najbardziej ciekawe osoby, które mają za sobą bardzo duże doświadczenie podróżnicze Elżbieta Dzikowska, Piotr Kuryłło, Kamila Kielar, Marek Fiedler, Ryszard Pawłowski, Anna Czerwińska, Marek Niedźwiecki.

W 2014 roku festiwalowi towarzyszył największy spływ kajakowy w regionie Kanałem Bydgoskim, w którym udział wzięło ponad 200 osób w 130 kajakach.

Festiwal odbywa się pod honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego – Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego, Starosty Bydgoskiego – Wojciecha Porzych, Dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu – Marka Rubnikowicza oraz Kujawsko – Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Patronem Akademickim jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

V Jubileuszowa Edycja Festiwalu Podróżnicy rozpocznie się 24 kwietnia w APK o godz. 15.00. Obecnie Kapituła debatuje nad przyznaniem nagrody i wyróżnieniem najlepszych w ostatnim czasie podróżników. W piątek 24 kwietnia zapraszamy również na część przygotowaną w Toruniu w Muzeum Podróżników im. Tony Halika, przy ul. Franciszkańskiej.

W tym roku na Festiwalu można będzie posłuchać 20 prezentacji, m. In. Celiny Kukuczki, żony zmarłego tragicznie podczas wejścia na Lhotse w 1989 roku, jednego z najwybitniejszych himalaistów na świecie – Jerzego Kukuczki, himalaisty i alpinisty Janusza Gołębia, Michała Kochańczyka – alpinisty,  polarnikiem, żeglarza, Szymona Stawskiego odtwórcy trasy Tony Halika w jego podróży przez obie Ameryki, Bartosza Malinowskiego – śledzącego wielkie wędrówki Nomadów od kilku lat, Katarzynę Dąbkowską – Przez Arktykę, Szymona Springera, który odbył motocyklową podróż do Australii, Dariusza Dudzika – Z prądem Leny, Andrzeja Ziółkowskiego, który opowie o duchach w Ałtaju, Adama Piekarskiego, śledzącego historię Indian Północnych, Piotra Strzeżysza – tegorocznego laureata Kolosów,Tomasza Korgola oraz Beaty Choma, która dookoła świata nie jeździ zwyczajnymi środkami transportu, ale lata balonem i wielu innych.

Wystawy dla uczestników festiwalu zostaną pokazane w Galerii Nad Brdą WSG. Jedna z nich została przygotowana na podstawie nadesłanych zdjęć w konkursie fotograficznym Polska i Świat, a głosowanie uczestników rozstrzygnie, kto otrzyma nagrodę główną.

Mocnych wrażeń, ciekawych prezentacji, smacznego jedzenia, zdjęć, filmów, konkursów i warsztatów z pewnością nie zabraknie. Można będzie również kupić książki wydawnictwa nowe i z drugiej ręki, czasopisma tematyczne, porozmawiać z podróżnikami oraz przeprowadzić wywiady.

Informacja organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn