W listopadzie ruszy Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

przez Administrator | Opublikowano 07 października 2014 16:14

Fundacja Wielki Człowiek została założona w marcu 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki. Jej celem są szeroko rozumiane działania na rzecz kultury, sztuki, sportu i edukacji. Przede wszystkim jednak ideą przyświecającą działaniom fundacji jest popularyzacja i  ożywienie pamięci o postaci najwybitniejszego polskiego himalaisty XX wieku – Jerzego Kukuczki.

Jedną z wiodących gałęzi tych działań jest trwający od wielu lat proces archiwizacji materiałów pozostawionych przez Jerzego Kukuczkę. Są to niezliczone zasoby strojów, sprzętów, nagrań audio i video, fotografii oraz różnego rodzaju zapisków, pamiętników, wycinków czy listów. Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki będzie właśnie miejscem w którym zaprezentowane zostaną w sposób kompleksowy zdigitalizowane i opisane materiały.

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Do 2014 roku proces ten przeprowadzany był w sposób amatorski przez rodzinę Kukuczki. Dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego archiwizacja materiałów Jerzego Kukuczki miała szansę przeobrazić się w najwyższej jakości profesjonalne działania.

Logo Muzeum

Zwieńczeniem tego procesu będzie Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – w pełni interaktywna historia, łącząca w sobie różne media, od tekstu, przez obraz i dźwięk, po filmy i materiały 3d.

Alaska, USA, 07.1974. Wyprawa polskich alpinistów w góry Alaski. (Fot. archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki / FORUM)

Alaska, USA, 07.1974. Wyprawa polskich alpinistów w góry Alaski. (Fot. archiwum rodzinne Jerzego Kukuczki / FORUM)

Założeniem tego projektu jest to, by w jak najciekawszy sposób przedstawić tematykę gór, wypraw Himalajskich z lat 70 .i 80. oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki – tak, aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium łącząc różne materiały i reagując na czytelnika.

Dodatkowym działem będzie obszerne archiwum, które pozwoli w dosyć tradycyjny – na pierwszy rzut oka – sposób  znaleźć więcej interesujących informacji (np. zdjęcia Jerzego z podejścia na Everest lub wszystkie dokumenty tekstowe związane z interesującą czytelnika wyprawą).

Logo Fundacji

Korzystanie z zasobów muzeum, wirtualna wycieczka śladami Jerzego oraz wszelkie atrakcje będą oczywiście bezpłatne. Muzeum będzie otwarte o każdej porze, każdego dnia, dla każdego zwiedzającego. Zapraszamy!

Otwarcie muzeum: 17.11.2014r.

Fundacja Wielki Człowiek

***

Projekt archiwizacji i Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Logo Ministra

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn