Odkryj szlak główny Beskidu Wyspowego

przez Administrator | Opublikowano 10 marca 2014 12:22

Forum Gmin Beskidu Wyspowego i Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK wytyczyły szlak główny Beskidu Wyspowego. Za jego przejście będzie przysługiwała odznaka “Beskidzkie Wyspy”.

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Pomysłodawcą szlaku jest Czesław Szynalik. Trasa liczy 320 km i przebiega przez 56 szczytów oraz 46 miejscowości. Szlak obejmuje m.in. takie wzniesienia jak: Mogielica (najwyższy szczyt regionu – 1170 m), Śnieżnica, Luboń Wielki, Potaczkowa oraz Piechówka. Miejscowości, które możemy odwiedzić na trasie to Kasina Wielka, Limanowa, Rabka, Niedźwiedź, Poręba Wielka czy Łącko.

Szlak, który leży na terenie ok. 20 gmin i pięciu powiatów – limanowskiego, nowosądeckiego, myślenickiego, nowotarskiego i bocheńskiego – ma formę pętli, więc pokonywanie go można zacząć w dowolnym miejscu – mówi PAP pomysłodawca.

Uroczysta inauguracja szlaku odbędzie się 15 czerwca, na górze Grodzisko, przy okazji rozpoczęcia piątej edycji akcji “Odkryj Beskid Wyspowy”.

Odkryj_Beskid_Wyspowy

Za przejście głównego szlaku Beskidu Wyspowego turyści będą mogli otrzymać złotą lub srebrną odznakę „Beskidzkie Wyspy”. Złota będzie przysługiwała za pokonanie trasy w 16 dni, zaś srebrna za przejście szlaku w nieograniczonym czasie.

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Inicjatywa ta ma popularyzować aktywną turystykę i zachęcać do wędrówek po pięknych i mało odkrytych szlakach Beskidu Wyspowego – wyjaśnia Czesław Szynalik.

Odznakę zdobędziemy po zgłoszeniu się po książeczkę do dowolnego punktu PTTK – następnie należy gromadzić w niej stemple i zaświadczenia o odwiedzeniu poszczególnych punktów na trasie. Dowodem na pobyt w danym miejscu może być m.in. pieczątka przybita przez pracownika schroniska górskiego, pracownika sklepu w danej miejscowości, czy też sołtysa.

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Prawo do noszenia odznaki przyzna turyście Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie po złożeniu książeczki z przebiegiem przejścia szlaku oraz z potwierdzeniami odwiedzenia punktów znajdujących się na trasie.

Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich, położony pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką na terenie województwa małopolskiego. Region charakteryzuje się występowaniem odosobnionych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Zajmuje powierzchnię około tysiąca kilometrów kwadratowych i oferuje ponad 500 kilometrów szlaków do uprawiania turystyki pieszej.

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Beskid Wyspowy (fot. Odkryj Beskid Wyspowy)

Wiele szczytów Beskidu Wyspowego wyróżnia się dużą wybitnością, stąd też wiele z nich znajduje się na liście najwybitniejszych szczytów Polski. Szczyty te mają strome, czasem nawet bardzo spadziste stoki. W regionie spotkamy typowy klimat górski o bardzo zmiennych warunkach pogodowych.

Źródło: PAP

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
 1. Andrzej pisze:

  Jestem baaardzo zainteresowany tym Szlakiem.
  Przydałaby się szczegółowa rozpiska,lub przynajmniej wyraźniejsza mapka z zaznaczeniem Szlaku.Jak na razie szlak nie jest jednego koloru,jak inne Główne Szlaki Górskie.
  Co znaczy specjalna książeczka PTTK.Gdzie indziej przeczytałem,że może być książeczka GOT.Co będzie,jak przejdę w czasie krótszym niż 16 dni?Kierunek jest dowolny?Czy dopuszczalne jest przejście Szlaku etapami?

 2. Pawel pisze:

  Polecam nowo stworzony szlak Beskidu Wyspowego, niestety trochę zapomnianego i rzadko odwiedzanego w porównaniu do innych części Beskidów, więc taka promocja ze stworzeniem głównego szlaku się na pewno przyda. Z sąsiedniego Beskidu Sądeckiego pasmo Beskidu Wyspowego prezentuje się okazale.
  Polecam zresztą obydwa pasam:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn