Wyprawy PHZ na K2 i Broad Peak Middle: baza pod K2 też już stoi

przez Administrator | Opublikowano 24 czerwca 2014 13:09

21 czerwca – po sześciu dniach trekkingu – członkowie wypraw unifikacyjnych Polskiego Himalaizmu Zimowego na K2 i Broad Peak Middle dotarli do bazy. Cytowaliśmy już relację Agnieszki Bieleckiej z bazy pod Broad Peakiem, czas na kilka słów od członków wyprawy na K2:

21 czerwca założyliśmy bazę. Na miejscu zastaliśmy jedynie dwuosobową wyprawę grecką. Razem z nami przybyła także wyprawa pakistańsko-włoska. Tak więc powoli podnóże K2 się zapełnia. Wszyscy uczestnicy czują się dobrze, aklimatyzacja przebiega prawidłowo. Akcje górską planujemy rozpocząć w najbliższych dniach. Serdeczne pozdrowienia od całej ekipy.

Uczestnicy wyprawy na K2. Od lewej u góry: Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński

Uczestnicy wyprawy na K2. Od lewej u góry: Marcin Kaczkan, Janusz Gołąb, Artur Małek, Paweł Michalski i Piotr Snopczyński

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

***

Kierownikiem wyprawy unifikacyjnej na K2 (8611 m n.p.m.), odbywającej się w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artur Hajzera, jest Marcin Kaczkan. W zespole znajdą się także: Janusz Gołąb, Artur Małek i Paweł Michalski. Na własny koszt do wyprawy dołączył Piotr Snopczyński. Uczestnicy wyprawy będą wchodzić na K2 drogą pierwszych zdobywców Żebrem Abruzzi, która jest także celem wyprawy zimowej PHZ.

Baza jest położona na lodowcu Godwin Austin na wysokości 5300 m. Stąd droga prowadzi dalej lodowcem podstawy południowej ściany w kierunku podstawy południowo – wschodniego filara (Żebro Abruzzi), gdzie jest miejsce obozu I na wys. ok 6100 m. Dalej droga pnie się w górę poprzez trudny technicznie komin House’a do obozu II 6700 i poprzez Czarną Piramidę do obozu III 7300 m. Obóz IV rozbija się na tzw. Ramieniu skąd następuje ostateczny atak na szczyt. Na tym odcinku trudności techniczne rosną w Szyjce Butelki – stromym kuluarze ograniczonym od prawej ogromnym serakiem, będącym źródłem niebezpieczeństw obiektywnych (obrywy). Droga Abruzzi to najtrudniejsza spośród standardowych dróg na ośmiotysięczniki – szczególnie trudna podczas zejścia.

Więcej informacji o wyprawach na K2 i Broad Peak Middle znajduje się w naszym artykule, wszyscy członkowie wyprawy opisani są TUTAJ, najświeższe wieści z wypraw można znaleźć w zakładce „PHZ” w menu Outdoor Magazynu oraz na fanpage Polskiego Himalaizmu Zimowego i stronie polskihimalaizmzimowy.pl.

Źródło: Facebook

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn