Dogtrekking, czyli trenuj z przyjacielem – niebawem rusza Puchar Polski

przez Administrator | Opublikowano 06 maja 2014 13:56

Od kilku lat w Polsce organizowane są zawody dogtrekkingowe, w których co roku bierze udział ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Imprezy odbywają się na trasach przebiegających przez malownicze i urozmaicone tereny.

W tym roku zawodnicy Pucharu Polski w Dogtrekkingu, którego sponsorem jest marka Merrell, będą mogli przemierzać wspaniałe trasy leśne oraz napotkają na drodze liczne naturalne wzniesienia. Organizatorzy przygotowali trzy propozycje dystansów, różniące się długością i poziomem trudności.

dogtrekking2

Początkujący zawodnicy mogą wybrać krótszy dystans o długości ok. 25 km kilometrów lub trasę mini liczącą zaledwie ok. 15 kilometrów. Takie trasy bez problemu przejdą wszyscy uczestnicy z psami bez specjalnych przygotowań w czasie od 2:30 do 6 godzin.

Natomiast dłuższy szlak ok. 50 kilometrowy, przeznaczony jest dla osób z dużym doświadczeniem oraz maratończyków. Tego typu trasa wymaga też lepszej orientacji w terenie i zdolności nawigacyjnych. Zawodnicy przeciętnie pokonują ją w czasie od 4 do 8 godzin.

Zawody odbędą się w tym roku w:

  • Złoty Stok – 24 maja 2014
  • Kalety – 2 sierpnia 2014 (nocny bieg)
  • Przesieka – 30 sierpnia 2014
  • Wisła – 4 października 2014 ( finał)

Jak się przygotować?

Każda osoba biorąca udział w zawodach powinna przygotować sobie listę najważniejszych rzeczy, które należy zabrać. Nawet krótsza trasa marszu może stanowić wyzwanie, jeśli nie przygotujemy wcześniej odpowiedniej ilości wody. Pamiętajmy, że należy ją zabrać dla siebie i swojego psiego towarzysza.

dogtrekking3

Na szlaku znajduje się co prawda bufet oraz w niektórych przypadkach schronisko górskie, ale własna woda jest obowiązkowym produktem spożywczym. Dla psa należy przygotować wcześniej co najmniej 1 litr wody. Nie wolno polegać tylko na naturalnych źródełkach i rzeczkach, bo na trasie może ich po prostu nie być.

Odpowiednią wartość odżywczą zapewnią nam batoniki lub żele energetyczne. Każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą wybrany rodzaj jedzenia, które będzie mógł bez problemu zjeść na trasie marszu. Psi towarzysz powinien natomiast móc w czasie drogi posilić się suszonym mięsem lub suchą karmą. Jeśli wszystko zjecie podczas marszu, nie martwicie się, ponieważ na mecie na wszystkich zawodników czeka dodatkowo posiłek regeneracyjny.

Na zawody dogtrekkingowe trzeba koniecznie zabrać odpowiedni sprzęt. Najważniejsze, by móc spakować i zabrać ze sobą możliwe lekkie rzeczy. Dlatego warto poszukać najlepszego plecaka, który będzie solidny, lekki oraz pakowny. Na nocną oraz górskie edycje zawodów koniecznie trzeba zabrać latarkę czołową. Niektórzy zawodnicy zabierają ze sobą kije trekkingowe, ale nie są one obowiązkowym wyposażeniem. Bardzo ważny, szczególnie na dłuższej trasie jest telefon z nawigacją lubkompas pozwalające lepiej zorientować się w terenie. Dla psa trzeba przygotować szelki i linę z amortyzacją. Podczas zawodów dopuszcza się również zwykłą smycz i obrożę.

dogtrekking1

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dobry ubiór dostosowany do warunków pogodowych i terenowych. Na nocne zawody koniecznie trzeba zabrać cieplejszy polar. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą ubrań sportowych spełniających nasze oczekiwania. Najważniejsze są jednak odpowiednie buty, które pozwolą nam przejść po mocno urozmaiconym terenie.

Przed zawodami pamiętajmy by zbytnio się nie przemęczać i nie wykonywać forsownych ćwiczeń. Bardzo istotne jest zachowanie spokoju tak by zdenerwowanie nie udzieliło się naszemu psu. Dla zwierząt sam moment startu może powodować niepotrzebne emocje, dlatego warto wcześniej po prostu odpocząć.

Atrakcje dodatkowe

Sponsorem tegorocznego Pucharu Polski w Dogtrekkingu jest Merrell, producent obuwia i odzieży dla entuzjastów aktywnego wypoczynku.

W czasie gdy uczestnicy będą przemierzać kolejne kilometry na trasie wraz z psimi towarzyszami w miejscach starty podczas poszczególnych zawodów będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach. Organizatorzy Pucharu Polski w Dogtrekkingu wraz z marką Merrell przygotują niespodzianki, czekające na obserwatorów i gości. Odbędą się między innymi pokazy psich sztuczek, zawody canicross; czyli bieg z psem dla dzieci oraz będzie można obejrzeć jak psy pokonują tory przeszkód.

Więcej informacji o Pucharze Polski w Dogtrekkingu znajduje się na stronie: www.dogtrekking.com.pl.

Informacja prasowa marki Merrell

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn