Wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak Middle: trwa organizacja bazy

przez Administrator | Opublikowano 22 czerwca 2014 21:29

21 czerwca – po sześciu dniach trekkingu – członkowie wypraw unifikacyjnych Polskiego Himalaizmu Zimowego na K2 i Broad Peak Middle dotarli do bazy. Agnieszka Bielecka relacjonuje z bazy pod Broad Peakiem:

Trekking przebiegał sprawnie, pierwszego dnia słońce dało nam trochę w kość,na szczęście w czasie kolejnych dni pogada nam sprzyjała i umiarkowane zachmurzenie sprawiało, że temperatura w czasie marszu była bardzo przyjemna. W czasie niecałego tygodnia amplituda temperatur sięgnęła mniej więcej 50oC. W Jula, na pierwszym noclegu po wyruszeniu z Askole, temperatura w południe sięgnęła 43o C, już na Concordii, 4 dni później i 1500 metrów wyżej, temperatura powietrza spadła w nocy do -5o C.

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

Broad Peak Middle (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

W czasie trekkingu wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak dzieliły mesę, w której siłą rzeczy było gwarnie i wesoło. 130 tragarzy oraz kilkanaście mułów przetransportowało około 4 tony ładunków, niezbędnych do zorganizowania życia w bazach pod Broad Peak i K2 na niecałe 2 miesiące.

Od wczoraj trwa organizacja bazy – naszego domu na najbliższych kilka tygodni. Oprócz wybudowania platform pod indywidualne namioty uczestników wyprawy, musimy zadbać o wybudowanie magazynu, inwentaryzację zapasów oraz sprzętu, łączność radiową i zewnętrzną. Ponadto, budujemy małą elektrownię słoneczną, która ma zapewnić zasilanie urządzeń komunikacyjnych i światło w mesie. Przygotowujemy trasery oraz wykonujemy szereg innych drobnych prac gospodarczych.

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Uczestnicy wyprawy na Broad Peak Middle. Od lewej u góry: Jerzy Natkański, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec. Od lewej w środku: Marek Chmielarski, Jarosław Gawrysiak, Mariusz Grudzień. Od lewej na dole: Kacper Tekieli, Piotr Tomala, Krzysztof Stasiak

Pogoda w bazie nie jest zbyt zachęcająca, mamy spore zachmurzenie, trochę wiatru, oraz opad śniegu, niemniej jednak planujemy w celu zarówno towarzyskim jak i aklimatyzacyjnym wybrać się po lunchu do bazy pod K2 położonej około 200 metrów wyżej.

Pozdrawiamy serdecznie, członkowie wyprawy PHZ na Broad Peak 2014.

***

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na Broad Peak Middle (8016 m n.p.m.) odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to: Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Do wyprawy na własny koszt dołączył Krzysztof Stasiak.

Broad Peak Middle jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. Co ważne, Broad Peak Middle jest celem trudniejszym i ambitniejszym od Broad Peaka. Pierwszego wejścia na Broad Peak Middle dokonali 28 lipca 1975 roku polscy wspinacze w czasie wyprawy Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia: Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Podczas schodzenia z wierzchołka śmierć ponieśli Nowaczyk, Sikorski i Kęsicki. Na szczycie Broad Peak Middle stanęli także Jerzy Kukuczka i Wojtek Kurtyka podczas trawersu całego masywu Broad Peaku w stylu alpejskim w 1984 roku. Zjeżdżali wówczas drogą, która będzie teraz celem wyprawy Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Więcej informacji o wyprawach na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu oraz na fanpage Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Źródło: Facebook

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Polskiego Himalaizmu Zimowego na K2 i Broad Peak Middle dotarli do bazy. Cytowaliśmy już relację Agnieszki Bieleckiej z bazy pod Broad Peakiem, czas na kilka słów od członków wyprawy na […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn