Wsiadł na rower z pasji. Objedzie całą Polskę

przez Administrator | Opublikowano 23 kwietnia 2015 16:12

4 etapy, 25 dni i ponad 3 tys. kilometrów. Znamy trasę Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski Remigiusza Küblera. Młody podróżnik pokona dystans zbliżony do tegorocznego Tour de France. Każdy może dołączyć do rajdu.

Właśnie ogłoszono trasę Rowerowej Wyprawy Dookoła Polski Remigiusza Küblera. Wyprawa zaplanowana na lipiec 2015 roku będzie podzielona na cztery etapy, potrwa 25 dni, a młody podróżnik przejedzie ok. 3100 kilometrów. Tym samym zbliży się do dystansu pokonywanego przez profesjonalnych zawodników tegorocznego Tour de France. Jedzie, bo podróżowanie jest jego pasją, a przy okazji ma nadzieję zarazić nią innych. Młody podróżnik zapowiada, że każdy będzie mógł towarzyszyć mu w podróży i w dowolnym momencie dołączyć do wyprawy.

Kubler_las

W górach ostrożnie

Niezwykły rajd rozpocznie się w Kostrzynie nad Odrą, skąd trasa skieruje się na południe. To będzie pierwszy, górski etap wyprawy, który przetnie Karkonosze, Kotlinę Kłodzką, Płaskowyż Głubczycki i Beskidy, by zakończyć się w Zakopanem. – To może być najbardziej nieprzewidywalny etap. Z tego powodu ważny jest dobór sprzętu, który musi wytrzymać każde warunki – mówi Remigiusz Kübler. – Szczególną uwagę przykładam do drobnej elektroniki, jak oświetlenie roweru. Podróżnik podkreśla, że to warunek bezpieczeństwa na trasie. Dlatego nieocenioną okazała się pomoc specjalistów od oświetlenia przenośnego. – Wspólnie dobraliśmy lampki, które nie obciążają roweru, generują mocne światło, a przy tym są odporne na kurz i deszcz – mówi Cyprian Lemiech, ekspert ds. oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. – Kluczowa była też kwestia zasilania. Trzeba było wybrać konstrukcje na baterie. Można je łatwo wymienić, a przede wszystkim kupić w większości sklepów na trasie.

Kubler_plaza

 

Wszędzie zachęca do udziału

Kolejnym etapem wyprawy będzie odcinek Zakopane-Terespol, czyli podróż wzdłuż wschodniej granicy Polski. – To dla mnie najmniej poznana trasa. Liczę więc na wsparcie osób z tamtych okolic – wyjaśnia Remigiusz Kübler. Meta w Terespolu będzie początkiem trzeciego etapu wyprawy, jazdy w kierunku Władysławowa. Rajd wzdłuż Wybrzeża był już tematem Projektu Prometeusz, czyli inicjatywy, w której Remigiusz Kübler wraz z towarzyszami przemierzył w 2012 roku szlak polskich latarni morskich. Finał Wyprawy Dookoła Polski nastąpi w Kostrzynie nad Odrą, dokąd podróżnik skieruje się, jadąc wzdłuż północno-zachodniej granicy Polski. – Przez cały czas każdy będzie mógł do mnie dołączyć i wspólnie pokonać dowolny odcinek trasy. Wystarczy sprawny rower, kask, kilka turystycznych akcesoriów oraz chęci – podsumowuje Remigiusz Kübler. – Ciężko o bardziej emocjonujący i satysfakcjonujący sposób spędzania wakacji. Poznawanie nowych miejsc łączy się tutaj z przekraczaniem własnych granic i odkrywaniem wolności na nowo.

Kubler_Bawaria

 

Remigiusz Kübler rowerową przygodę zaczął 7 lat temu, kiedy wraz z ojcem zwiedził na dwóch kółkach Kaszuby i okolice. Potem przyszedł czas na Karkonosze, Tatry, Wybrzeże, a w końcu zagraniczne rajdy po Bawarii i Bornholmie. – Od pierwszego kontaktu z turystyką rowerową urzekł mnie jej unikalny charakter. Szansa zobaczenia rzeczy nieosiągalnych zza samochodowej szyby lub ściany kolejowego wagonu – wspomina. Wyprawa Dookoła Polski zakończy się w sierpniu 2015 roku. Aktualne informacje na temat akcji można śledzić na www.dookolapolski.cba.pl oraz na profilu facebookowym facebook.com/rowerpolska.

Witold Wolny

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn