Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak – książka Jacka Hugo-Badera

przez Administrator | Opublikowano 06 maja 2014 11:46

„Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego, to nie jedyna majowa premiera wydawnicza o zimowej wyprawie na Broad Peak. 12 maja nakładem wydawnictwa Znak ukaże się także książka Jacka Hugo-Badera „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

HugoBader_Dlugifilm_popr_500pcx

Jacek Hugo-Bader jest polskim reportażystą, znanym czytelniczej publiczności przede wszystkim ze swoich reporterskich podróży po Rosji i państwach byłego Związku Radzieckiego, czego owocem są książki „Dzienniki kołymskie” oraz „Biała gorączka”.

W czerwcu ubiegłego roku Hugo-Bader wraz z Jackiem Berbeką, Krzysztofem Tarasewiczem i Jackiem Jawieniem wziął udział w wyprawie na Broad Peak, której celem było odnalezienie ciał Tomka Kowalskiego i Macieja Berbeki. Ostatecznie udało się znaleźć i pochować jedynie ciało Tomka Kowalskiego. Relację Jacka Jawienia z tej wyprawy można przeczytać TUTAJ, wszystkie nasze teksty dotyczące zimowej wyprawy na Broad Peak oraz tego co działo się w kolejnych miesiącach po niej są TUTAJ.

W książce Jacka Hugo-Badera znajdziemy m.in. opis wyprawy poszukiwawczej, rozmowy z bliskimi tragicznie zmarłych himalaistów oraz sylwetki uczestników wyprawy na Broad Peak.

Wydawnictwo Znak o książce „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”:

„Wiadomością dnia jest spotkanie, które miałem na ścianie Broad Peaku. To chłopak z Niemiec, który chwali się, że był na szczycie, więc go pytam, czy widział ciała dwóch mężczyzn. Tak, ale jednego, powyżej przełęczy, na samej drodze. I zawadza. Opisuje jego ubranie, wyposażenie, ale nie wie, czy był młody, czy stary, bo głowę ma schowaną w ramionach. Wisi w małym skalnym kominku dziwnie przypięty małpą do starej liny poręczowej między kamiennymi ściankami. Małpy używa się do podchodzenia, a chłopaki przecież schodziły. Niemiecki wspinacz nie chciał dotykać ciała, ale myśli, że to młody człowiek, bo wszystko na sobie ma bardzo kolorowe. Potem zrobił zdjęcie, wielki krok, przepiął się, żeby ominąć naszego chłopaka, jego małpę, i poleciał na dół”.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn