Wincenty Birkenmajer – Tatry są moją „chorobą” psychiczną

przez Administrator | Opublikowano 07 października 2014 16:32

Ukazała się biografia Wincentego Birkenmajera, jednego z najwybitniejszych taterników okresu międzywojennego. Książka „Wincenty Birkenmajer”, autorstwa Marcina Praczyka została opublikowana nakładem Wydawnictwa Fundacji Zofii i Witolda Paryskich.

Wincenty Birkenmajer

Wincenty Birkenmajer, z zawodu polonista, urodził się w 1899 roku. W 1924 roku zapisał się do Sekcji Taternickiej AZS w Krakowie. W 1930 roku spędził w Tatrach cały letni sezon, planował w ciągu 3 miesięcy dokonać 60 pierwszych wejść. Mówił:

Zrobienie nowej drogi jest 10 razy więcej warte, niż którekolwiek powtórzenie. Jedynie tylko w rozwiązywaniu problemów znaleźć można jakieś nasycenie się obcowaniem ze skałą.

Tego roku przeszedł (najczęściej z Kazimierzem Kupczykiem) około 35 nowych dróg i wariantów, wytyczył drogi m.in na wschodniej ścianie Gierlachu, wschodnim filarze Ganku, południowej ścianie Kieżmarskiego Szczytu oraz na zachodniej ścianie Łomnicy (to jedno z najwybitniejszych jego przejść). Miłość Birkenmajera do Tatr bardzo dobrze obrazuje cytat z listu do Jana Dorawskiego („Taternik”, lipiec 1933):

Tatry są moją „chorobą” psychiczną.

Wspinał się także w Alpach. Uczestniczył m.in. w 3. przejściu południowej ściany La Meije (1931) oraz pierwszym południowo-zachodniej grani Aiguille du Moine (1932). Zmarł z wyczerpania 17 kwietnia 1933 r. na Galerii Gankowej podczas próby pierwszego wejścia zimowego wschodnim filarem Ganku.

Wincenty Birkenmajer (Marcin Praczyk)

Marcin Praczyk, autor książki, tak pisze w przedmowie:

W niniejszej biografii Wincentego Birkenmajera starałem się możliwie dokładnie przedstawić jego sylwetkę nie tylko pod kątem jego górskich dokonań i osiągnięć wyłącznie sportowych. Zebrałem wszelkie dostępne informacje o Birkenmajerze jako nauczycielu i pisarzu, a także o jego życiu rodzinnym. Celowo zrezygnowałem z formy powieści biograficznej, nie łącząc danych historycznych z fikcją fabularną, chciałem bowiem dać jak najprawdziwszy obraz Jego osoby. W ten sposób powstała w pełni faktograficzna opowieść o najpiękniejszych bodaj latach polskiego taternictwa, o kształtowaniu się ideologii taternickiej, o początkach polskiej eksploracji gór lodowcowych, o rywalizacji elity ówczesnych wspinaczy i wplecionej w ten klimat wielkiej miłości człowieka do gór, za którą przyszło mu zapłacić najwyższą cenę.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

źródło: wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn