Przed nami Explorers Festival

przez Administrator | Opublikowano 14 listopada 2014 10:33

Himalaiści, ekstremalni narciarze, snowboardziści i biegacze, slacklinerzy, rowerzyści długodystansowi, szybownicy, paralotniarze i podróżnicy spotkają się w Łodzi podczas Explorers Festival w dniach 19-23 listopada 2014, aby opowiedzieć o swoich pasjach, dokonaniach i marzeniach.

16 edycja Explorers Festival, tak jak wszystkie poprzednie, przyciąga największe światowe gwiazdy alpinizmu, sportów ekstremalnych i przygody. Już za tydzień rozpoczną się w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej spotkania z niezwykłymi osobowościami, dla których szalone wyzwania, walka z żywiołami i głód adrenaliny są codziennością.

Explorers_Festival_logo

Festiwal rozpocznie się w środę, 19 listopada, od opowieści Adama Bieleckiego o wejściu na K2 i marzeniu zdobycia Korony Himalajów oraz prezentacji Basi Sobańskiej o „spacerze” po taśmie nad słynną tysiącmetrową przepaścią Lost Arrow Spire Highline. W czwartek Adrian Gronek zabierze uczestników Festiwalu na bezdroża Alaski, Michał Kiełbasiński zdradzi tajemnice górskich ultramaratonów i Adventure Racing, Anna i Łukasz Kołodziejczykowie oprowadzą po Azji zwiedzanej autostopem przez trzy miesiące.

Piątkowe przedpołudnie zapełnią multimedialne wykłady przygotowane wspólnie przez naukowców z polskich wyższych uczelni oraz gości Festiwalu. Wykłady odbędą się w ramach Laboratorium Przygody i Wielkiej Lekcji Geografii, i weźmie w nich udział blisko dwa tysiące uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsza szkoła otrzyma nagrodę Prezesa TVP S.A. w wysokości 5.000 zł. Współorganizatorami są Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki.

W piątkowy wieczór obejrzymy prezentacje o szybowcowych lotach nad Himalajami Sebastiana Kawy, fotorelacje Agnieszki i Mateusza Waligórów z wypraw rowerowych po Ameryce Południowej i Australii oraz relacje z alpinistycznych wyczynów Marcina Tomaszewskiego w górach Patagonii, Alaski, Wenezueli i na Ziemi Baffina.

Bertrand_Lemeunier_800piks_1

Festiwalową sobotę rozpocznie pokaz filmu „Podbój K2”, po którym Olaf Jarzemski opowie o zjeździe na snowboardzie z ośmiotysięcznika Cho Oyu. Bertrand Lemeunier (Kanada) (który od końca października podróżuje na rowerze po Polsce wraz z żoną i rocznym synkiem) zapewne oczaruje fotoprezentacją z samotnej wyprawy rowerowej po północnej Kanadzie, a Tormod Granheim (Norwegia) zmrozi krew w żyłach opowieścią o zjeździe na nartach północną ścianą Everestu. Oddech od adrenaliny zapewni folkowo-bluesowo-poetycki koncert grupy „Zagrali i Poszli”. A potem ponownie w Himalaje przeniesie widzów znakomitość alpinizmu – Michael Fowler (Wielka Brytania), opowieściami o swoich górskich fascynacjach. Nowej dawki silnych emocji dostarczy też Jędrzej Dobrowolski, narciarz szybkościowy, który na dwóch deskach pędzi z szybkością ponad 240 km/h.

W niedzielę Filip Jagła i jego paralotniowy świat; o przygodach w powietrzu nad Brazylią, w Himalajach, Karakorum, Indiach i Iranie. Leszek Połaski powspomina przygody w górach Ameryki Północnej, a Patrick Gabarrou (Francja) zaprezentuje własną filozofię alpinizmu. Zakończenie festiwalu, to spotkanie z Danielem Arnoldem (Szwajcaria), alpinistą sprinterem, obfitujące w potężną dawkę adrenaliny.

Uczestnicy Festiwalu mogą liczyć na mnóstwo wrażeń i inspiracji. Po prezentacjach będzie czas na zadawanie pytań i rozmowy z gwiazdami. Wystąpienia gości z zagranicy będą tłumaczone na język polski.

Wybitni goście, fascynujące opowieści, niezwykła atmosfera – już teraz wiem, że taki będzie tegoroczny Explorers Festival – mówi Zbigniew Łuczak, dyrektor Festiwalu.

Więcej informacji o Festiwalu i jego pełny program znajdują się na stronie www.explorersfestival.pl.

Organizatorem Festiwalu jest Łódzki Klub Trekkingowy, współorganizatorami – Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki, zaś partnerem strategicznym Województwo Łódzkie i Telewizja Polska S.A.

 Organizatorzy

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn