Aleksander Lwow i Sebasian Kawa gośćmi IX Spotkań Górskich „Lawiny”

przez Administrator | Opublikowano 17 listopada 2014 12:42

Około 20 godzin atrakcji. 7 filmów, 9 prelekcji, 2 bloki wspinaczkowe, konkurs fotograficzny i koncert góralskiej kapeli – tak można podsumować program IX Spotkań Górskich “Lawiny”. Gośćmi tegorocznej edycji odbywającego się w Rudzie Śląskiej festiwalu będą m.in. Aleksander Lwow i Sebastian Kawa.

Impreza rozpocznie się 28 listopada (piątek) w kinie „Patria” od pokazu filmu „W drodze”. Tego wieczora widzowie zobaczą jeszcze dokument „Szerpowie, prawdziwi bohaterowie Mount Everestu” oraz wysłuchają opowieści Sebastiana Kawy, wielokrotnego mistrza Europy i Świata w szybownictwie, który jako pierwszy człowiek w dziejach wzbił się szybowcem nad Himalaje.

Lawiny 2014 Plakat

Sobotnia część festiwalu (29.11) rozpocznie się od dwóch bloków wspinaczkowych – dla dzieci ze szkół podstawowych (poprowadzą je instruktorzy Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek”) oraz dla dorosłych (te poprowadzi Jacek Czech – członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach i Klubu Skialpinistycznego Kandahar). Popołudniu „Lawiny” przeniosą się ze ścianki wspinaczkowej na salę Miejskiego Centrum Kultury, gdzie od godz. 16 odbywać się będą prelekcje (m.in. o zimowej turystyce wysokogórskiej, biegach górskich i eksploracji jaskiń) oraz pokazy filmów górskich (m.in. „Two on K2” Dariusza Załuskiego). Gościem honorowym sobotniej części „Lawin” będzie Aleksander Lwow – zdobywca czterech ośmiotysięczników, uczestnik wypraw w Pamir, Hindukusz i Himalaje, autor książek o tematyce górskiej oraz były redaktor naczelny magazynu “Góry i Alpinizm. Dzień tradycyjnie zakończy koncert góralskiej kapeli w Druid Pubie.

W niedzielę (30.11) impreza wraca do kina „Patria”. Zobaczyć będzie można tam film „Zakopiańczycy” (zdobył Nagrodę Specjalną podczas tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem ) oraz „China Jam” (najlepszy film wspinaczkowy tegorocznego przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju). Odbędzie się również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Poza jego zwycięzcami na nagrody mogą liczyć też osoby biorące udział w głosowaniu na laureata nagrody publiczności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lawiny 2013 Scianka ARC IN-NI (2)

Lawiny Ruda Slaska Koncert w kinie Patria ARC IN-NI

Zgodnie z wieloletnią tradycją wstęp na wszystkie festiwalowe atrakcje jest wolny.

Na naszym festiwalu nigdy nie było biletów i mamy nadzieję, że tak już pozostanie na zawsze – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które jest organizatorem „Lawin”. Jak podkreśla festiwal narodził się spontanicznie w gronie przyjaciół, którzy po zakończonym sezonie letnim szukali okazji, by wymienić się doświadczeniami ze swoich wyjazdów.

Z początku to miało być takie kameralne spotkanie. Z upływem czasu impreza coraz bardziej się jednak rozrastała i przyciągała coraz więcej osób. Dziś mamy już liczne grono stałych fanów, a ostatnimi laty stałymi gośćmi są u nas znani himalaiści. Gościliśmy Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Olę Dzik i Artura Małka – wylicza Tomasz Bartniczak.

Organizatorzy

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn