Wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak Middle: w kierunku obozu drugiego

przez Administrator | Opublikowano 30 czerwca 2014 15:00

Himalaiści uczestniczący w wyprawach na K2 i Broad Peak Middle mają za sobą pracowity weekend. Obie wyprawy zmierzają ku obozowi drugiemu.

Uczestnicy wprawy na K2 (fot. PHZ)

Uczestnicy wprawy na K2 (fot. PHZ)

Wyprawa na Broad Peak Middle sukcesywnie pnie się w górę. Stoi już obóz pierwszy, trwają prace nad obozem drugim, do którego podchodzą kolejni himalaiści. W sobotę 28 czerwca na stronie Polskiego Himalaizmu Zimowego została opublikowana aktualizacja:

Zespół Jerzy Natkański i Karim Hayat (z wyprawy pakistańskiej) po zaporęczowaniu 80 m na wys. 5800 nad C1 zszedł do bazy. Po dwu dniach odpoczynku planowane są, w jednodniowych odstępach wyjścia zespołów:

1. Gawrysiak, Tekieli, Stasiak 

2. Bielecka, Bielejec, Tomala

3. Chmielarski, Grudzień, Natkański

Pogoda dobra. Serwis agencji o.k., jedzenie świetne.

W niedzielę plan zaczął być realizowany.

Podobna sytuacja jest na K2. Marcin Kaczkan napisał wczoraj:

27.06 wyprawa w pełnym składzie ruszyła na wyjście aklimatyzacyjne do C1, gdzie postawiła dwa namioty z pełnym obozowym wyposażeniem (oczywiście wraz z apteką i tlenem medycznym). W ciągu następnych dwóch dni zaporęczowaliśmy cześć drogi do obozu 2. Obecnie wszyscy uczestnicy są w BC i celebrując “Piotra i Pawła”, nabierają sił przed następnym wyjściem.

Natomiast w piątek na swoim profilu relacjonował Paweł Michalski:

Bez napinki, wyszliśmy rano w górę. Pogoda wymarzona. Zabraliśmy paręset metrów lin poręczowych. Pierwsze około 200 było zaporęczowanych przez ekspedycję Pakistańczyków. My dociągnęliśmy do 6400 m – trochę poniżej słynnego komina House’a, tam też zdeponowaliśmy resztę lin.

Dodając w sobotę:

Wszyscy w BC. Czas na zasłużoną kąpiel i dużo jedzenia:) Teraz parę dni restu i układanie dalszej taktyki na kolejne wyjścia. Pogoda wciąż trzyma, aby jak najdłużej.

Uczestnicy wprawy na K2 (fot. PHZ)

Uczestnicy wprawy na K2 (fot. PHZ)

Źródło: Facebook

***

Wyprawa na K2

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na K2 (8611 m n.p.m.), odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Marcin Kaczkan. W zespole znajdą się także: Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski. Na własny koszt do wyprawy dołączył Piotr Snopczyński. Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi, która jest także celem wyprawy zimowej PHZ.

Uczestnicy wyprawy na K2. Od lewej u góry: Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński

Uczestnicy wyprawy na K2. Od lewej u góry: Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m. Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy). Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Wyprawa na Broad Peak Middle

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.) odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to: Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Do wyprawy na własny koszt dołączył Krzysztof Stasiak.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Broad Peak Middle jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. Co ważne, Broad Peak Middle jest celem trudniejszym i ambitniejszym od Broad Peaka. Pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Więcej informacji o wyprawach na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu oraz na fanpage Polskiego Himalaizmu Zimowego i stronie polskihimalaizmzimowy.pl.

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn