Kursylawinowe.pl przygotowują nowy, ciekawy projekt skierowany do wszystkich miłośników gór. W Tatrach zakończyły się zdjęcia do cyklu filmowych porad związanych z bezpieczną eksploracją gór zimą i krótkometrażowego filmu edukacyjno – przygodowego.
Jednym z podstawowych celów, jakie 7 lat temu wyznaczyli sobie organizatorzy akcji kursylawinowe.pl, było umożliwienie jak najszerszemu gronu osób aktywnie działających w górach zdobycia wiedzy i umiejętności pozwalających na zadbanie o swoje bezpieczeństwo.
Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski:
Program i forma szkoleń to elementy, które już na samym początku opracowaliśmy tak, by odpowiadały miłośnikom różnego rodzaju aktywności w górach. W kolejnych latach staraliśmy się wychodzić z promocją tematyki związanej z lawinami i bezpiecznym poruszaniem się zimą po górach do znacznie szerszego grona odbiorców. Wiele wypadków w Tatrach jest związanych z niską świadomością zagrożeń i niedostosowaniem celów wycieczek do własnych umiejętności. Dlatego tak ważna stała się idea promocji odpowiedzialnej formy turystyki. Seria video porad i krótki film edukacyjno – przygodowy mają pomóc nam w realizacji tego celu. Będą one nie tylko sposobem na przekazanie praktycznych i konkretnych informacji, ale i uświadomienie wielu osobom, że podstawowym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństw są odpowiednie planowanie i przygotowanie.
Zdjęcia do nowego projektu kursylawinowe.pl realizowane były w przepięknym otoczeniu Hali Gąsienicowej w Tatrach. Ekipa delikatesyfilmowe.pl nagrywała m.in. rozmowy z ratownikami, ujęcia z zajęć odbywających się w ramach szkoleń lawinowych w okolicy Schroniska Murowaniec, a także zjazdy w terenie, które zobaczyć będzie można w filmie. Nieocenionego wsparcia w czasie przygotowania materiału udzielił Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny całego projektu, który udzielił również najważniejszych porad związanych z bezpieczeństwem.
Pracując z kamerą w górach wysokich operator pokonuje ze sprzętem filmowym i pełnym górskim wyposażeniem odległości równe niezłym tatrzańskim wyrypom. To jest po prostu spory wysiłek fizyczny i do umiejętności operatorskich najlepiej jest dorzucić jeszcze doświadczenie górskie. Na efekt musimy jeszcze chwilę poczekać, gdyż w tej chwili rozpoczynamy postprodukcję. Wydaje mi się jednak, że udało się zrealizować taki materiał, w którym nawet zjazd z Karbu czy Świnickiej przełęczy może być efektowny. Pamiętajmy też o tym, że mieliśmy 3 dni na zrealizowanie zdjęć w górach, a zatem wybory musiały być precyzyjne. Projekt jest bardzo ciekawy. Cieszę się, że inicjatywa Kursylawinowe.pl nie ogranicza się do samych szkoleń w górach, ale wykorzystuje w celach edukacji lawinowej narzędzia digitalowe – mówi producent Konstanty Strzelski z delikatesyfilmowe.pl, dodając: Używaliśmy kamery Sony FS700 z pełnym origowaniem i zestawu świateł Dedolights do realizacji zdjęć w schronisku. Dedo są świetne do takiej pracy, gdzie mamy ograniczenia transportowe i większych jednostek po prostu nie wywieziemy. Z takim sprzętem pracowaliśmy nad beauty shotami sprzętu lawinowego i realizowaliśmy zdjęcia, w których bohaterowie przygotowują się do wyjścia w góry. W terenie praca oparta była na podstawowym wyposażeniu: FS700 z origowaniem i statyw. Przy realizacji zdjęć w górach pracowałem w pojedynkę. Podczas zdjęć dokumentujących kurs lawinowy pracowaliśmy z Maćkiem Stoczewskim.
Wsparcia przy przygotowaniu serii edukacyjnej i filmu udzielił PZU, partner strategiczny akcji kursylawinowe.pl. Jak mówi Grzegorz Krawczyk, koordynator ds. sponsoringu, prewencji i CSR PZU SA – „Mamy szczególny związek ze środowiskiem miłośników różnego rodzaju sportów górskich w Polsce. Wraz z Polskim Związkiem Alpinizmu opracowaliśmy polisę „Bezpieczny Powrót” zapewniającą ochronę tym, którzy wspinają się, czy jeżdżą na nartach i snowboardzie poza utartymi szlakami. Od lat wspieramy i realizujemy też różnego rodzaju działania prewencyjne. Projekt filmowy, w ramach którego część tematyki poruszanej w czasie szkoleń lawinowych zaprezentowana zostanie w formie krótkich filmów, to według nas świetny sposób na promocję świadomości zagrożeń. Dlatego z chęcią zaangażowaliśmy się w jego realizację.”
10 – odcinkowa seria video – porad i film będą dostępne za darmo na stronach www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny jesienią tego roku. Planowane są także kolejne odcinki. Pod podanymi wyżej adresami można już znaleźć informacje na temat terminów szkoleń lawinowych, skiturowych i skialpinistycznych w sezonie 2015/2016.
Tymczasem w Tatrach zima trwa w najlepsze. Miłośnicy skituringu i freeride’u z pewnością na długo zapamiętają początek kwietnia 2015 roku, kiedy to przez kilka dni cieszyli się najlepszymi warunkami sezonu. Co więcej, w górach śniegu wciąż przybywa! Niestety opady, w połączeniu z dużymi wahaniami temperatur i silnym wiatrem sprawiają, że pokrywa śnieżna jest bardzo zróżnicowana pod względem grubości i stabilności. W wielu miejscach tworzą się niebezpieczne depozyty śniegu, które mogą zacząć się zsuwać już przy niedużym dodatkowym obciążeniu. Powinni o tym szczególnie pamiętać narciarze i snowboardziści, dla których kwiecień to tradycyjnie miesiąc kojarzący się z dobrymi warunkami do trudniejszych zjazdów w stromym terenie. Tymczasem jak pokazują wydarzenia z ostatniej niedzieli, kiedy to w Rysie (żlebie, którym prowadzi szlak na szczyt Rysów – przyp. red.) 4 osoby zostały porwane przez zsuwający się śnieg, do wiosny w górach wciąż jeszcze daleko!
Wszystko wskazuje na to, że również tegoroczną majówkę w Tatrach będzie można spędzić na śniegu. Niestety oznacza to także, że przynajmniej kilkoro turystów zaskoczą warunki na szlakach, śnieg i lód w zacienionych miejscach, czy nieprzetarte odcinki w wyższych partiach.
www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny.
Partner strategiczny: PZU
Akcję wspierają: The North Face, Uvex, Odlo, Armada Skis
Partnerzy akcji: TPN, TOPR
Organizator: PSF