Stephan Siegrist – gość 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

przez Administrator | Opublikowano 23 października 2014 17:44

Przed nami 12. Krakowski Festiwal Górski. Jako, że do grudnia coraz mniej czasu, pora rozpocząć prezentację festiwalowych gości. Miło nam zaanonsować, że jednym z nich będzie Szwajcar Stephan Siegrist. Urodzony w 1972 roku, alpinista i przewodnik górski mieszkający w pobliżu Interlaken w Szwajcarii.

Swoje pierwsze kroki w skale stawiał w wielu 16 lat na obozie wspinaczkowym. Od tego momentu wspinaczka zaczęła pochłaniać go coraz bardziej. W wieku 20 lat przechodzi po raz pierwszy północną ścianę Eigeru i to od razu zimą. Od tamtej pory przejdzie ją łącznie 29 razy różnymi drogami latem i zimą, w tym trzema, których jest współautorem: La vida es silbar 7c, The Young Spider EX+, 7a/A2, WI6/M7 i Paciencia 8a.

Stephan Siegrist podczas przejścia drogi "Sound of Silence" na północno-zachodniej grani Ulvetanna (2931 m), Ziemia Królowej Maud, Antarktyda (fot. Max Reichel / visualimpact.ch)

Związki Siegrista z Eigerem – górą, z którą jest chyba najbardziej kojarzony w środowisku wspinaczkowym, wykraczają poza aspekt wyłącznie sportowy. Brał udział w dwóch ciekawych projektach związanych z Eigerem. Pierwszym było zrealizowane w 1999 roku przedsięwzięcie „Eiger-live”, czyli dwudniowa telewizyjna transmisja na żywo z przejścia północnej ściany. Drugim, cztery lata później, przejście Drogi Klasycznej z 1938 roku na Eigerze w stylu „retro” tj. z użyciem całego sprzętu wzorowanego na tym z epoki.

Myliłby się jednak ten, kto łączyłby wspinaczkowe dokonania Szwajcara wyłącznie z Eigerem. Równie piękną kartę zapisał on w innych górach świata: głównie w Patagonii i Indiach. W tej pierwszej na czoło wysuwa się dokonane w 1999 roku pierwsze zimowe przejście zachodniej ściany Cerro Torre.

Stephan Siegrist i Ralf Weber podczas pierwszego przejścia RP drogi "Magic Mushroom" 7c+. Wspinacze pokonali drogę zespołowo, a Stephan prowadził najtrudniejsze wyciągi. Po osiągnięciu wierzchołka Stephan wykonał basejump (fot. Cory Richards / visualimpact.ch)

Stephan może się też poszczycić niewątpliwym sukcesem, jakim było skompletowanie, jako pierwszy człowiek, zimowych wejść na wszystkie główne wierzchołki masywu Cerro Torre. Natomiast w indyjskich Himalajach błysnął takimi przejściami, jak: północno-zachodnia grań Thalay Sagar, północna ściana Arwa Tower czy pierwsze w ogóle wejście na Cerro Kishtwar. Aktywnie wspina się nie tylko w górach typu alpejskiego, ma na swoim koncie szereg przejść trudnych sportowych dróg lodowych i mikstowych.

Stephan Siegrist na 12. wyciągu drogi "Eiszeit", Holtanna, Ziemia Królowej Maud, Antarktyda

Swoje doświadczenia opisał w trzech książkach, których jest autorem lub współautorem. Można go też zobaczyć w kilku produkcjach filmowych i telewizyjnych, z których najbardziej znana była wspomniana powyżej telewizyjna realizacja „Eiger-live”. W ostatnich latach poza kolejnymi wyprawami, których plany Stephan ma zawsze w nadmiarze, Szwajcar realizuje się także na polu bardzo popularnej ostatnio dyscypliny, jaką jest slackline a właściwie w przypadku Stephana highline.

Szwajcar ma na swoim koncie m.in. highline na Matterhornie i najwyższy highline w Europie, który przeszedł w 2013 roku na Dufourspitze. Niedawno wraz z członkami szwajcarskiej wyprawy wrócił z rejonu Kishtwar w Indiach, gdzie dokonał wejść na trzy szczyty. O tej ostatniej wyprawie, jak i o wcześniejszych wspinaczkach Stephana będzie można posłuchać 5 grudnia podczas prelekcji sympatycznego Szwajcara na KFG.

Mariusz Wilanowski

12. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 5-7 grudnia. Więcej na stronie www.kfg.pl.

kfg2014-plakat-400x565

Zrzut ekranu 2014-10-23 (godz. 17.41.55)

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn